f4up
Nauka  RSS
Nowe badania. Najazd obcych gatunków zwierząt i roślin na Europę; zagrażają naturalnym ekosystemom

#zrodlo
Niewystępujące dotąd w Europie gatunki, m.in. ryb, raki czy wiewiórkę - zaliczono do najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych, które mogą zagrozić przyrodzie UE. Większość pochodzi ze strefy tropikalnej, w Polsce miałyby małe szanse na przetrwanie - ocenia biolog z IOP PAN w Krakowie. To jednak nie znaczy, że wszystkie rodzime gatunki są bezpieczne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tajemnicze spojrzenie Mony Lisy rozkodowane

#zrodlo
Tzw. efekt Mony Lisy polegający na wrażeniu, że osoba z portretu na nas patrzy, na słynnym obrazie Leonarda da Vinci wcale nie występuje - doszli do wniosku naukowcy po przeanalizowaniu kierunku patrzenia Giocondy. Złudzenie może wynikać z naturalnej potrzeby skupiania uwagi innych - argumentują badacze.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nieprzebrane bogactwa w Kosmosie. Nadchodzi era bilionerów?

#zrodlo
Coraz głośniej mówi się o eksploatacji surowców zawartych w asteroidach - pisze "Rzeczpospolita". Jest szansa, że wkrótce pojawią się pierwsi bilionerzy?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Media o sukcesie chińskiego pojazdu kosmicznego Czang'e 4


Chiński pojazd kosmiczny Czang'e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca - poinformowała Telewizja Centralna Chin. Jest to pierwsze lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na tej pólkuli.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sonda New Horizons przesłała zdjęcia obiektu Ultima Thule

#zrodlo
Sonda New Horizons przesłała pierwsze wyraźne zdjęcia obiektu Ultima Thule, najbardziej oddalonego od Ziemi ciała niebieskiego, jakie kiedykolwiek zostało zbadane - poinformowała agencja NASA.

Tagi: Sondaże
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nieprzebrane bogactwa w Kosmosie. Nadchodzi era trylionerów?

#zrodlo
Coraz głośniej mówi się o eksploatacji surowców zawartych w asteroidach - pisze "Rzeczpospolita". Jest szansa, że wkrótce pojawią się pierwsi trylionerzy?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowy narząd, woda na Marsie, klonowanie małp. Największe odkrycia naukowe 2018 roku

#zrodlo
Miniony rok zostanie zapamiętany w nauce z wielu przełomowych odkryć. O części z nich mówili wszyscy, kilkoma ekscytowano się wyłącznie we własnym środowisku. Jak zwykle w wielu przypadkach wyniki wywołały poważne debaty natury etycznej.

Tagi: WOŚP
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sukces sondy New Horizons

#zrodlo
Bezzałogowa sonda New Horizons przeleciała w pobliżu planetoidy Ultima Thule - poinformowała o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA. Jest to najbardziej odległy od Ziemi obiekt, w pobliżu którego przeleciał statek kosmiczny.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W Krakowie odkryto pierwszy w Europie dowód, że człowiek polował na mamuty

#zrodlo
W epoce lodowcowej mieszkańcy dzisiejszej Europy polowali na mamuty za pomocą oszczepów. Pierwszy bezpośredni dowód na to stanowi odkryty w Krakowie fragment krzemiennego grotu sprzed 25 tys. lat, wbitego w żebro mamuta.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy chcą opatentować zastosowanie jednego z grzybów z Puszczy Białowieskiej w walce z rakiem

#zrodlo
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej, którzy badali zastosowanie grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej w leczeniu nowotworów, złożyli wniosek patentowy dotyczący użycia korzeniowca sosnowego w walce z rakiem jelita grubego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mikrobiolodzy z UWM wyruszą na Antarktydę

#zrodlo
W styczniu dwójka mikrobiologów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wyruszy na Antarktydę. Będą tam szukać mikroorganizmów, których potencjał biochemiczny mógłby zostać wykorzystany w medycynie lub w produkcji biopolimerów, a nawet antybiotyków.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

W Egipcie odkryto nienaruszony grobowiec sprzed 4400 lat

#zrodlo
W starożytnej nekropolii w egipskiej Sakkarze odkryto grobowiec liczący 4400 lat. Był nietknięty i nieograbiony. Grobowiec może skrywać kilka tajemnic, które badacze mają zamiar odkryć w ciągu kilku miesięcy.

Tagi: Ciąża
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Astronomiczna atrakcja grudnia - nadciąga kometa widoczna gołym okiem

#zrodlo
To może być astronomiczna atrakcja końca roku – 16 grudnia jasna kometa 46P/Wirtanen znajdzie się w odległości zaledwie 11,7 mln km od Ziemi. Wedle przypuszczeń niektórych badaczy może poza miastami być widoczna nawet gołym okiem.

Tagi: Jasło
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koniec świata jaki znamy. Tak może wyglądać Ziemia za kilka dekad


Dlaczego wszyscy trąbią na okrągło o COP24? Do Polski zjechało się setki gadających głów, jedne trochę bardziej rozpoznawalne, inne mniej. Czy szczyt klimatyczny w Katowicach ma w ogóle jakieś znaczenie i może w jakikolwiek sposób wpłynąć na nasze życie? Otóż ma, dlatego warto trzymać kciuki za wypracowanie konsensusu, umożliwiającego wdrożenie paryskiego porozumienia klimatycznego. Dlaczego to takie ważne?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

NASA publikuje zdjęcia z Marsa. Widać m.in. polską flagę

#zrodlo
NASA opublikowała zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych można dostrzec polską flagę, umieszczoną - obok flag m.in. USA, Kanady i Francji - na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika Mars InSight. Jedno z takich zdjęć zamieściła na Twitterze polska firma Astronika zaangażowana w misję.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dr hab. Dorota Matuszko: ekstremalne zjawiska pogodowe zebrały więcej ofiar niż wojny

#zrodlo
Dalszy wzrost temperatury powietrza może spowodować nasilenie się ekstremalnych zjawisk pogodowych w naszym kraju – mówi w rozmowie z Onetem dr hab. Dorota Matuszko z Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chcieć to móc. Wygrywamy walkę z dziurą ozonową

#zrodlo
Jeszcze dwadzieścia parę lat temu nie myśleliśmy tak intensywnie o zmianach klimatu czy o wzrastającej temperaturze na powierzchni naszej planety. Sen z powiek spędzał nam inny problem – gwałtownie przerzedzająca się warstwa ozonowa. Najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości – dzięki wspólnym działaniom w porę zapobiegliśmy katastrofie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Najbardziej optymistyczna opowieść współczesnego świata, którą jednak mało kto zna

#zrodlo
Jeżeli dorastaliście na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, to jest dobra szansa, że dzieciństwo upłynęło wam pod znakiem Teleranka, Alfa, Świata według Bundych i dziury ozonowej. Jak chodzi o tę ostatnią to – tak to pamiętam – mówiono o niej wszędzie bardzo dużo, ale nikt tak naprawdę nie wiedział, o co chodzi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Badają asteroidę, która może zagrozić Ziemi


Amerykańska sonda Osiris-Rex dotarła w pobliże asteroidy Bennu, która - według obliczeń - może uderzyć w Ziemię za ok. 160 lat. Naukowcy spodziewają się, że sonda wykryje w niej związki organiczne kluczowe dla powstania życia.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Raport: media społecznościowe głównym źródłem informacji dla Polaków


Najważniejszych źródłem informacji dla Polaków w wieku w wieku 15 - 64 lat są media społecznościowe. Korzysta z nich codziennie 72 proc. z nich. Dla blisko połowy internet jest główną częścią życia – wynika z najnowszego raportu McKinsey & Company.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odszyfrowano napis na sygnecie Piłata


Wreszcie udało się odszyfrować napis na sygnecie znalezionym 50 lat temu w ruinach Herodium - informują izraelskie portale. Wskazuje on, że sygnet należał do rzymskiego namiestnika Judei Poncjusza Piłata, który Chrystusa skazał na krzyż.

Tagi: Izrael
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Sonda InSight z polskim osprzętem wylądowała na Marsie


Sonda InSight wylądowała na Marsie. Lądowanie odbyło się bez komplikacji i wywołało euforię w sztabie misji. - Kiedy usłyszeliśmy, że spadochron się otworzył, odetchnęliśmy i słuchając odliczania do lądowania byliśmy już spokojniejsi – opisuje Tom Hoffman dyrektor projektu NASA. Jak sam przyznaje, dopóki to nie nastąpiło, jego serce "przestało bić na siedem minut".

Tagi: Sondaże
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gazy cieplarnianie w natarciu. Nowy rekord


Stężenie szkodliwych gazów cieplarnianych w atmosferze jest tak wysokie jak jeszcze nigdy – wynika z badań Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). "Nic nie wskazuje na to, aby miało nastąpić odwrócenie tego trendu przyczyniającego się do ocieplenia klimatu, podnoszenia poziomu mórz i zakwaszania oceanów" – czytamy w opublikowanym w czwartek dorocznym biuletynie WMO.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kawa czy herbata? Decydują geny?


Za wrażliwość na smak kofeiny lub innych gorzkich substancji chemicznych może odpowiadać zróżnicowanie genetyczne - informuje "Rzeczpospolita".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy rozważają nową definicję kilograma


Od ponad stu lat fizycznym odnośnikiem do masy równej kilogramowi jest wzorzec z Międzynarodowego Biura Mia i Wag w Sevres pod Paryżem. Niewykluczone jednak, że naukowcy w najbliższy piątek zdecydują się zmienić definicję kilograma i oprzeć ją o stałą Plancka – donosi CNN.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy ostrzegają: pakowane sałaty z bakteriami fekalnymi


Wszystkie opakowania sałat zakupione do badań w supermarketach zawierały bakterie kałowe i bakterie odporne na antybiotyki.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

ONZ: znika dziura ozonowa


Do 2060 roku powinny zniknąć nawet największe, polarne przerzedzenia warstwy ozonowej – wynika z raportu ONZ. Zdaniem ekspertów to efekt skutecznej międzynarodowej współpracy.

Tagi: ONZ
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przełomowe odkrycie dot. mniszka lekarskiego. Pomoże w budowie dronów?


Fizycy ze szkockiego Uniwersytetu w Edynburgu dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego nasion mniszka lekarskiego, który popularnie nazywany jest dmuchawcem. Okazuje się, że roślina wykorzystuje nieznany dotychczas sposób generowania siły nośnej. Odkrycie może pomóc w budowie małych dronów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polacy wytypowali lokalizację bitwy pod Gaugamelą sprzed 2,3 tys. lat


Lokalizację jednej z najważniejszych bitew starożytności - wielkiej bitwy pod Gaugamelą sprzed 2,3 tys. lat - wytypowali polscy naukowcy na terenie dzisiejszego irackiego Kurdystanu, w okolicy Tell Gomel. Uczeni zakończyli pierwszy sezon poszukiwań precyzyjnego miejsca wielkiej bitwy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Na Marsie jest więcej lodu? Nowa mapa planety


Na północnej półkuli Marsa lodu może być więcej, niż dotąd sądzono - pokazuje pierwsza szczegółowa mapa form ukształtowania terenu Czerwonej Planety, przygotowana m.in. przez Polkę dr Annę Łosiak. Łatwo dostępny lód może ułatwić kolonizację Marsa i badania samej planety.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Hopaj

f4up
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami