f4up
Ciekawostki  RSS
Polscy archeolodzy odkryli bogate groby z okresu rzymskiego


Bogate, świetnie zachowane groby z okresu rzymskiego, czyli sprzed ok. 1800 lat, odkryli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk w okolicy obozu legionowego Novae (k. Swisztow) w Bułgarii. To rzadkie i niespodziewane odkrycie na terenie Bałkanów – uważają odkrywcy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Silniki diesla wielokrotnie przekraczają europejskie normy emisji

#zrodlo
Rozbicie danych na poszczególne kraje wykazały, że Polska i Szwajcaria są państwami o najmniejszej emisji nadmiarowych tlenków azotu i to właśnie w tych krajach dochodzi do nieproporcjonalnie dużej liczby zgonów z powodu zanieczyszczeń z innych państw

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Błyskawiczne ocenianie


Psycholodzy z zespołu prof. Clausa-Christiana Carbona z Uniwersytetu Ottona i Fryderyka w Bambergu odkryli, że ludzie rozpoznają czyjąś płeć w 244 milisekundy (243,9 ms od początku bodźca), a oceny atrakcyjności dokonują 59 milisekund (58,6) później.

Tagi: Psy
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Gadzi doktor Dolittle

#zrodlo
W ciągu 20 lat 67-letni dziś Philippe Gillet z Coueron koło Nantes zgromadził imponującą kolekcję ponad 400 gadów. Aligatory Ali i Gator zostały uratowane z fermy skór, a pozostałe zwierzęta po prostu znudziły się wcześniejszym właścicielom i zostały oddane lub porzucone.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Do Wenezueli przypłynął chiński okręt-szpital

#zrodlo
Do wenezuelskiego portu La Guaira przypłynął chiński statek szpitalny Peace Ark. Przez tydzień będzie tu można skorzystać z darmowej opieki medycznej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W ciągu 9 lat liczba dzikich tygrysów w Nepalu prawie się podwoiła


W ciągu ostatnich 9 lat nepalska populacja tygrysów bengalskich (Panthera tigris tigris) niemal się podwoiła.

Tagi: Niemcy, Nepal
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wiemy, jak rak radzi sobie z immunoterapią antynowotworową

#zrodlo
Immunoterapia antynowotworowa to nowa metoda leczenia choroby, polegająca na zaprzęgnięciu układu odpornościowego pacjenta do walki z nowotworem. Niestety, u wielu pacjentów przynosi ona tylko krótkotrwałą poprawę, a następnie dochodzi do wznowienia choroby.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Udana reintrodukcja popielic w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym


Prowadzony od 2011 r. program reintrodukcji nadrzewnego gryzonia - popielicy szarej, prowadzony w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym, (na pograniczu Lubuskiego i Zachodniopomorskiego) zaczyna przynosić efekty. W tym roku po raz pierwszy w jednym z gniazd były młode.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zidentyfikowano najstarsze zwierzę na Ziemi

#zrodlo
Molekuły tłuszczu znalezione w skamielinie są najstarszymi znanymi nam śladami zwierzęcia. Stworzenie żyło na Ziemi przed 558 milionami lat. Odkrycia śladów dokonał międzynarodowy zespół prowadzony przez naukowców z The Australian National University (ANU).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Ten, kto rzuca śmieciowe jedzenie, powinien się spodziewać objawów odstawienia, zwłaszcza w 1. tygodniu

#zrodlo
Rezygnacja ze "śmieciowego jedzenia" wywołuje podobne objawy odstawienia jak narkomanów, którzy próbują zerwać z nałogiem.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dieta, zwłaszcza obfitująca w cholesterol, zmienia budowę jelita

#zrodlo
Składniki diety sprawiają, że różne narządy, np. jelito czy jajniki, przechodzą strukturalne zmiany. Mają one utrzymujący się wpływ na metabolizm, a nawet na podatność na nowotwory.

Tagi: Nowotwory
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Druga pod względem wielkości ryba świata imponuje swoimi wyskokami

#zrodlo
Długoszpary (Cetorhinus maximus), zwane inaczej rekinami olbrzymimi, potrafią wyskakiwać z wody tak samo szybko i wysoko, jak żarłacze białe (Carcharodon carcharias).

Tagi: SKOK, Kina
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Bezprecedensowa utrata lodu w rosyjskiej Arktyce


W ciągu ostatnich lat doszło do olbrzymiej destabilizacji Czapy Lodowej Wawiłowa w rosyjskiej Arktyce. Najnowsze badania wykazały, że w roku 2015 lodowiec ten przemieszczał się w tempie nawet 25 metrów dziennie. W epoce ocieplającego się klimatu coraz częściej obserwujemy przyspieszanie ruchu lodowców. Jednak tempo utraty lodu na Wawiłowie jest bezprecedensowe i niespodziewane, mówi główny autor badań, profesor geologii Mike Willis z Colorado University, Boulder.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wielki Obłok Magellana wchłonął inną galaktykę?


Niewykluczone, że Wielki i Mały Obłok Magellana, dwie galaktyki bliskie Drodze Mlecznej, mają trzeciego towarzysza. Benjamin Armstrong, student z International Centre for Radio Astronomy Research, twierdzi, że 3–5 miliardów lat temu Wielki Obłok Magellana wchłonął inną galaktykę

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dzięki syntetycznemu aromatowi drzewa sandałowego włosy dłużej rosną


Nałożenie syntetycznego aromatu drzewa sandałowego na skórę głowy może przedłużyć wzrost włosów.

Tagi: Wzrok
Źródło: kopalniawiedzy.pl

TESS przysłała pierwsze obrazy

#zrodlo
Wystrzelona 19 kwietnia misja TESS dostarczyła pierwszych obrazów. Jej celem jest poszukiwanie bliskich planet pozasłonecznych podobnych do Ziemi.

Tagi: Tesla
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Marihuana do celów humanitarnych

#zrodlo
Przed zabiciem restauracja Charlotte's Legendary Lobster Pound z Maine znieczula homary za pomocą marihuany. Przedstawiciele firmy podkreślają, że to bardziej humanitarne i zmniejsza ból odczuwany przed śmiercią.

Tagi: Marihuana
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Amazonka wylewa 5-krotnie częściej niż w przeszłości

#zrodlo
Analiza danych z ponad 100 lat wskazuje, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła częstotliwość i siła powodzi na Amazonce. Naukowcy mają nadzieję, że ich praca pozwoli na lepsze przewidywanie nadchodzących powodzi.

Tagi: Amazon, Praca
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Polifenol zielonej herbaty pomaga terapeutycznemu siRNA dostać się do komórki

#zrodlo
Składnik zielonej herbaty - flawonoid galusan epigallokatechiny (EGCG) - pomaga terapeutycznemu krótkiemu interferującemu RNA (ang. small interfering RNA, siRNA) wniknąć do komórki.

Tagi: Chiny
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wypalony jak lekarz-rezydent

#zrodlo
Wypalenie zawodowe lekarzy-rezydentów jest powszechnym zjawiskiem w USA, informują badacze z Mayo Clinic i Oregon Health & Science University. Wypalenie, niebezpieczna mieszanka wyczerpania i depersonalizacji, prowadzi do pojawiania się błędów lekarskich. Nie wszystkim jednak grozi w różnym stopniu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Innowacyjna aplikacja do monitorowania ran pooperacyjnych


Zdalne monitorowanie gojenia ran pooperacyjnych i zapobieganie powikłaniom to główne zalety zaprezentowanej w poniedziałek aplikacji iWound. Twórcy systemu wskazują, że to pierwsza taka aplikacja na świecie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Odkryto, że zjedzony przez larwy komarów mikroplastik wzbija się w ciałach dorosłych owadów w przestworza


Mikroplastik jest zjadany przez larwy komarów oraz innych owadów latających, które składają jaja w wodzie, i koniec końców w wyniku przeobrażenia dostaje się do ciał dorosłych osobników (imago). W ten sposób mikroplastik opuszcza wodę i trafia w przestworza, by zostać zjedzonym przez kolejny element łańcucha pokarmowego - ptaki.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

„Makaron” gwiazd neutronowych najtwardszym materiałem wszechświata?

#zrodlo
Kanadyjsko-amerykański zespół badawczy znalazł dowody wskazujące, że materiał znajdujący się pod powierzchnią gwiazd neutronowych może być najtwardszym materiałem we wszechświecie. M. E. Caplan, A. S. Schneider i C. J. Horowitz opisali na łamach Physical Review Letters swoje symulacje i uzyskane wyniki.

Tagi: Ameryka
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Mumie przepowiadają smutny los pingwinów Adeli?


Na Półwyspie Długim w Antarktydzie Wschodniej w osadach znaleziono setki zmumifikowanych piskląt pingwinów białookich (Adeli). Zwłok pingwinów było dużo, a warstwa osadów, w których się zachowały, była gruba, co wskazuje, że po powierzchni w krótkim czasie spłynęła duża ilość wody.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Szpitale nastawione na zysk gorzej leczą?

#zrodlo
Pacjenci, którzy leczą się w szpitalach nastawionych na zysk, częściej trafiają ponownie do szpitali, niż ci, którzy leczą się w szpitalach nie nastawionych na zysk i szpitalach publicznych, wynika z badań przeprowadzonych przez University of Illinois, Chicago.

Tagi: Szpitale
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Psie wykopaliska

#zrodlo
Podczas marcowego spaceru po polach w miejscowości Kostelecké Horky w Czechach pies wykopał 20 unikatowych artefaktów z epoki brązu: 13 sierpów, 2 groty strzał, 3 obuchy toporków i 5 bransolet. Wszystkie mają ponad 3 tysiące lat.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zastępniki równie szkodliwe jak bisfenol A

#zrodlo
Przed 20 laty naukowcy przypadkowo odkryli, że bisfenol A (BPA) uwalniający się z plastikowych klatek, w których trzymano samice myszy laboratoryjnych, uszkadza DNA ich komórek jajowych. Teraz ten sam zespół informuje, że alternatywne bisfenole, którymi zastąpiono BPA w plastkowych opakowaniach, naczyniach i innych produktach, powodują podobne problemy u myszy.

Tagi: The Sun
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Test z krwi wykrywa wczesnego raka trzustki z 96% trafnością


Międzynarodowa grupa naukowców opracowała test z krwi, który pozwala na wykrycie wczesnych stadiów raka trzustki w z 96% trafnością.

Tagi: ZUS
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Niezwykła emisja wskazuje na istnienie nieznanych właściwości gwiazd neutronowych


Niezwykła emisja w podczerwieni, pochodząca z pobliskiej gwiazdy neutronowej, może wskazywać, że obiekty takie mają nieznane nam dotychczas właściwości. Istnienie tej emisji może wskazywać, że gwiazda jest otoczona dyskiem pyłu, inna możliwość to wiatr o dużej energii wiejący od gwiazdy i zderzający się z gazem w przestrzeni międzygwiezdnej.

Tagi: Energia
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Lek przeciwnowotworowy prosto z morza?

#zrodlo
Polisacharydy z sercówek jadalnych (Cerastoderma edule) są w przybliżeniu tak samo skuteczne jak standardowe chemioterapeutyki (i to w relatywnie niższych dawkach). Naukowcy z Uniwersytetu w Salford podkreślają, że ze względu na potencjalnie niższą toksyczność i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych lek z sercówek byłyby szczególnie dobry dla dzieci.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
Hopaj

f4up
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami