Prointegra
Wiadomości ze świata  RSS
"Times": Doradcy May rozważają przedterminowe wybory

#zrodlo
Doradcy premier Wielkiej Brytanii Theresy May rozpoczęli planowanie pod kątem przedterminowych wyborów parlamentarnych po tym, jak w czwartek unijni przywódcy odrzucili plan Londynu ws. Brexitu - ujawnił w niedzielę dziennik "The Times".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Thatcher chciałaby brexitu [WYWIAD]


Przeszkadzało jej, że Unia z platformy współpracy gospodarczej zamienia się w państwo – mówi w wywiadzie dla DGP historyk Robin Harris.

Tagi: Brexit
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Nie będzie Unii à la carte. Kluczową aspiracją wspólnoty jest odzyskanie wiarygodności


- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiada nam dziś przede wszystkim o sensie bycia razem. Europa suwerenna to taka, która ma ambicję bycia nie tylko płatnikiem , lecz także architektem sytuacji na świecie - tłumaczy Marek Prawda socjolog i dyplomata, były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Szwecji i Niemczech, a od 1 kwietnia 2016 r. dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Papież w Ostrej Bramie: Zbudowaliśmy nazbyt wiele twierdz

#zrodlo
Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

W razie sankcji USA Rosja gotowa przejąć finansowanie Nord Stream 2

#zrodlo
Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rosyjskie media: Podejrzani o atak na Skripala byli w tym roku aresztowani w Holandii

#zrodlo
Podejrzewani przez Londyn o marcowy zamach na b. oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala byli wcześniej aresztowani w Holandii. Poinformowały o tym organizacja Bellingcat i portal The Insider, które prowadzą wspólne śledztwo w sprawie ataku.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

KE: Timmermans jest w kontakcie z polskim władzami w sprawie ustawy o SN


KE nie informuje, czy widzi nowe możliwości rozwiązania sporu z polskim rządem w sprawie ustawy o SN bez składania skargi na tę ustawę do TSUE. "Wiceszef KE Frans Timmermans jest w kontakcie z polskimi władzami" - powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Finlandia: Parlament odrzucił wniosek opozycji o odwołanie szefa MSZ


Fiński parlament Eduskunta odrzucił w piątek wniosek opozycji o odwołanie ministra spraw zagranicznych Timo Soiniego w związku z jego postawą i poparciem dla przeciwników aborcji m.in. w Irlandii, czy w Argentynie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rosja: Sankcje USA grożą podważeniem globalnej stabilności

#zrodlo
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow uznał kolejne antyrosyjskie sankcje nałożone przez USA za nieprzemyślane. Oświadczył, że waszyngtoński zwyczaj nakładania sankcji na Moskwę grozi podważeniem globalnej stabilności i jest częścią niebezpiecznej gry.

Tagi: Rosja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Iran: Manewry lotnictwa w pobliżu strategicznej cieśniny Ormuz

#zrodlo
Irańskie siły powietrzne prowadzą manewry w pobliżu cieśniny Ormuz w Zatoce Perskiej - poinformowała w piątek oficjalna irańska agencja prasowa IRNA. Ormuz to strategiczny szlak dla transportu ropy naftowej.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Niemcy: Walka z pożarem torfowiska na poligonie Bundeswehry

#zrodlo
Pięciuset strażaków w powiecie Emsland w Dolnej Saksonii, na zachodzie Niemiec, zmobilizowano dodatkowo, by zapobiec rozprzestrzenieniu się na obszary cywilne pożaru torfowiska na poligonie Bundeswehry - poinformowały w piątek władze.

Tagi: Niemcy
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brytyjskie media o aroganckich liderach UE, którzy chcieli upokorzyć May

#zrodlo
Brytyjskie media krytycznie oceniły przebieg nieformalnego szczytu UE w Salzburgu, atakując unijnych przywódców za próbę wymuszenia ustępstw na W. Brytanii przez publiczne upokorzenie premier Theresy May i za brak dobrej woli w negocjacjach w sprawie Brexitu.

Tagi: Brexit
Źródło: www.gazetaprawna.pl

"Washington Post": widać pierwsze kroki w kierunku denuklearyzacji Korei Płn.

#zrodlo
Po czerwcowym szczycie USA-Korea Płn. w Singapurze wielu wątpiło w realne możliwości denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale teraz pojawiają się pierwsze oznaki prawdziwego porozumienia, które miałoby do tego doprowadzić - pisze w piątek "Washington Post".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Chiny: MSZ wzywa władze USA do wycofania sankcji przeciw chińskiemu wojsku

#zrodlo
Chiny apelują do USA o wycofanie sankcji przeciwko chińskiemu wojsku – powiedział w piątek rzecznik MSZ ChRL Geng Shuang. Dzień wcześniej Waszyngton ukarał sankcjami chińską agencję ds. rozwoju technologii militarnych za zakup broni od Moskwy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Siedem osób rannych w strzelaninie w Syracuse

#zrodlo
Co najmniej siedem osób, w tym dzieci, zostało w czwartek wieczorem rannych w strzelaninie w miejscowości Syracuse, w stanie Nowy Jork - poinformowały służby ratunkowe.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Prawie połowa Niemców za nowymi wyborami, jeśli rozpadnie się koalicja [SONDAŻ]


47 proc. Niemców popiera rozpisanie przyspieszonych wyborów parlamentarnych, jeśli sprawa dymisji szefa kontrwywiadu BfV Hansa-Georga Maassena doprowadzi do rozpadu rządzącej krajem koalicji chadeków i socjaldemokratów - wynika z sondażu dla dziennika "Bild".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ukraina: Nie pozwolimy Węgrom na rozdawanie paszportów naszym obywatelom

#zrodlo
Władze Ukrainy nie pozwolą Węgrom na rozdawanie obywatelstwa przedstawicielom ich mniejszości w obwodzie zakarpackim na zachodzie Ukrainy - oświadczył w piątek ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Afganistan: Katastrofa autobusu - co najmniej 14 ofiar śmiertelnych


Co najmniej 14 osób zginęło w katastrofie autobusu, do której doszło w piątek w prowincji Farah na zachodzie Afganistanu; 29 osób odniosło obrażenia - poinformowała miejscowa policja. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wietnam: Zmarł prezydent Tran Dai Quang

#zrodlo
Prezydent Wietnamu Tran Dai Quang zmarł w piątek w wieku 61 lat z powodu poważnej choroby - poinformował rząd w Hanoi, potwierdzając doniesienia państwowych mediów. Zmarły przywódca należał do konserwatywnego skrzydła w rządzącej krajem partii komunistycznej.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wojskowi z Izraela przekazali Rosji dane o zestrzeleniu Ił-20 w Syrii

#zrodlo
Delegacja wojskowych z Izraela na czele z dowódcą sił powietrznych gen. Amikamem Norkinem przekazała w Moskwie stronie rosyjskiej raport na temat zestrzelenia u wybrzeży Syrii rosyjskiego samolotu wojskowego Ił-20. Izrael zapewnia, że nie miał nic wspólnego z incydentem.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Pakistański rząd w rękach krykiecisty. Jakim premierem będzie Imran Khan?

#zrodlo
Kluczowy kraj Środkowego Wschodu zafundował sobie nowe otwarcie. Premierem Pakistanu – atomowego mocarstwa, a zarazem jednego z najbiedniejszych państw świata – będzie niegdysiejszy mistrz krykieta Imran Khan.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Węgry chcą być pomostem między UE a Rosją czy Turcją

#zrodlo
W trakcie spotkania z Władimirem Putinem Viktor Orbán podkreślał przynależność Rosji i Węgier do jednego kręgu kulturowego. Ale nie muszą martwić się ci, którzy dopatrują się w tym zdrady europejskich interesów.

Tagi: Rosja, Węgry
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brudziński: wizyta Andrzeja Dudy w USA była niewątpliwym sukcesem

#zrodlo
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych była spektakularnym i niewątpliwym sukcesem - ocenił w czwartek szef MSWiA Joachim Brudziński. Dodał, że Stany Zjednoczone są obecnie największym gwarantem bezpieczeństwa, również energetycznego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Strzelanina w USA: Trzy osoby zabite, napastniczkę ujęto

#zrodlo
Co najmniej trzy osoby zginęły w czwartek w Aberdeen w stanie Maryland, gdzie kobieta zaczęła strzelać na terenie centrum dystrybucyjnego sieci aptek Rite Aid. Są też ranni. Lokalny szeryf powiedział, że napastniczkę ujęto i że jest ona w stanie krytycznym.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Tusk: Potrzebne będą dalsze rozmowy ws. rozszerzenia Frontexu

#zrodlo
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w czwartek na konferencji po szczycie unijnym w Salzburgu powiedział, że wśród krajów UE pojawiały się wątpliwości dotyczące kwestii suwerenności i dlatego potrzebne będą dalsze rozmowy dotyczące rozszerzenia Frontexu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brexit bez porozumienia UE z Wielką Brytanią? Tusk i Juncker nie wykluczają takiego rozwiązania

#zrodlo
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie wykluczają scenariusza, w którym Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia z Brukselą. Juncker podkreśla jednak, że Wspólnota jest przygotowana na taki scenariusz.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

KE: Jeśli Facebook nie zmieni reguł do końca roku, grożą mu sankcje


Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Dymisje w Pałacu Prezydenckim po zdjęciu Dudy i Trumpa? Szczerski zaprzecza


Nie będzie dymisji w Pałacu Prezydenckim; nic takiego się nie wydarzyło - tak zdjęcie, na którym prezydent Andrzej Duda stoi obok siedzącego prezydenta USA, skomentował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. "Prezydent tyle razy słyszał, że będzie siedział, że postanowił postać" - żartował.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Héjj: Pozostaje wiara w dobre intencje


Wtorek był dla polskiej dyplomacji dniem szczególnym. W Bukareszcie trwał szczyt Trójmorza z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a do Waszyngtonu z długo oczekiwaną wizytą udał się prezydent Andrzej Duda. W Rumunii i USA politycy jasno wskazywali na agresywną postawę Rosji i konieczność uniezależniania się od dostaw energii z Rosji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rysowanie wyborów w sułtanatach, czyli się załatwia dobry wynik Jednej Rosji


Stanisław Andriejczuk , który bada procesy elekcyjne, opowiada DGP, jak się załatwia dobry wynik Jednej Rosji i skąd bierze ona pieniądze na kampanię

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
Hopaj

f4up
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami