f4up
Ciekawostki  RSS
Matka Boża - co wiesz o jej wizerunkach? [QUIZ]

#zrodlo
Wizerunków i figur przedstawiających Matkę Bożą są na całym świecie dziesiątki. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy wiesz choć trochę o kulcie Maryi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sensacyjne wyniki badań pochodzenia nastaw ołtarzowych

#zrodlo
Na ołtarzach wielu kościołów położonych wzdłuż norweskiego wybrzeża znajdują się średniowieczne nastawy ołtarzowe, pale. Są one często nazywane palami lubeckimi, gdyż uważa się, że były importowane z Lubeki przez Ligę Hanzeatycką. Jednak badania przeprowadzone właśnie przez Kristin Kausland dowodzą, że wiele pal zostało wykonanych w Norwegii.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Doskonale zachowana mumia z Pachacámac

#zrodlo
Zespół z Centrum Badań Archeologicznych Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego odkrył na stanowisku Pachacámac w Peru doskonale zachowaną mumię.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dziewczynka zmarła, gdy ukąszona przez węża matka nakarmiła ją piersią

#zrodlo
Trzyletnia dziewczynka zmarła, gdy nieświadoma ukąszenia przez węża matka nakarmiła ją piersią.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Australii zbudowano płot do wydzielenia obszaru wolnego od zdziczałych zwierząt

#zrodlo
Australian Wildlife Conservancy (AWC) skończyła w tym miesiącu budowę najdłuższego na świecie "kotoodpornego" ogrodzenia. Znajduje się ono w środkowej Australii i ma chronić rodzimą przyrodę. Projekt został sfinansowany z pieniędzy publicznych i przekazanych przez prywatnych darczyńców.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Mielina, znany inhibitor wzrostu, może pomagać w regeneracji komórek nerwowych

#zrodlo
W najnowszym numerze Science Translational Medicine naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego poinformowali, że u dorosłych szczurów mielina pomagała we wzroście aksonów w komórkach prekursorowych neuronów (NPC) oraz indukowanych pluripotencjalnych neuronalnych komórek macierzystych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Szkocja może się pochwalić unikatowymi bliźniętami renifera

#zrodlo
W jedynej wolnej populacji reniferów (The Cairngorms Reindeer Herd) w Wielkiej Brytanii 8 maja przyszły na świat pierwsze żywe bliźnięta. Ich matką jest jedna ze starszych samic - 12-letnia Lulu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Curiosity znowu wierci

#zrodlo
Inżynierowie z NASA odpowiedzialni za łazik Curiosity testują nową metodę wiercenia w marsjańskich skałach i pobierania uzyskanego w ten sposób materiału. Dzięki ich wysiłkom łazik dokonał pierwszych od ponad roku wierceń na powierzchni Czerwonej Planety. Podczas testu wywiercono otwór głębokości 50 milimetrów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rzadko dziękujemy rodzinie i najbliższym

#zrodlo
Bardzo rzadko dziękujemy osobom, z którymi jesteśmy najbliżej związani. Tak wynika z badań międzynarodowego zespołu naukowego, których wyniki opublikowano w Royal Society Open Science.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Mutacje białka tau mogą zwiększać ryzyko nowotworu


Mutacje białka tau, które zwykle kojarzy się z chorobami neurodegeneracyjnymi, wydają się nieznanym dotąd czynnikiem ryzyka nowotworu.

Tagi: Nowotwory
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Podczas grilla skóra wchłania więcej wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych niż płuca

#zrodlo
Skóra jest ważniejszym szlakiem wychwytu rakotwórczych związków powstających podczas grillowania niż oddychanie i płuca. Autorzy artykułu z pisma Environmental Science & Technology zauważyli też, że ubranie nie chroni tak dobrze, jak mogłoby się wydawać.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Już w ciągu godziny samochoód może stać się śmiertelną pułapką

#zrodlo
W temperaturze 71 stopni Celsjusza można usmażyć jajko, giną bakterie salmonelli, a człowiek doświadcza oparzeń trzeciego stopnia. Taką właśnie temperaturę może osiągnąć deska rozdzielcza samochodu zaparkowanego w pełnym słońcu. Dwuletnie dziecko pozostawione w takim samochodzie może umrzeć w ciągu godziny.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Co wiesz o I wojnie światowej? [QUIZ]


Czas sprawdzić pamięć i wiedzę wyniesioną ze szkoły. Tym razem mamy kilka pytań o I wojnę światową. Sprawdź się!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Smog obnażony: jest metoda precyzyjnej analizy składu pyłu zawieszonego


Atmosferyczny pył zawieszony, popularnie zwany smogiem, staje się coraz bardziej uciążliwy. Jego drobiny atakują płuca nie tylko mieszkańców dużych miast. W państwach uprzemysłowionych są obecne dosłownie wszędzie, nawet na obszarach leśnych pozornie odległych od aglomeracji miejskich

Tagi: Przemysł
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Tajemnicze objawy u Amerykanów pojawiły się też w Chinach

#zrodlo
USA wydały ostrzeżenie dla Amerykanów przebywających w Chinach. Powodem jest wystąpienie u jednego z pracowników rządowych niezwykłych odczuć dźwiękowych i ciśnienia, które wskazują na łagodne uszkodzenie mózgu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Krew schizofreników cechuje większa różnorodność mikrobiologiczna


We krwi osób ze schizofrenią występuje materiał genetyczny większej liczby typów mikroorganizmów.

Tagi: Kreta, Kreml
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zakończono wielką ekspedycję badawczą w najbardziej bioróżnorodnym miejscu na świecie

#zrodlo
Przedstawiciele Wildlife Conservation Society (WCS) ukończyli trwającą 2,5 roku ekspedycję badawczą w najbardziej bioróżnorodnym regionie świata, boliwijskim Parku Narodowym Madidi. Wynikiem ich pracy jest powiększenie spisu znanych gatunków zamieszkujących Park Madidi oraz potencjalne odkrycie ponad 120 nowych gatunków roślin, motyli i kręgowców.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Asysta przy porodzie występuje nie tylko u ludzi, ale i u bonobo


Samice bonobo pomagają rodzącym. Włosko-francuski zespół porównuje to funkcji spełnianych przez położne. Dotąd fizyczną asystę w czasie porodu obserwowano wyłącznie u ludzi. Cechę tę wiązano z przebiegiem porodu u naszego gatunku.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W wyższej temperaturze organizm lepiej radzi sobie z nowotworami i infekcjami

#zrodlo
Im wyższa temperatura ciała, tym szybciej organizm przystępuje do walki z infekcjami, ranami czy guzami nowotworowymi, wykazali matematycy i biolodzy z Uniwersytetów w Warwick i Manchesterze.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Poruszanie nogami kluczowe dla zdrowia mózgu i układu nerwowego


Używanie nóg, szczególnie w ramach treningu obciążeniowego, wysyła do mózgu sygnały, które są kluczowe dla powstawania zdrowych neuronów.

Tagi: Zdrowie
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Projekty dwóch wielkich amerykańskich teleskopów łączą siły, by zdobyć dofinansowanie

#zrodlo
Rywalizujące ze sobą od 2 dekad zespoły pracujące przy dwóch wielkich amerykańskich teleskopach postanowiły połączyć siły. Budowniczowie Gigantycznego Teleskopu Magellana (GMT), 25-metrowego teleskopu powstającego w Chile, oraz Thirty Meter Telescope (TMT), który miałyby stanąć na szczycie Mauna Kea na Hawajach, jak dotychczas nie zapewnili sobie pełnego finansowania i niezbędnego wsparcia za strony partnerów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Ludzie to rakotwórczy gatunek

#zrodlo
Pewne nasze działania, np. nadmierne opalanie czy palenie, powodują, że zapadamy na nowotwory. Od jakiegoś czasu naukowcy zastanawiają się, czy my, ludzie, jesteśmy onkogenni także dla innych gatunków. Specjaliści z Uniwersytetu Stanowego Arizony uważają, że tak.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Hodowla największego płaza na świecie prowadzi do wyginięcia podgatunków

#zrodlo
Obecne działania mające na celu ochronę największego płaza na Ziemi, skrajnie zagrożonej salamandry olbrzymiej chińskiej, mogą doprowadzić do zniknięcia jej podgatunków, ostrzegają autorzy najnowszych badań

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Udane testy żelu wspomagającego odtwarzanie tkanek mózgu po udarze

#zrodlo
Nowy usuwający skutki udaru żel pomaga w odtwarzaniu neuronów i naczyń krwionośnych myszy.

Tagi: Tesla
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Budowniczowie teleskopu dostali więcej, niż chcieli


Wpływowy przedstawiciel Izby Reprezentantów, John Culberson, doprowadził do przyznania dużego zastrzyku gotówki dla teleskopu budowanego w Chile przez Narodową Fundację Nauki (NSF). Decyzja jest tym bardziej zaskakująca, że ani środowiska naukowe, ani przedstawiciele NSF nie prosili o dodatkowe pieniądze na Large Synoptic Survey Telescope (LSST).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Ma stałą orbitę i pochodzi spoza Układu Słonecznego

#zrodlo
Na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters poinformowano o odkryciu pierwszego pozasłonecznego obiektu, o którym wiadomo, że posiada stałą orbitę wokół Słońca.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kropki kwantowe z ekstraktu z liści herbaty niszczą komórki raka płuc


Nanocząstki pozyskane z liści herbaty hamują wzrost komórek raka płuc i niszczą nawet 80% z nich.

Tagi: Raków, Wzrok
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Microsoft kupuje Semantic Machines

#zrodlo
Microsoft kupił firmę Semantic Machines z Berkeley, która pracuje nad sztuczną inteligencją zdolną do nawiązania dialogu z człowiekiem.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Probiotyki chronią pszczoły przed grzybicą związaną z zespołem masowego ginięcia

#zrodlo
Dodawanie probiotyków do pokarmu dla pszczół sprawia, że stają się one bardziej oporne na nozemozę, grzybicę, która wiąże się z zespołem masowego ginięcia pszczoły miodnej (ang. Colony Collapse Disorder, CCD).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dzięki rzeżusze wykazali, że niektóre rośliny wchłaniają i transportują witaminę B12

#zrodlo
Naukowcy z Uniwersytetu Kentu dokonali ważnego odkrycia, jak poprawić skład witaminowy roślin pod kątem diety wegetariańskiej i wegańskiej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
Hopaj

f4up
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami