Prointegra
Opole  RSS
W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Gra toczy się o dwa miejsca w radzie gminy


Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14.W obu przypadkach o mandaty starają się kandydaci dwóch komitetów. KWW Dominika Pikosa reprezentują Paweł Michalczyk i Artur Pikos, kandydatkami KWW Mniejszość Niemiecka są Aneta Buczek i Ewa Kulawik. - Myślę, że ten pojedynek zapowiada się emocjonująco oraz ciekawie, zarówno dla rządzących gminą Turawa, jak i głosujących. Rada w większości składa się z dwóch komitetów wyborczych, więc wyniki mogą przesądzić o pewnych rozstrzygnięciach w radzie. Wydaje się, że stawka jest wysoka, więc powinniśmy zobaczyć również mobilizację - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.Klub wójta Turawy, Dominika Pikosa, ma obecnie o jednego rajcę mniej niż mniejszość, więc jeśli obaj jego kandydaci wygrają, układ sił w radzie odwróci się.Lokale wyborcze w gminie Turawa będą otwarte od 7:00 do 21:00.

Źródło: radio.opole.pl

Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety

#zrodlo

W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele samorządu lokalnego swoje funkcje sprawować będą przez 5 lat. Wybranie sołtysa jest niezbędne, żeby mieszkańcy mogli skorzystać z funduszu sołeckiego.- Na początku tych zebrań miałem pewne obawy, czy nowe władze w sołectwach się pojawią, bo część z sołtysów mówiła: no, jak chyba powoli będę kończył. Ale po prawie wszystkich zebraniach jest bardzo dobrze. Oprócz miejscowości Kadłubiec, wszędzie mamy sołtysów, albo tych, którzy byli, albo nowych. Moje spostrzeżenie - krótko mówiąc: baby rządzą - mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz gminy Leśnica.W tej właśnie gminie na w pięciu wioskach, gdzie zmienili się sołtysi, wszędzie na tę funkcję zostały wybrane kobiety.

Tagi: Wiosna, Gminy
Źródło: radio.opole.pl

Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy

#zrodlo

Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży Radiowej.- Jest to wydarzenie niezwykle tragiczne nie tylko dla mieszkańców Gdańska, ale dla całej Polski - powiedział Tomasz Kandziora z Mniejszości Niemieckiej. - Jest to taki znamienny sygnał, że ta nasza wojenka polityczna, która toczy nasz kraj, od pewnego momentu brnie w coraz to ciemniejsze zaułki. Czas otrząsnąć się z tego wszystkiego, z tej fali wzajemnej nienawiści, utarczek politycznych, które do niczego nie prowadzą. - W debacie publicznej nie powinno być przyzwolenia na język mowy nienawiści - uważa Jarosław Piskorski z Nowoczesnej. - Przykład idzie od góry. Mam tu na myśli przede wszystkim klasę polityczną. Język mowy nienawiści stosowany od kilku lat powoduje u społeczeństwa pewne takie bodźce, które właśnie potem przejawiają się w takich niebezpiecznych czynach, jak chociażby śmierć prezydenta Gdańska. - Ostanie dni pokazują, jak wiele jest gróźb pod adresem samorządowców w Internecie - powiedział Robert Węgrzyn z Koalicji Obywatelskiej. ...

Źródło: radio.opole.pl

W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź

#zrodlo

W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do minus pięciu.- W związku z tym pogorszą się warunki do jazdy - ostrzega Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.- Instytut na sobotę, niedzielę i poniedziałek przewiduje, że temperatura minimalna wyniesie od minus pięciu do minus trzech a maksymalna do zera. Z tych temperatur wynika, że może wystąpić gołoledź - tłumaczy Stanisław Potoniec, który dodaje, że najbliższe opady śniegu na Opolszczyźnie - według prognozy IMGW - przewidziane są w środę.

Tagi: Śnieg
Źródło: radio.opole.pl

Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach

#zrodlo

Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych.- Do tej pory naprawiono już część dróg, teraz kolej na chodniki - mówi wójt Marek Pietruszka. - Zostaną przebudowane chodniki, które są już w nie najciekawszym stanie, bo to pozostałości infrastruktury z początków lat 70-tych, które wymagają mocnej adaptacji.Nowe chodniki będą wyłożone kostką granitową, takie jest zalecenie konserwatora zabytków. Dodatkowo przy studni pojawi się lampa solarna.W przyszłości planowany jest trzeci etap rewitalizacji, który obejmie remont ulic prowadzących do rynku.

Źródło: radio.opole.pl

Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były były dowódca opolskich antyterrorystów

#zrodlo

- Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swoją agresję na zewnątrz - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' aspirant sztabowy Bartłomiej Pater, były dowódca opolskich antyterrorystów.Jak ocenił, może to wynikać z niemocy i słabości. Żeby się temu przeciwstawić, trzeba zacząć od siebie. - Nim zaczniemy oceniać innych, zacząć od siebie. Zacząć budować świadomość tego, że świat nie jest taki zły, bo my budujemy ten świat - powiedział Bartłomiej Pater.- W sytuacji zagrożenia, które pojawiło się na masowej imprezie, to już samo zadzwonienie do odpowiednich służb po pomoc jest reakcją - tłumaczył nasz gość. Trzeba też ich nie przeceniać, bo trafiając na szaleńca, a tutaj [red. w Gdańsku] mieliśmy do czynienia z osobą prawdopodobnie niezrównoważoną, nie będziemy próbowali podejmować oceny tej postaci, ale ktoś działa w jakimś tam wzburzeniu, te emocje są w nim bardzo duże, w nas też będą narastały. Konfrontacja tych emocji może doprowadzić wręcz do dramatycznych skutków. Sami wystawimy się na działania tego oprawcy, sprawcy - tłumaczył.- Skierowanie się w stronę służb, że tam się coś dzieje, że zaistniała jakaś sytuacja, to już je ...

Źródło: radio.opole.pl

Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży

#zrodlo

Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katolickiego. Opolska grupa wyruszyła dzisiaj (19.01) o godz. 9:30 z parkingu przy ul. Cmentarnej w Opolu. Autobusy zawiozą ich na lotnisko w Berlinie, gdzie o godz. 18:00 mają samolot. W podróż udaje się 90 osób.Nie tylko rodzice, ale także Radio Opole żegnało dziś młodzież udającą się do Panamy.- Musimy dobrze podzielić się i załadować się do autobusów po to, aby trafić na odpowiedni terminal i miejsce na lotnisku - mówi ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - W odpowiednim autobusie trzeba zostawić kurtki, które nie muszą lecieć z nami do Panamy, bo po co w Panamie kurtki? - dodaje.- Jesteśmy bardzo podekscytowani, szczęśliwi i nie możemy się doczekać tej wyprawy - mówi Gosia Moc z Piotrowic Wielkich. - Nie mam jakiś dużych oczekiwań, po prostu cieszę się, że tam jadę i spotkam się z młodymi i z papieżem. Spotka się tam cały kościół i będzie ciepło - dodaje.- Moje przygotowania zaczęły się, jak wyjeżdżałem ze ŚDM w Krakowie - podkreśla Mateusz Koza z Raciborza. - Wymarzyłem sobie, że pojadę do Panamy i cały czas do tego dążyłem. Myślę, że radość będzie słowem przewodnim tych dwóch tygodni, które nas czekają - dodaje.- Chciałbym przede ...

Źródło: radio.opole.pl

Żałoba po tragedii w Gdańsku: 'Ciężej na sercu' mówią opolanie

#zrodlo

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju od piątku wieczorem (18.01) trwa żałoba narodowa. Urna z prochami znajduje się w Bazylice Mariackiej, a pogrzeb odbędzie się po mszy świętej, która rozpoczęła się o godz.12.00- Jestem bardzo wstrząśnięta tym, co się wydarzyło w Gdańsku - mówi pani Ludwika. - Nie potrafię nawet słuchać muzyki, kiedy jest żałoba narodowa. Powiem szczerze, że u mnie w domu też jest tak cicho ostatnio - dodaje.- Jestem bardzo wstrząśnięta - mówi jedna z opolanek. - Będę oglądać w telewizji pogrzeb, no niestety do Gdańska nie pojadę, przecież wiadomo... Po prostu aż trudno uwierzyć w to, co się stało - dodaje.- Jestem poruszona, bo to wszystko wydarzyło się podczas WOŚP-u, kiedy wszyscy się jednoczą, nagle dzieje się taka akcja - mówi pani Marta.Paweł Adamowicz został zamordowany przez nożownika 14 stycznia. Miał 53 lata.

Źródło: radio.opole.pl

W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy


W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichlerz, teraz ogłoszono przetarg na poprawę estetyki ulicy Wiejskiej.- Zakres prac nie jest zbyt szeroki - mówi wójt Marcin Wycisło. - Wymiana części chodnika, utwardzenia przy zabytkowym kościółku Wszystkich Świętych w Jemielnicy i częściowy remont pomnika w samym centrum.W planach na ten rok jest także konserwacja elementów drewnianych spichlerza. Miało to być gotowe w roku ubiegłym, ale gmina nie znalazła firmy, która by się tego podjęła.Na dokończenie prac rewitalizacyjnych samorząd planuje przeznaczyć ok. 50 tys. zł.

Źródło: radio.opole.pl

Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści

#zrodlo

Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach Opolszczyzny. W Opolu odwołano większość imprez, w Katedrze Opolskiej została odprawiona msza św. w intencji prezydenta Gdańska. Również mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla uczczą pamięć Pawła Adamowicza. Dzisiaj odbędzie się msza w jego intencji, spotkanie na placu Rady Europy a we wtorek - koncert.W południe, w chwili gdy w Gdańsku rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza, mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla spotkają się na placu Rady Europy, żeby oddać mu cześć. Światełko do nieba dla prezydenta Pawła Adamowicza planują także mieszkańcy Zdzieszowic, którzy dzisiaj spotkają się o godzinie 19:00 pod pomnikiem Powstańców Śląskich. - O godz. 18.00 w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła, na os. Piastów zostanie odprawiona msza św. za tragicznie zmarłego - mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miejskiego w Kędzierzynie-Koźlu.Z kolei we wtorek, 22 stycznia, w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się specjalny koncert.- To jest inicjatywa naszych nauczycieli i uczniów. Koncert jest zatytułowany „Stop nienawiści”. Będą brali w nim udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z naszego miasta. Wiemy, że to będzie chór, indywidualne osoby, że to będą zespoły - mówi wicedyrektor Grażyna Stelmach.Tego samego dnia, w połu ...

Źródło: radio.opole.pl

W lutym w Opolu rusza kolejna akcja bezpłatnej sterylizacji kotów wolno żyjących

#zrodlo

Zabieg sterylizacji pozwala uniknąć niekontrolowanego rozrodu zwierząt. W stolicy regionu jest obecnie około 600 kotów żyjących wolno, które są dokarmiane przez mieszkańców na działkach, czy w piwnicach bloków. Miasto Opole akcję bezpłatnej sterylizacji kotów wolno żyjących realizuje już po raz 10.- Jesteśmy już na etapie wyłaniania lekarzy weterynarii, którzy będą sterylizowali koty wolno żyjące - mówi Sebastian Smoliński z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola. - Koszty są na poziomie porównywalnym do poprzednich lat. Te koszty są wystarczające, żeby zabezpieczyć potrzeby ilości kotów wolno żyjących w mieście. Rocznie mniej więcej na poziomie około tysiąca kotów jest sterylizowanych. W ubiegłym roku wysterylizowano około 800 kotów. Ta populacja jest utrzymywana na stałym poziomie - dodaje Smoliński.Po zabiegu sterylizacji, czy kastracji, zwierzę jest leczone i przetrzymywane, a oprócz tego jego tymczasowy opiekun otrzymuje kilogram karmy. Wszystko jest wliczone w koszty, które pokrywa miasto.

Tagi: Opole, Koty
Źródło: radio.opole.pl

Dawne kasyno oficerskie w Nysie niszczeje. Radni pytają o dalszy los budynku

#zrodlo

Jaka przyszłość czeka budynek dawnego kasyna oficerskiego w Nysie? Losem zabytku z początku XX wieku coraz bardziej interesują się nyscy radni.Jeszcze w ubiegłym roku, pochodzący z tego miasta poseł PO Rajmund Miller apelował do Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zwrócenie szczególnej uwagi na stan obiektu. Sprawa powróciła także w niedawnej interpelacji jednej z miejskich radnych, która pytała czy prawdą jest, że budynek wykreślono z gminnej ewidencji zabytków.- Jak się patrzy na ten budynek, to on po prostu z roku na rok niszczeje. Jest to, bądź co bądź, zabytek warty tego, żeby się nim zająć. Na razie zaczęliśmy pytać. Dostałam odpowiedź, że budynek nie jest wykreślony, co mnie cieszy - wyjaśnia Jolanta Trytko-Warczak.Miasto w ręce, którego obiekt trafił ponad trzy lata temu, na razie nie zdecydowało o jego dalszym losie, choć, jak zapewniają władze, gmina nie zapomniała o dawnym kasynie.- Mamy kilka informacji od naszych lokalnych przedsiębiorców, którzy chcieliby kupić ten obiekt. Jeżeli potwierdzimy chęć zakupu, wówczas w drodze przetargu ten budynek sprzedamy, ale ...

Źródło: radio.opole.pl

Na ścianie przystanku powstanie mural związany z Gąsiorowicami

#zrodlo

Starą wiatę na przystanku autobusowym zmienią w dzieło sztuki. Mieszkańcy Gąsiorowic wpadli na kolejny pomysł, jak upiększyć swoją wioską. Na dodatek udało im się znaleźć pieniądze, na realizację tego planu.- Na pustej teraz ścianie przystanku powstanie sporych rozmiarów malowidło - mówi Mateusz Stróżyk ze Stowarzyszenia Odnowi Wsi Gąsiorowice. - Na tym muralu ma być przedstawiony krajobraz Gąsiorowic - stawy, lasy, łąki, gęsiarka w stroju ludowym opolskim, która pasie gęsi. Będzie to kosztowało ok. 7,5 tysiąca złotych. 7 tysięcy dostaliśmy z fundacji banku Santander. Mural wykona mieszkanka Gąsiorowic, absolwentka szkół plastycznych. Członkowie Odnowy Wsi we własnym zakresie przygotują ścianę pod malowidło a także zadbają o otoczenie wiaty przystankowej.

Źródło: radio.opole.pl

Zmarł ksiądz Alojzy Sitek. Miał 90 lat

#zrodlo

W piątek (18.01) w wieku 90 lat zmarł wieloletni kanclerz Kurii Diecezjalnej w Opolu, ksiądz dr Alojzy Sitek. Był jeden z największych i najbardziej zasłużonych księży diecezji opolskiej.W 1960 r. pierwszy biskup opolski Franciszek Jop powołał ks. Alojzego Sitka do pracy w Kurii Biskupiej w Opolu na stanowisko notariusza kurii, zlecając mu również obowiązki referenta duszpasterskiego, ze szczególnym uwzględnieniem duszpasterstwa młodzieży. Kanclerzem kurii został w 1970 roku. W latach 1977-2004 kierował archiwum Diecezji Opolskiej. Ks. Sitek blisko współpracował z opolskimi strukturami 'Solidarności'. Był organizatorem i koordynatorem prac opolskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Wpierał duchowo zatrzymanych i ich rodziny, był obserwatorem w procesach sądowych. Z bp. Antonim Adamiukiem odwiedzał internowanych, np. w Grodkowie interweniował ws. zwolnienia chorych. W 1983 roku był inicjatorem spotkania byłych więźniów politycznych z Janem Pawłem II podczas pielgrzymki papieża na Górę św. Anny.Jak poinformował nas ks. Andrzej Hanich, przyjaciel zmarłego - pogrzeb ks. Alojzego Sitka odbędzie się we wto ...

Tagi: NATO
Źródło: radio.opole.pl

Mieszkanka Paczkowa straciła 16 tysięcy złotych. Pieniądze przekazała fałszywemu policjantowi

#zrodlo

Oszuści nie rezygnują z okradania seniorów popularną metodą 'na policjanta'. Jedna z paczkowskich seniorek straciła w ten sposób 16 tysięcy złotych.Do 75-letniej mieszkanki Paczkowa, fałszywi policjanci zadzwonili w czwartkowe popołudnie. Seniorka usłyszała przez telefon, że jej syn spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze, by zapłacić poszkodowanemu za naprawę samochodu. Po chwili w domu kobiety pojawił się mężczyzna, któremu seniorka przekazała swoje oszczędności.Tego samego dnia naciągacze, tym razem metodą 'na wnuczka', próbowali okraść jeszcze dwie inne osoby w regionie. Na szczęście jednak, rozmówcy nie dali się oszukać i zawiadomili policję.Funkcjonariusze po raz kolejny apelują do seniorów o ostrożność, a młodszych proszą, by uczulali swoich rodziców i dziadków na tego typu sytuacje.

Źródło: radio.opole.pl

Kolizja 3 samochodów na autostradzie A4

#zrodlo

Na 278 km autostrady A4 w kierunku Katowic, w pobliżu węzła Nogowczyce, około 20:00 doszło do kolizji 3 samochodów osobowych. Nie ma informacji o poszkodowanych. Lewy pas ruchy jest zablokowany. Utrudnienia mogą potrwać do dwóch godzin.

Źródło: radio.opole.pl

Przedstawiciele Kościołów modlą się o jedność Chrześcijan

#zrodlo

Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Wydarzenie inauguruje msza z homilią ekumeniczną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu.Jak podkreśla ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu tradycja Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan jest niezwykle bogata i sięga lat 20. ubiegłego stulecia. - Ten ruch ekumeniczny narodził się z konfliktu misjonarzy różnych kościołów w Afryce - mówi ks. Wojciech Pracki. - I właśnie dlatego została zorganizowana i zwołana pierwsza ekumeniczna, światowa konferencja w Edynburgu. To było dwudziestolecie międzywojenne, no i pojawiły się inicjatywy, że to jednak jest wspólny cel, że też powinniśmy się wspólnie modlić, odprawiać nabożeństwa. Wyznajemy tego samego Pana Boga, w związku z tym właśnie tego typu działanie i tradycja wspólnych Tygodni o Jedność Chrześcijan, nabożeństw, które także w Opolu i okolicach się odbywają. W ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan powszechne msze będą sprawowane także w Kędzierzynie Koźlu, w Karczowie i w Pokoju. Uczestniczyć w nich będą katolicy, pr ...

Źródło: radio.opole.pl

Problem z kartą wędkarską, czyli po co potrzebne zaświadczenie, skoro ważniejsza jest karta [INTERWENCJA]

#zrodlo

Wędkarze, którzy zdali egzamin na kartę przed końcem stycznia 1997 roku muszą wymienić ten dokument na nowy. Według ministerstwa rolnictwa aby to zrobić należy w starostwie przedstawić zaświadczenie, które potwierdza uprawnienia do legalnego połowu. Jednak wędkarze pytają: co w przypadku, jeśli egzamin zdawali kilka dekad temu, nadal legitymują się kartą wędkarską, ale nie posiadają zaświadczenia o zdanym egzaminie.- Moje koło wędkarskie może już nie istnieć, ponieważ egzamin na kartę zdawałem w 1979 roku - mówi nam wędkarz, dla którego w całej procedurze pojawia się pytanie - kto i na jakiej podstawie wyda mu dzisiaj nową kartę, jeśli nie jest pewny, gdzie jest zaświadczenie, które potwierdza zdanie egzaminu. Zbigniew Winiecki, inspektor w Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska w opolskim starostwie tłumaczy, że skoro wędkarz opłaca składki, to musi przynależeć do jakiegoś koła. - W związku z tym, tam powinien się zwrócić i poprosić o wydanie zaświadczenia - tłumaczy urzędnik. Jednak wędkarz wraca z pytaniem, co ma zrobić w sytuacji, jeśli koło nie posiada takiego zaświadczenia. - Czy wówczas ponownie muszę podchodzić do egzaminu? - pyta pan Józef. W Polskim Związku Wędkarskim w Opolu dowiedzieliśmy się, że nie. Adam Podgórny Ichtiolog w PZW tłumaczy, że w kole skarbnik nie będzie szukał zaświadczenia, które zostało wydane kilkadziesiąt lat temu, tylk ...

Źródło: radio.opole.pl

Seniorzy z Reńskiej Wsi mają wreszcie swój dom dziennego pobytu


Seniorzy z Reńskiej Wsi od dzisiaj (18.01) oficjalnie mogą korzystać z domu dziennego pobytu, który powstał w dawnych salkach katechetycznych. Dzięki rządowej dotacji z programu Senior Plus wnętrza wyremontowano i wyposażono a gmina zapewnia fachową opiekunkę, która organizuje im czas wolny.- Remont salek, żeby powstał klub Senior Plus, rozpoczął się jesienią - mówi wójt Reńskiej Wsi Tomasz Kandziora. - Został utworzony w zeszłym roku z dofinansowaniem ze strony rządu. W zajęciach uczestniczą mieszkańcy naszej gminy pod opieką pracownika socjalnego - animatora. Trzy razy w tygodniu klub jest otwarty w godzinach od 9 do 15.Prace remontowe kosztowały 170 tysięcy, wkład gminy wyniósł 50 tysięcy złotych. Wyposażenie to koszt rzędu 25 tysięcy, w całości pokryty z dotacji programu Senior Plus.- Od początku stycznia chodzimy tu na zajęcia - mówią panie Marianna Koczyk i Krystyna Czerner. - Kwiatki robimy, takie różne dekoracje, wazoniki, coś malujemy. Z wikliny papierowej też da się bardzo ładne rzeczy zrobić. Są różne gry: młynki, warcaby, milionerzy. Ćwiczymy na przyrządach, jest rowerek i dwa stepery. Od lutego planowane są również zajęcia gimnastyczne, które prowadzić będzie rehabilitant. Klub seniora mieści się w salkach, które para ...

Źródło: radio.opole.pl

Trwa śledztwo w sprawie rektora Politechniki Opolskiej. Policja zabezpieczyła dokument i dysk twardy

#zrodlo

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu na polecenie prokuratora pojawili się wczoraj (17.01) na Politechnice Opolskiej. Jak informuje Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, policjanci zabezpieczyli stosowny dokument oraz dysk twardy komputera, na którym powstał. Sprawa ma dotyczyć przekroczenia uprawnień przez rektora politechniki.- Czynności były realizowane w ramach śledztwa ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę Politechniki Opolskiej - mówi Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu. - Oszustwo polegało na wprowadzeniu w błąd członków senatu Politechniki Opolskiej w związku z głosowaniem nad kwestią przyznania rektorowi tej uczelni dodatku specjalnego. Wprowadzenie w błąd miało dotyczyć finansowania tego dodatku - dodaje.Maciej Sokół, radca prawny Politechniki Opolskiej informuje, że uczelnia została poproszona o wydanie oryginałów dokumentacji dotyczącej organizacji i posiedzenia senatu Politechniki Opolskiej. - Chodzi m.in. o porządek obrad, listę, protokół, uchwały czy wnioski. Wcześniej przekazaliśmy śledczym kopię z potwierdzeniem za zgodnością z oryginałem, ale okazało się, że potrzebują dokumentów oryginalnych. Nie mamy nic do ukrycia i wydaliśmy je - mówi.

Źródło: radio.opole.pl

Wyszedł z DPS... bo mu się nie podobało. Szukali go strażacy i policjanci

#zrodlo

Ponad 50 osób poszukiwało 55-letniego mężczyzny, który wyszedł z Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. Strażacy i policjanci przeczesywali okoliczne lasy i pola. Akcja poszukiwawcza trwała 3 godziny.- Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Policjanci ruchu drogowego patrolując drogę wojewódzką w kierunku Sławięcic, wypatrzyli 55-letniego mężczyznę. Człowiek ten w stanie dobrym został przekazany opiekunom DPS-u - mówi Paulina Porada ze strzeleckiej policji.Jak udało nam się ustalić, mężczyzna do DPS-u trafił kilka dni wcześniej. Nowe miejsce zamieszkania jednak nie przypadło mu do gustu i postanowił na piechotę wrócić do poprzedniego lokum.

Źródło: radio.opole.pl

Płonie stolarnia w Dąbrówce Łubniańskiej

#zrodlo

Dziewięć zastępów straży pożarnej gasi pożar stolarni w miejscowości Dąbrówka Łubniańska w powiecie opolskim.Strażacy informację o zdarzeniu otrzymali około godziny 16:00. Zapaliły się trociny zgromadzone na poddaszu budynku. Jak informuje dyżurny Komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu nikt nie został ranny, nie zarządzono także ewakuacji.

Źródło: radio.opole.pl

W Byczynie wraca temat pieniędzy na renowację murów. 'Sami zajmujemy się rzeczami doraźnymi'

#zrodlo

Gmina Byczyna kolejny raz będzie walczyć o dofinansowanie na renowację średniowiecznych murów. Były burmistrz Robert Świerczek zapowiadał pozyskanie dotacji, między innymi niemal 14 milionów złotych, ale przygotowany wniosek oceniono fatalnie, mimo odwołań.W gminie, zadłużonej na 80 milionów złotych, nie ma mowy o renowacji obwarowań miejskich własnymi siłami. - Zawnioskujemy o pieniądze z Funduszu Norweskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi Iwona Sobania, burmistrz Byczyny.- Myślę, że około marca będziemy wiedzieć, czy Fundusz Norweski jest także dla naszej gminy. Jeżeli dostaniemy te pieniądze, wyremontujemy mury. Na razie zajmujemy się rzeczami doraźnymi, między innymi dachem na jednej z wież. Akurat tę część zrobimy we własnym zakresie, ale musimy zdobyć wcześniej zgodę konserwatora zabytków. Zgodnie z wyceną renowacja murów może kosztować 30 milionów złotych. Burmistrz Iwona Sobania zaznacza, że to i tak nie wszystko, co należałoby zrobić z XV-wiecznym zabytkiem.

Źródło: radio.opole.pl

Oszuści znów w natarciu. Tym razem podają się za funkcjonariuszy CBŚ

#zrodlo

Po raz kolejny mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla odbierają telefony od oszustów, podających się za policjantów z CBŚ.Jak informuje Magdalena Nakoneczna z kędzierzyńskiej policji, oszuści tym razem dzwonią na firmowe telefony stacjonarne i komórkowe. Informują rozmówcę, że ktoś wykradł jego dane i zaciągnął na niego kredyt. Mówią, że kredyt może być anulowany pod warunkiem, że będzie z nimi współpracował i zachowa te informacje w tajemnicy. Policjanci apelują o ostrożność i zgłaszanie wszelkich tego typu prób oszustwa.

Źródło: radio.opole.pl

Powiatowi radni PiS w Prudniku uważają, że opozycji należy się większość miejsc w komisji rewizyjnej rady powiatu

#zrodlo

Rządząca koalicja utrudnia opozycji funkcje kontrolne w powiecie prudnickim. Tak twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy są w mniejszości. Chodzi o skład komisji rewizyjnej rady powiatu. Do udział w jej pracach zgłosiło siedmiu radnych, w tym czterech z PiS.- Starosta przeforsował, aby ograniczyć skład komisji rewizyjnej do pięciu osób - mówi Bożena Wróblewska, radna powiatu prudnickiego z PiS. - Nie podał żadnych rzeczowych argumentów. Pytany o uzasadnienie tej decyzji odpowiedział, że ma takie prawo. Po prostu starosta chciał wyeliminować dwóch radnych z PiS, żeby mieć całkowitą kontrolę pracy tej komisji. Pierwotnie koalicja, mająca większość w radzie powiatu, chciała zaproponować PiS przewodniczenie w dwóch komisjach: oświaty i zdrowia oraz budżetu.- Jednak PiS zainteresowany był wyłącznie komisjami kontrolnymi: rewizyjną oraz skarg i petycji - mówi Radosław Roszkowski, starosta prudnicki z Platformy Obywatelskiej. - W związku z tym zdecydowaliśmy się oddać PiS komisję rewizyjną. Na osobistą prośbę pani poseł Czochary postanowiliśmy powierzyć kierownictwo tej komisji pani Bożenie Wróblewskiej. Prywatnie jest ona siostrą pani poseł. Jeśli to jest utrudnianie działania opozycji, no to nie nadąża ...

Kreatywnie, na sportowo i z pełną kulturą - tak zapowiadają się ferie zimowe w Opolu

#zrodlo

Urząd Miasta wraz z jednostkami miejskimi przygotował program dla dzieci i młodzieży. Ferie zimowe w województwie opolskim rozpoczną się w przyszły (28.01) poniedziałek.- Zaczynamy 25 stycznia od imprezy Karnawał na Lodzie, czyli Ślisko Disco - mówi Aleksandra Raś z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu. - Wszystkich, którzy mieliby ochotę pojeździć na łyżwach pod gołym niebem przy muzyce zapraszamy od 19.00 do 21.00 na lodowisko zewnętrzne. Lodowisko Toropol specjalnie przygotowało aż trzy ślizgawki dziennie - mówi Raś. - Dla dzieci młodszych ze szkół podstawowych codziennie na obiektach MOS-u przy ul. Katowickiej 14 odbywają się otwarte zajęcia sportowe z opiekunami i instruktorami - dodaje Roman Firlus z Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. W planie jest m.in. turniej koszykówki i tenisa stołowego. Ponadto kryte pływanie Akwarium i Wodna Nuta przygotowały kursy nauki pływania, a w Stegu Arenie odbędzie się turniej piłkarski. - W Młodzieżowym Domu Kultury jak co roku przygotowaliśmy płatne półkolonie dla dzieci od 6 do 13 lat, ale mamy też bezpłatne warsztaty artystyczne i zajęcia otwarte - mówi Elżbi ...

Źródło: radio.opole.pl

Auto spłonęło na drodze wojewódzkiej 426

#zrodlo

Zderzenie z barierą przy drodze spowodowało pożar samochodu osobowego. Do wypadku doszło na drodze wojewódzkiej 426 w Zalesiu Śląskim.Z nieustalonych przyczyn kierowca opla wjechał w barierki na wiadukcie. Auto zaczęło się palić. Przypadkowi kierowcy próbowali gasić pojazd, ale bez efektu. Opel spłonął całkowicie. Podróżujący nim kobieta i mężczyzna zdołali wyjść z samochodu - nie odnieśli obrażeń. W miejscu wypadku, po akcji gaśniczej strażaków, na drodze może tworzyć się warstwa lodu. Kierowcy proszeni są o szczególną ostrożność.

Źródło: radio.opole.pl

Opolanie wyruszają do Panamy. Ich cel to 34. Światowe Dni Młodzieży

#zrodlo

Ponad 250 osób z diecezji opolskiej poleci do Panamy na 34. Światowe Dni Młodzieży. Od spotkania z papieżem Franciszkiem dzieli ich ponad 10 tysięcy kilometrów. Opolanie w Ameryce Środowej dołączą do kilku milionów tańczących i śpiewających z entuzjazmem młodych ludzi.- To będą wakacje mojego życia - mówi Natalia Nawrat z Opola. - Nastawiłam się już bardzo pozytywnie. Jeszcze nigdy nie byłam tak daleko od domu. Jest to dla mnie ogromne przeżycie. Bardzo się cieszę, bo to nie tylko chodzi o te sprawy wakacyjne, ale też o te duchowe. Przeżyć coś takiego, to jest naprawdę fantastyczna sprawa. Chwila relaksu, wyciszenia i totalne skupienie się i na sobie, i na tym, czego chcemy i czego pragniemy od życia - to najlepsze co mogę przeżyć - dodaje Nawrat. W sumie opolanie spędzą w Panamie prawie dwa tygodnie. Będą uczestniczyć w wydarzeniach centralnych i spotkaniu z papieżem Franciszkiem, a także odwiedzą najbardziej znane panamskie sanktuarium.- Mamy swój plan, ale dajemy się zaskoczyć organizatorom - mówi ks. Łukasz Knosala. - Zawsze to taki dreszczyk niepewności, ale też takiego fajnego oczekiwania na coś nowego. Liczę na to, że będzie tam bardzo dużo słońca, młodych ludzi, no i papież Franciszek, który pomimo s ...

Źródło: radio.opole.pl

Uwaga! Będzie ślisko

#zrodlo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dot. możliwości wystąpienia na terenie całego województwa oblodzenia.Po południu (od godz. 15.00) temperatura w regionie będzie spadać. Przy gruncie może osiągnąć wartość -3°C. Tym samym prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu.

Tagi: Śnieg
Źródło: radio.opole.pl

Mowa nienawiści w internecie a prawo. Komentarze gości Radia Opole

#zrodlo

- Są trzy typy czynów zabronionych, które sankcjonują różne zachowania na gruncie niechęci spowodowanej czyjąś odmiennością etniczną, narodowościową, rasową, czy wyznaniową - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' prokurator Stanisław Bar, rzecznik opolskiej prokuratury okręgowej, pytany o to, jak powszechnie używany termin 'mowy nienawiści' jest rozpoznany w kodeksie karnym.Przypomnijmy: po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza policja zatrzymała kilkanaście osób za tzw. mowę nienawiści w internecie. W tej grupie jest także mieszkaniec Nysy.- Analizowane są zachowania polegające na formułowaniu gróźb bezprawnych wobec osób należących do tych grup, stosowanie przemocy wobec tych osób z powodu przynależności rasowej, etnicznej, narodowościowej, religijnej, wyznaniowej, naruszenie nietykalności cielesnej, jak również znieważenie. Przy czym część tych zachowań musi zostać popełniona publicznie, aby została zakwalifikowana jako przestępstwo na tle zachowań z powodu nienawiści - tłumaczył prokurator. Jak przypomniał rzecznik opolskiej prokuratury, zamieszczanie treści w internecie jest traktowane jako działanie w sferze publicznej. - Groźby adresowane do kogoś z powodów politycznych, zgodnie z artykułem 119 Kodeksu Karnego, są traktowane jako przestępstwo - dodał prokurator Stanisław Bar. - Poglądy polityczne s ...

Źródło: radio.opole.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami