Wiocha
Ciekawostki  RSS
Wykorzystując plastyczność komórek raka piersi, naukowcy przekształcili je w komórki tłuszczowe


Innowacyjna terapia łączona zmusza złośliwe komórki raka piersi do przekształcania się w komórki tłuszczowe (adipocyty). W ten sposób można zapobiegać przerzutowaniu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

POLAR donosi o zagadkowej polaryzacji kosmicznych błysków gamma

#zrodlo
Detektor POLAR został uruchomiony we wrześniu 2016 r. na pokładzie chińskiego laboratorium kosmicznego Tiangong-2. Naukowcy opublikowali właśnie pierwsze wyniki naukowe w czasopiśmie Nature Astronomy. POLAR jest efektem współpracy pomiędzy Szwajcarią (Uniwersytet w Genewie i Paul Scherrer Institut), Polską (Narodowe Centrum Badań Jądrowych) i Chinami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Hongkongu odkryto obiecujący środek zabijający wiele niebezpiecznych wirusów


Naukowcy z Hongkongu poinformowali, że prawdopodobnie dokonali przełomowego odkrycia, które może być niezwykle przydatne w walce z chorobami zakaźnymi. Odkryty przez nich związek chemiczny ma bowiem dużą zdolność do przerywania cyklu życiowego różnych wirusów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W Queensland uratowano pytona, na którym żerowało ponad 500 kleszczy

#zrodlo
W zeszłym tygodniu firma zajmująca się chwytaniem węży wyciągnęła z ogrodowego basenu w Gold Coast w Queensland pytona dywanowego (Morelia spilota), z którego usunięto ponad 500 kleszczy. Gad trafił do Currumbin Wildlife Hospital.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rośnie tempo utraty lodu w Antarktyce

#zrodlo
W latach 1979–2017 tempo rocznej utraty lodu w Antarktyce zwiększyło się 6-krotnie, stwierdzili glacjolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Jet Propulsion Laboratory i holenderskiego Uniwersytetu w Utrechcie. Uczeni twierdzą, że to przyspieszone topnienie przyczyniło się dodatkowo o wzrost poziomu oceanów o ponad centymetr.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W chronionej populacji orek przyrost naturalny jest ujemny, ale ostatnio urodziło się młode


W SRKW (od ang. southern resident killer whales), jedynej populacji orek, która jest uznawana przez Służbę Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych za zagrożoną, urodziło się młode - poinformował dr Ken Balcomb z Centrum Badania Waleni (Center for Whale Research, CWR).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Mikrobiom pozwala określić wiek człowieka


Coraz częściej dowiadujemy się o kolejnych, niezwykle ważnych dla naszego życia funkcjach, jakie spełnia mikrobiom. Niewiele jednak wiadomo, jak zmienia się on w czasie. Grupa naukowców badających mikrobiom tysięcy ludzi z całego świata zauważyła, że jest on zadziwiająco dokładnym zegarem biologicznym

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Od 11 stycznia nie działa część systemów komunikacyjnych największego radioteleskopu orbitalnego

#zrodlo
Nikołaj Kardaszjew, szef Centrum Badań Kosmicznych Instytutu Fizycznego im. P.N. Lebiediewa, poinformował, że niektóre systemy komunikacyjne radioteleskopu RadioAstron (in. Spektr-R) przestały działać. Nadal może on jednak przesyłać dane naukowe.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Smartfon zdradzi, ile promieniowania pochłonął jego właściciel

#zrodlo
W razie ataku nuklearnego bądź wypadku z udziałem materiałów rozszczepialnych, specjaliści mogą wykorzystać smartfony ofiar do określenia dawki promieniowania, jaką otrzymały.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

To Kaspersky Lab odkryło największą kradzież danych z NSA

#zrodlo
Z nieoficjalnych informacji dowiadujemy się, że amerykańska NSA dowiedziała się o największej w swojej historii kradzieży tajnych danych od... firmy Kaspersky. Tej samej, która znajduje się pod coraz większą presją ze strony rządu USA ze względu na podejrzenia o związki z rządem Rosji.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Jedzenie piór pomoże zbudować masę mięśniową?


Badanie naukowców z Massey University sugeruje, że kurze pióra mogą się sprawdzić jako białkowy suplement dla osób chcących zbudować bądź podtrzymać suchą masę mięśniową (ang. lean body mass, LBM).

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rzym: spór o to, do kogo powinny trafić pieniądze z Fontanny di Trevi

#zrodlo
Między panią burmistrz Rzymu i Kościołem katolickim wywiązał się spór o to, co stanie się z monetami z Fontanny di Trevi. Co roku wyławia się niej ok. 1,5 mln euro. Tradycyjnie suma trafiała do Caritasu, ale tym razem Virginia Raggi chciałaby ją przeznaczyć na konserwację niszczejących zabytków Wiecznego Miasta.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Tajemnicza Krowa wciąż stanowi zagadkę dla astronomów


Krowa, niezwykle jasne światło na niebie, wciąż dzieli naukowców, którzy nie wiedzą, jaka jest natura tajemniczego zjawiska.Obiekt AT2018cow, nazwany nieoficjalnie Krową (Cow) został po raz pierwszy zaobserwowany 16 czerwca 2018 roku. Pojawił się nagle i znikąd w niewielkiej galaktyce odległej o około 200 milionów lat świetlnych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Odkrywca DNA pozbawiony tytułów honorowych

#zrodlo
Odkrywca DNA, James Watson, został pozbawiony tytułów honorowych przez laboratorium, którym niegdyś kierował. Przyczyną były komentarze, jakich udzielił jednej ze stacji telewizyjnych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Rak jajnika pod okiem sztucznej inteligencji

#zrodlo
Yinyin Yuan i jej koledzy z Institute of Cancer Research w Londynie stworzyli system sztucznej inteligencji, który bada różnice w kształtach komórek nowotworowych. Przeanalizowali próbki tkanek 514 kobiet z rakiem jajnika i odkryli, że w bardziej agresywnej formie nowotworu, w której szanse na przeżycie 5 lat wynoszą zaledwie 15 procent, jądra komórkowe mają nieprawidłowy kształt.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Im więcej ubikwiliny w komórkach guza, tym szybciej rośnie nowotwór

#zrodlo
Nasze DNA jest ciągle atakowane. Niestabilność genomu może zaś prowadzić do zaburzeń genetycznych, a także przewlekłych chorób, np. nowotworów. Ostatnio zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie zauważył, że podwyższony poziom pewnego białka - ubikwiliny 4 - jest nieznanym dotąd biomarkerem niestabilności genomu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Archeolodzy odkryli grób książęcy sprzed blisko 2 tys. lat

#zrodlo
Archeolodzy odkryli najbogatszy pradziejowy grób z terenu Polski na wschód od Wisły. Wewnątrz znajdowały się m.in. fragmenty naczyń z brązu, posrebrzane ostrogi oraz złoty pierścień, dlatego naukowcy nazwali go grobem książęcym.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Uczniowie pod kontrolą


W 11 szkołach chińskiej prowincji Kuejczou wprowadzono stroje dla uczniów z wbudowanymi mikroczipami. Dzięki nim nauczyciele i rodzice mogą monitorować aktywność dzieci.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kwasy omega-3 spowalniają zanik mięśni w okresach unieruchomienia

#zrodlo
Suplementacja kwasami omega-3 spowalnia zanik mięśni podczas unieruchomienia.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Tajemnicza choroba u dzieci zdradza swoje sekrety

#zrodlo
Niedawno u dwojga dzieci w Europie, w wieku 4 i 6 lat, oraz jednego w Kanadzie, w wieku 10 lat, pojawiła się tajemnicza choroba objawiająca się napadami drgawek, utratą magnezu i zmniejszeniem poziomu inteligencji. Obecnie nie ma sposobu na jej leczenia lub łagodzenie objawów, ale przynajmniej udało się znaleźć jej przyczynę.

Tagi: Napady, Intel
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Poznano fizjologiczną rolę białka prekursorowego, z którego powstaje beta-amyloid

#zrodlo
Peptydowe produkty degradacji prekursorowego białka APP (ang. Amyloid Precursor Protein, APP) to najważniejsze białka w patofizjologii choroby Alzheimera (ChA). Należy do nich beta-amyloid. Co ciekawe, dotąd normalna, fizjologiczna, funkcja APP pozostawała owiana tajemnicą. Ostatnio belgijscy naukowcy wykazali jednak, że wiążąc się ze specyficznym receptorem, moduluje ono przekazywanie sygnału przez neurony.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wycofanie się Japonii z traktatu o zakazie polowań na wieloryby będzie korzystne dla wielorybów?


Przed dwoma tygodniami informowaliśmy, że Japonia wycofa się z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC) i otwarcie rozpocznie komercyjne połowy wielorybów. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką z wielu stron, jednak niektórzy obrońcy przyrody mówią, że tak naprawdę jest ona korzystna dla populacji wielorybów.

Tagi: Japonia
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Voyager 1 częściowo obalił hipotezę dotyczącą ciemnej materii

#zrodlo
Nigdy bym się nie spodziewał, że w jakikolwiek sposób przyczynimy się do badania ciemnej materii. To niesamowite, stwierdził Alan Cummings, który od 1973 roku pracuje przy misji Voyager 1. Dane z Voyagera 1 wykluczyły właśnie jedną z hipotez dotyczących natury ciemnej materii.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W przyszłości Słońce zamieni się w kryształ

#zrodlo
Naukowcy z University of Warwick zdobyli pierwsze bezpośrednie dowody wskazujące, że białe karły – a taką gwiazdą stanie się Słońce po swej śmierci – ulegają krystalizacji, a na nieboskłon pełen jest takich olbrzymich kryształów.

Tagi: Śmieci
Źródło: kopalniawiedzy.pl

U niepłodnych kobiet z endometriozą występuje niższy poziom pewnego enzymu

#zrodlo
Zespół naukowców z USA i Korei Południowej wykrył związek między niskim poziomem deacetylazy histonowej 3 (ang. histone deacetylase 3, HDAC3) a niepłodnością u kobiet z endometriozą.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Mikrobiom dróg oddechowych może wpływać na podatność na grypę


Typ mikrobiomu układu oddechowego może wpływać na naszą podatność na grypę.

Tagi: Podatki
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zdobyli bezpośredni dowód na rolę kobiet w tworzeniu drogich średniowiecznych manuskryptów

#zrodlo
W kamieniu nazębnym z żuchwy kobiety żyjącej w średniowieczu zachowały się drobinki ultramaryny, drogiego pigmentu uzyskiwanego z lazurytu (lapis lazuli). To oznacza, że nie tylko mnisi, ale i mniszki zajmowały się przepisywaniem luksusowych iluminowanych manuskryptów. Udało się do tego dojść, bo ktoś kiedyś oblizywał pędzelek...

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Proteina zwalczająca raka przeprojektowana tak, że nie ma skutków ubocznych

#zrodlo
Dla pacjentów z agresywnymi formami raka ratunkiem może być interleukina-2, która wzmaga odpowiedź układu odpornościowego. Problem w tym, że aby skutecznie zwalczała ona raka trzeba zastosować dawki, które zagrażają życiu pacjenta. Naukowcy z University of Washington wykorzystali model komputerowy do zaprojektowania od początku nowej proteiny, która równie skutecznie jak IL-2 zwiększa odpowiedź układu odpornościowego, ale jest pozbawiona jej skutków ubocznych

Tagi: Kina
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Gwałtowne zmiany ziemskiego pola magnetycznego zagrażają systemom nawigacji

#zrodlo
Ziemskie północne pole magnetyczne przemieszcza się z Kanady w stronę Syberii. Ruch ten jest tak szybki, że pojawiła się konieczność dokonana rzadkiej korekty Ziemskiego Modelu Magnetycznego. Opisuje on pole magnetyczne planety i jest podstawą wszystkich współczesnych systemów nawigacyjnych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Instalowanie ogniw słonecznych na stawach pozwala zmniejszyć koszty

#zrodlo
Naukowcy z National Renewable Energy Laboratory (NREL) obliczyli, że pływające ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane na ponad 24 000 sztucznych zbiornikach wodnych w USA dostarczyłyby około 10% amerykańskiej energii elektrycznej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
Hopaj

f4up
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami