Wiocha
Nauka  RSS
Polacy i medycyna w walce o niepodległość


Polacy walczyli o niepodległość kraju w czasie licznych powstań i wojen. Gdyby nie lekarze, ofiar wojennych byłoby znacznie więcej. Paradoksalnie, wojny służą rozwojowi medycyny. Z wyjątkiem eksperymentów nazistowskich „lekarzy” podczas II wojny światowej.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

"Nature": ludzkość ma wpływ na sezonowe zmiany klimatu


Analiza danych satelitarnych, zbieranych przez cztery dekady, dowiodła, w jaki sposób ludzkość wpływa na sezonową zmianę klimatu – informują naukowcy z kalifornijskiego Lawrence Livermore National Laboratory. Ich pracę opublikowało prestiżowe czasopismo naukowe "Nature".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zagrożone zabytki na Arktyce. Powodem topnienie lodowców


Globalne ocieplenie zagraża istnieniu zabytków, które wyłaniają się spod lodu na Arktyce. Jak czytamy na stronach "Rzeczpospolitej" chodzi tysiące stanowisk, a ocieplenie rośnie w szybszym tempie niż wcześniej przypuszczano.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ziemia płonie od upałów. W wielu miejscach padły rekordy ciepła


W ciągu ostatnich kilkunastu dni w wielu miejscach na półkuli północnej odnotowano najwyższe temperatury w historii. Naukowcy alarmują i szukają przyczyn takiego stanu rzeczy - informuje "The Washington Post".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Astronomowie sfotografowali niedawno narodzoną planetę


Dzięki teleskopowi VLT astronomom udało się uzyskać zdjęcie młodej planety, która niedawno uformowała się w dysku otaczającym gwiazdę odległą od nas o około 370 lat świetlnych. O odkryciu poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

WWF Polska apeluje: nie demonizujmy wilka


Jednym z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych wydarzeń regionalnych ostatnich dni w Polsce był atak zwierzęcia na dwójkę dzieci w Bieszczadach. Badania genetyczne wykonane przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego potwierdziły, że sprawcą zdarzenia był wilk. - To zachowanie było zupełnie nietypowe dla tego gatunku – mówi w rozmowie z Onetem Piotr Chmielewski z WWF Polska.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Duży meteoryt wpadł do oceanu. Trwa akcja poszukiwawcza


Od kilku miesięcy naukowcy próbują odnaleźć meteoryt, który 7 marca tego roku wpadł do oceanu niedaleko wybrzeży USA. Obiekt był wielkości wózka golfowego - czytamy na stronach "Rzeczpospolitej".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Niezwykłe odkrycie sondy Cassini. Na księżycu Saturna może istnieć życie?


Sonda Cassini znalazła skomplikowane związki organiczne w wodzie pochodzącej z powierzchni księżyca Saturna – Enceladusa. Warunki panujące pod powierzchnią satelity sprzyjają powstawaniu życia – ogłaszają naukowcy, którzy opublikowali wyniki badań w czasopiśmie "Science".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wiele zaburzeń psychicznych ma związek z tymi samymi genami


Trzy różne zaburzenia psychiczne: anoreksja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i schizofrenia związane są z tymi samymi genami - informuje "Science".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Astronomowie przetestowali teorię Alberta Einsteina poza Drogą Mleczną


Pierwszy raz w historii naukowcy sprawdzili Ogólną Teorię Względności sformułowaną przez Alberta Einsteina poza Drogą Mleczną. Użyli do tego teleskopu VLT w Obserwatorium Paranal w Chile oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Po raz kolejny okazało się, że Einstein miał rację.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Burza pyłowa na Marsie ciekawi naukowców


Na Marsie trwa wielka burza pyłowa. To z jednej strony problem dla bieżącego funkcjonowania łazików badających powierzchnię planety, ale z drugiej naukowcy mają nadzieję na zbadanie przebiegu takiej wielkoskalowej burzy pyłowej – informuje NASA.

Tagi: Burze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy zobaczyli, jak czarna dziura pożera ogromną gwiazdę


Ten wybuch naukowcy mogli zobaczyć po raz pierwszy w życiu. Badaczom udało się odkryć supermasywną czarną dziurę, która pożera gwiazdę. Nie ma się czego obawiać, bo choć gigantyczna czarna dziura jest 20 mln razy cięższa od Słońca, to wszystko odbyło się 150 mln lat świetlnych od naszej planety.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Śmiertelny wirus Nipah w Indiach. "Równie niebezpieczny jak ebola"


Wirus Nipah na początku roku w Indiach doprowadził do śmierci co najmniej trzech osób. W przypadku kolejnych pięciu nie udowodniono obecności wirusa, ale miały one kontakt z zainfekowanymi. Sprawą zainteresowali się eksperci Światowej Organizacji Zdrowia. "Zaliczają go najgroźniejszych wirusów na świecie. Jest równie niebezpieczny jak ebola" - informuje "Rzeczpospolita".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

NASA: łazik Curiosity odkrył związki organiczne na Marsie


Jak poinformowała na konferencji prasowej NASA, na Marsie znaleziono związki organiczne. Wśród nich są m.in. metan i związki siarkoorganiczne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chemia na poziomie podstawowym. Sprawdź, ile pamiętasz! [QUIZ]


Z okazji Międzynarodowego Dnia Chemika, który obchodzony jest 7 czerwca, przygotowaliśmy kilkanaście pytań, wyjętych bezpośrednio z arkuszy maturalnych, a także kilka znacznie prostszych zagadnień. Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

NASA zwołuje konferencję prasową. Nowe odkrycia na Marsie?


Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poinformowała, że marsjański łazik Curiosity analizuje próbki z wykonanych odwiertów po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy. Dziś o godzinie 20 czasu polskiego badacze ogłoszą wyniki badań – łazik miał dokonać "tajemniczego odkrycia".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dzięki specjalnemu żelowi myszom odrasta mózg


W odróżnieniu od dobrze regenerujących się narządów, takich jak skóra czy wątroba, możliwości regeneracyjne mózgu są bardzo ograniczone. Gdy dojdzie do udaru, martwa tkanka ulega wchłonięciu, pozostawiając jamę pozbawioną naczyń krwionośnych, komórek nerwowych czy ich wypustek.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcom udało się przenieść wspomnienie


Czy jeden ślimak może pamiętać i reagować na to, co przydarzyło się drugiemu? Jak najbardziej. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) zdołali przenieść wspomnienie. Wykorzystali do tego kwas rybonukleinowy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jean-Pierre Lasota: Rozpoczęła się nowa era astronomii. To rewolucja porównywalna do powstania teleskopu Galileusza


Nie przeraża mnie, gdy ktoś mówi, że nie wierzy w Big Bang. Ale niech szczepi swoje dziecko – mówi w rozmowie z Onetem profesor Jean-Pierre Lasota. Z wybitnym fizykiem porozmawialiśmy przed wykładem "Przypadki chodzą po fizykach", który wygłosił w ramach trwającego w Krakowie festiwalu Copernicus.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mięso z bioreaktora? Naukowcy już nad tym pracują


Za kilka lat może czekać nas rewolucja w jedzeniu mięsa. Naukowcy pracują nad sposobami, które pozwolą wytwarzać je w bioreaktorach. Tym samym słowo "ubój" przejdzie do historii języka.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Bałtyk - morze problemów, z którymi oceany zmierzą się dopiero kiedyś


W prognozowaniu przyszłości oceanicznych stref przybrzeżnych może pomóc... Bałtyk. Bo już teraz jak w soczewce skupiają się w nim problemy, które w oceanach dopiero dadzą o sobie znać: ocieplenie, zakwaszenie, eutrofizacja, ubytek tlenu - mówią naukowcy.

Tagi: Bałtyk
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Po witaminie B6 lepiej zapamiętujemy sny


Suplementacja witaminą B6 (pirodyksyną) poprawia u człowieka zdolność do zapamiętywania snów – wynika z badania opublikowanego na łamach "Perceptual and Motor Skills".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dwugłowa sarna znaleziona w USA. Pierwszy taki przypadek zanotowany przez naukę


Amerykański grzybiarz znalazł dwugłowe niemowlę sarny w lesie w stanie Minnesota - podaje "The Independent". Koźlęta prawdopodobnie urodziły się martwe. Jest to przypadek do tej pory nieznany naukowcom.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Przyrodnik: płazy masowo wymierają


Na całym świecie masowo wymierają płazy. Dzieje się to na naszych oczach - alarmuje przyrodnik Tomasz Figarski. Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska. Dlatego można zakładać, że tam, gdzie płazy występują - zanieczyszczenia są niewielkie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Chemia - matura na poziomie podstawowym. Sprawdź, ile pamiętasz! [QUIZ]


Matura 2018: przygotowaliśmy 14 pytań, wyjętych bezpośrednio z istniejących arkuszy maturalnych. Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy: sekretna komnata w grobowcu Tutanchamona nie istnieje


Egipscy i włoscy naukowcy zakończyli poszukiwania sekretnej komnaty w grobowcu faraona Tutanchamona, dochodząc do wniosku, że ona nie istnieje – informuje BBC. Wcześniej poszukiwania uznawano za formalność – badacze byli przekonani o jej istnieniu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Mitoq - preparat, który odmładza krew


To odkrycie może być prawdziwą rewolucją, która o kilkanaście procent zmniejszy liczbę chorych na serce - oceniają naukowcy. Chodzi o substancję o nazwie mitoq, która odmładza krew. Może ona odwrócić proces starzenia komórek krwi. Dzięki temu poprawia się kondycja całego układu krążenia. Nad ulepszoną chemicznie wersją preparatu pracują naukowcy z Kolorado. Mitoq naprawia szkody wyrządzone w krwi przez wolne rodniki. Badania przeprowadzone na osobach w wieku 6-79 lat potwierdziły, że po podaniu im substancji ich naczynia krwionośne poszerzyły się o 42 proc. Wyglądały tak, jak u osób 15-20 lat młodszych. Badania dają nadzieję milionom chorych na serce na całym świecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polski wkład w misję NASA. Mechanizm firmy Astronika poleci na Marsa


Zbudowany przez Astronikę mechanizm do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, zwany potocznie "Kretem", jest jednym z trzech instrumentów, które zostaną umieszczone na powierzchni Czerwonej Planety w ramach misji NASA startującej jutro około godziny 13:00 czasu polskiego.

Tagi: Kreta, Kreml
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowa postać DNA wykryta w ludzkich komórkach


Australijscy naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali w ludzkich komórkach strukturę DNA zwaną i-motif – informuje pismo "Nature Chemistry".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polscy geolodzy wyjaśnili przyczynę jednego z wielkich wymierań


Wielkie wylewy law z wulkanów były przyczyną jednego z tzw. wielkich wymierań, z okresu dewonu – wykazali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Hopaj

f4up
Polecamy
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami