Wiocha
Gospodarka  RSS
"Władimir nazwał mnie geniuszem". Stosunek do Rosji największą zagadką Donalda Trumpa

Donald Trump przynajmniej jedną obietnicę spełnił w stu procentach. Jeszcze na wiele miesięcy przed objęciem urzędu, zanim zaczęto na poważnie brać jego prezydenckie ambicje, zapowiedział, że będzie przywódcą nieprzewidywalnym, bo w ten sposób utrudni przeciwnikom Ameryki reakcję.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Futbol modelowy jeszcze się może nam przydarzyć

„Już za cztery lata Polska będzie mistrzem świata!” – czy to w ogóle możliwe? Chociaż styl gry naszej reprezentacji w trakcie mundialu na to nie wskazywał, ekonomiści mówią: niewykluczone.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

6 megatrendów będzie miało największy wpływ na kształt globalnej gospodarki

#zrodlo
– Momentami przełomowymi w historii ludzkości było wynalezienie maszyny parowej, żarówki i komputera, a potem internetu. Obecnie czynników, które mogą mieć równie znaczący wpływ na gospodarkę i społeczeństwo jest znacznie więcej. Są to automatyzacja i robotyzacja, internet rzeczy czy sztuczna inteligencja. Eksperci firmy doradczej Deloitte wskazali sześć megatrendów, które w najbliższych latach zmienią oblicze polskiej i światowej gospodarki. To przemysł 4.0, model gospodarki o obiegu zamkniętym, zrównoważone finanse, rynek talentów, „srebrna ekonomia” oraz elektromobilność.

Konfederacja Lewiatan: W lipcu możemy się spodziewać wzrostu cen towarów i usług

#zrodlo
Szybszego wzrostu cen towarów i usług możemy się spodziewać w lipcu, a być może i w sierpniu, ale inflacja nie powinna znacząco przekroczyć 2 proc. - zaznaczył w komentarzu do piątkowych danych GUS ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Helsinki nową Jałtą: Jaki będzie świat po spotkaniu Putin-Trump?

#zrodlo
Czy możemy liczyć na realną solidarność Zachodu? To pytanie pozostaje szczególnie aktualne przed poniedziałkowym szczytem prezydentów USA i Rosji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Witajcie na Titanicu globalnej gospodarki. Na korektę kursu może być za późno. Zderzenie jest nieuniknione

#zrodlo
Kapitan statku o tym wie: zbyt długi rejs może się skończyć tym, że okręt osiądzie na mieliznie. Albo katastrofą, która pociągnie statek na dno. Gdyby światowa gospodarka była okrętem, można byłoby nazwać ją „Titanikiem”. Jest skazana na zderzenie z kryzysem.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ukraińscy specjaliści w Polsce się nie dorobią

#zrodlo
Polscy pracodawcy działający na rynku IT narzekają na roszczeniową postawę pracowników. Mówią, że muszą się godzić nie tylko na oczekiwania wysokich pensji, lecz też dodatkowych udogodnień: prywatna opieka zdrowotna, bogato wyposażone kuchnie pracownicze czy pokoje do gier i relaksu. Muszą, bo tylko w ten sposób są w stanie „upolować” doświadczonych pracowników, o których na rodzimym rynku coraz trudniej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Woś: To my, bogata Północ, przynieśliśmy Południu niedorozwój, biedę i głód

#zrodlo
Gdzieniegdzie można jeszcze spotkać się z przeświadczeniem, że neoliberalizm może i zaorał społeczną spójność i solidarność w takich krajach jak USA czy Wielka Brytania, ale przynajmniej lata 80., 90. i 2000. pozwoliły, by bogate kraje Północy dogoniło trochę tzw. globalne Południe, niegdyś zwane trzecim światem. Dla tych, którzy tak uważają, mam dobrą lekturę. Urodzony w Suazi Jason Hickel wydał niedawno książkę pod wiele mówiącym tytułem „Divide” (Podział). Rozbija ona dość skutecznie przekonanie o wielkich sukcesach w walce z globalną biedą i wykluczeniem.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Powództwo w konsorcjum: Uczestnik nie może stawać sam przeciwko zamawiającemu

#zrodlo

Jeżeli lider konsorcjum posiada nieodwołalne pełnomocnictwo do reprezentowania wchodzących w jego skład uczestników, pojedynczy podmiot nie może wytoczyć powództwa bezpośrednio przeciwko zamawiającemu. I to nawet wówczas, gdy z konsorcjum wystąpi. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

KE podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 r. do 4,6 proc.

#zrodlo
Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pierwszy taki mundial online. Internet awansował do wyższej ligi

#zrodlo
Telewizyjny rekord oglądalności podczas turnieju już raczej nie padnie. Za to internet dzięki piłkarzom awansował do wyższej ligi.

Tagi: Internet
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kłopoty powierników. Przez aferę GetBacku branża kiepsko radzi sobie na giełdzie

#zrodlo
Afera GetBacku położyła się cieniem na branży TFI. Równie poważnym problemem jest dla niej słaba sytuacja na giełdzie

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Demokratyzacja płatności, czyli bank w smartfonie. Rozmawiamy z dyrektorem zarządzającym PayPal w Europie

Osoby, które zarabiają najmniej, płacą gigantyczne pieniądze za usługi bankowe, prowadzenie konta czy kartę kredytową. Naszym zdaniem to nie powinno tyle kosztować - mówi w wywiadzie dla DGP Matt Komorowski, dyrektor zarządzający PayPal w Europie

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tejchman: Toksyczne widmo afery GetBack

Afera GetBacku wcale się nie skończyła. Nie jest zamkniętą historią finansową, której cenę już znamy i w której do rozstrzygnięcia pozostał tylko wymiar kar więzienia dla winnych. Nadal nie wiemy, ile i komu ta afera przyniosła strat. Co więcej – mogą one nadal rosnąć i dotyczyć kolejnych uczestników rynku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niejasna przyszłość: Biznes boi się rozwodu z Wielką Brytanią

#zrodlo
Martwią się potentaci, jak Airbus czy BMW, ale też nasi przedsiębiorcy

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Biedronki rozwijają skrzydła. Dyskonty w Polsce mają się coraz lepiej

#zrodlo
Dyskonty wróciły na ścieżkę dynamicznego wzrostu. W 2017 r. powstało 150 nowych tego rodzaju sklepów w Polsce, najwięcej od trzech lat

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Skrócenie przedawnienia zmieni sytuację na rynku długów

Ceny portfeli wierzytelności powinny w najbliższych miesiącach spadać – oceniają przedstawiciele czołowych polskich firm windykacyjnych. Zdaniem niektórych nawet o kilkanaście procent

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wyprzedaż majątku i pustki w kasie. Ruch żyje tylko dzięki kredytom

#zrodlo
Siedem lat restrukturyzacji czołowego kolportera prasy przyniosło ponad 0,5 mld zł strat, wyprzedaż majątku i pustki w kasie. Firma wciąż funkcjonuje dzięki uprzejmości Alior Banku i niepłaceniu rachunków wydawcom. Są jednak i tacy, którzy na tym korzystają

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Odpady z huty nie tylko w Głogowie

Żużel poołowiowy z KGHM kupowany przez spółkę Geran trafia też do Siemianowic Śląskich – ustalił DGP. Tam kontrole inspektorów ochrony środowiska wykazały liczne nieprawidłowości

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Biały Dom podbija stawkę w handlowej ruletce

#zrodlo
Donald Trump zapowiedział wprowadzenie dodatkowych ceł na towary z Chin o wartości 200 mld dol.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Glapiński: Propozycja kredytów mieszkaniowych o stałym oprocentowaniu może prowadzić do dopłat do kredytów

Postulat wprowadzenia kredytów mieszkaniowych o stałym oprocentowaniu wiąże się czasem z postulatem wprowadzenia dopłat do kredytów, a tego rozwiązania nie popieram - mówił w środę prezes NBP Adam Glapiński.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

MIiR: Polska ma być bramą do Unii Europejskiej dla firm z Singapuru

Polska mogłaby być bramą dla inwestorów z Singapuru, którzy chcą rozszerzyć swoją działalności na rynku europejskim - mówił w środę podczas Światowego Szczytu Miast w Singapurze szef inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Niezastąpiony dla mobilnych przedsiębiorców - Lenovo ThinkPad T480s

#zrodlo
ThinkPad T480s, jeden z najnowszych laptopów w ofercie Lenovo, to kwintesencja mobilności, która przy tym oferuje doskonałą wydajność. Flagowy biznesowy ultrabook Lenovo może pochwalić się dodatkowo niską wagą, kompaktowymi rozmiarami, długim czasem pracy na jednym naładowaniu baterii oraz nienaganną wytrzymałością.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ukraińcy zaprzyjaźniają się z bankami. Krajowe banki mają już ponad 600 tys. rachunków nierezydentów

Liczba kont obcokrajowców w naszych instytucjach finansowych zwiększa się w tempie przekraczającym 40 proc. w skali roku.

Tagi: Ukraina, Banki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prestiżowa porażka szefa banku centralnego: Nici z łączenia nadzoru i NBP

Prestiżowa porażka szefa banku centralnego: mimo jego nawoływań nikt nie myśli w tej chwili o takim połączeniu. Pomysł może wrócić, jeśli realna będzie utrata władzy przez PiS.

Tagi: Banki, NBP
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Innowacje łatwiej sfinansować w grupie

#zrodlo
Przedsiębiorcy z województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego do 31 lipca br. mogą ubiegać się nawet o 7 mln zł na inwestycje potrzebne do wdrożenia nowatorskich projektów, a także na zakup patentów, licencji czy technologii. Całkowity budżet konkursu wynosi 150 mln zł

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rafalska: Wskaźnik zatrudnienia na koniec 2018 roku może wynieść 71,5 proc.

#zrodlo
Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym na koniec 2018 r. może wynieść 71,5 proc. jeśli utrzymają się pozytywne tendencje - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kryptobranża składa wniosek rejestracyjny w KRS

#zrodlo
W tym tygodniu Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii złoży wniosek rejestracyjny w KRS. Branża spotkała się też z wiceministrem finansów - czytamy w środowym "Pulsie Biznesu".

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Resort tworzy niekorzystny klimat inwestycyjny

Organizacje biznesowe ostrzegają, że nowe przepisy o karaniu spółek za przestępstwa menedżerów są przesadnie represyjne i nie dają żadnej ochrony drobnym akcjonariuszom

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Żużel z Głogowa czyli niebezpieczeństwo zmagazynowane

Ogromne stężenia metali ciężkich w żużlu poołowiowym zgromadzonym na placu dawnej fabryki domów w Głogowie formalnie nie łamią przepisów

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2018-07-13 18:59)
WIG 56594.71 -0,14%
WIG20 2157.14 -0,19%
mWIG40 4210.19 +0,06%
sWIG80 12626.58 -0,15%
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-07-13
USD 3,7244 +0,51%
EUR 4,3302 +0,09%
CHF 3,7118 -0,11%
GBP 4,8896 -0,12%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami