Prointegra
Wiadomości ze świata  RSS
USA: Trump krytykuje Macrona za pomysł utworzenia europejskiej armii

#zrodlo
Po weekendowej wizycie w Paryżu prezydent USA Donald Trump skrytykował we wtorek francuskiego przywódcę Emmanuela Macrona za pomysł utworzenia europejskiej armii, wskazując równocześnie na "bardzo niskie poparcie" nad Sekwaną dla gospodarza Pałacu Elizejskiego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czaputowicz: będę rozmawiał nt. mediacji Rady Europy ws. zwrotu wraku Tu-154M


Szef MSZ Jacek Czaputowicz zapowiedział we wtorek rozmowy z szefem Rady Europy Thorbjoernem Jaglandem o ewentualnej mediacji tej organizacji ws. zwrotu wraku polskiego samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Szczerski: Polskim obowiązkiem i szansą jest ozwijanie globalnej polityki zagranicznej


Polskim obowiązkiem i szansą jest rozwijanie globalnej polityki zagranicznej; cały świat jest dzisiaj partnerem Polski i Polska chce być dla całego świata partnerem - powiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Chorwacja: Popiersie Piłsudskiego przekazane polskiej ambasadzie

#zrodlo
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rodzina chorwackiego rzeźbiarza Ivana Mesztrovicia podarowała w poniedziałek ambasadzie polskiej w Zagrzebiu gipsowe popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Marine Le Pen: Macron popełnił niezręczność w związku z Petainem

#zrodlo
Prezydent Francji Emmanuel Macron zachował się "wyjątkowo niezręcznie", sugerując, że były szef rządu Vichy kolaborującego z hitlerowcami, marszałek Philippe Petain zasłużył na hołd za swoją rolę w I wojnie światowej - powiedziała we wtorek Marine Le Pen.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

"FT": Według Barniera główne elementy porozumienia ws. Brexitu są już gotowe

#zrodlo
Unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier powiedział, że główne elementy porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej są już gotowe i we wtorek zostaną przedstawione rządowi w Londynie - informuje w poniedziałek "Financial Times".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

MAEA: Iran przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego


Iran przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego - głosi raport kwartalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej; zastrzega jednak, że pewne kontrole zostały przeprowadzone w Iranie na krótko przed nałożeniem na Teheran pełnych sankcji USA.

Tagi: Energia, Iran
Źródło: http:

Jemen: Prawie 150 osób zginęło w ciągu doby w walkach o Al-Hudajdę

#zrodlo
Co najmniej 149 osób, w tym 110 rebeliantów Huti, 32 żołnierzy sił rządowych oraz siedmiu cywilów, zginęło w ciągu ostatniej doby w walkach o Al-Hudajdę, portowe miasto na zachodzie Jemenu - poinformowały w poniedziałek miejscowe źródła medyczne.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Szef MSZ Węgier: Trzeba odbudować współpracę gospodarczą UE-Rosja

#zrodlo
O zasadności odbudowania współpracy gospodarczej między Unią Europejską a Rosją przekonywał w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto przebywający w Dubaju na Globalnym Forum Przyszłości Światowego Forum Ekonomicznego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Szwecja: Możliwy rząd konserwatystów z chrześcijańskimi demokratami

#zrodlo
Mniejszościowy rząd konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej oraz Chrześcijańskich Demokratów zostanie w środę poddany pod głosowanie w szwedzkim parlamencie, ogłosił w poniedziałek przewodniczący Riksdagu Andreas Norlen.

Tagi: Szwecja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Starcia w Strefie Gazy: Zginęło siedmiu Palestyńczyków i izraelski wojskowy

#zrodlo
Siedmiu Palestyńczyków, w tym dowódca zbrojnego skrzydła ugrupowania Hamas, zginęło w niedzielę podczas operacji izraelskiej armii w Strefie Gazy - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. Podczas tej operacji zginął także izraelski wojskowy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Słowacja wybiera władze lokalne

#zrodlo
Na Słowacji rozpoczęły się w sobotę o 7 rano wybory lokalne. Wybierani są burmistrzowie i prezydenci miast, a także wójtowie oraz miejscy i gminni radni. Głosowanie w systemie większościowym nie przewiduje drugiej tury i zakończy się o godz. 22.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Minister obrony Chin: Zbrojny konflikt USA i Chin byłby katastrofą

#zrodlo
Po piątkowym spotkaniu szefów resortów obrony Chin i USA minister obrony Chin Wei Fenghe powiedział, że zbrojny konflikt USA i Chin byłby katastrofą dla wszystkich. Szef Pentagonu Jim Mattis oznajmił, że omawiano sposoby złagodzenia napięć militarnych.

Tagi: Pentagon
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sri Lanka: Prezydent rozwiązał parlament, rozpisał przedterminowe wybory

#zrodlo
Prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena rozwiązał w piątek parlament i wyznaczył na 5 stycznia datę przedterminowych wyborów - poinformowała jego kancelaria.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Holandia: Postępowanie karne w związku z eutanazją bez jasnej zgody

#zrodlo
Holenderska prokuratura wszczęła postępowanie karne przeciwko lekarzowi podejrzanemu o dokonanie eutanazji kobiety z chorobą Alzheimera bez wymaganego przepisami upewnienia się, czy chce ona umrzeć - poinformował w piątek Reuters.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rozporządzenie Trumpa blokuje imigrantom dostęp przez granicę z Meksykiem


Prezydent USA Donald Trump wydał w piątek rozporządzenie, które na 90 dni uniemożliwia migrantom przekroczenie południowej granicy USA, aby ubiegać się o azyl. Jak pisze Reuters, zawieszono de facto prawo uchodźców do szukania azylu w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ukraina: Prezydent nie przyjął dymisji prokuratora generalnego Łucenki

#zrodlo
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odrzucił w piątek dymisję prokuratora generalnego Jurija Łucenki, który wyraził gotowość ustąpienia w związku z oskarżeniami o bezczynność organów ścigania w śledztwie ws. ataku na aktywistkę z miasta Chersoń Katerynę Handziuk.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Hiszpania nie zgadza się na otwarcie zagranicznych przedstawicielstw Katalonii

#zrodlo
Rząd Hiszpanii nie wyraził zgody na otwarcie przez władze Katalonii sześciu zagranicznych przedstawicielstw tego regionu na świecie. Miały one powstać m.in. w Estonii, Szwecji i Portugalii.

Tagi: Hiszpania
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Putin i Trump spotkają się w Paryżu

#zrodlo
Prezydent USA Donald Trump spotka się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem w Paryżu 11 listopada; będzie to krótki, nieformalny lunch - poinformował w piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

UE oczekuje od Ukrainy głębszych reform i walki z korupcją

#zrodlo
Unia Europejska oczekuje od Ukrainy głębszych reform w gospodarce, energetyce oraz walce z korupcją - oświadczył w piątek podczas wizyty w Kijowie unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia Johannes Hahn.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Trump twierdzi, że nie rozmawiał z Whitakerem o śledztwie ws. Russiagate

#zrodlo
Prezydent Donald Trump oświadczył w piątek, że nie rozmawiał o Russiagate z p.o. prokuratora generalnego USA Matthew Whitakerem. Trump zmusił jego poprzednika Jeffa Sessionsa do odejścia; resort sprawiedliwości poinformował, że Whitaker przejmie nadzór nad tym dochodzeniem.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Turcja: Nakazy aresztowania ponad stu kolejnych wojskowych


Turecka policja rozpoczęła w piątek na polecenie prokuratury w Stambule nową serię aresztowań wśród wojskowych, którym zarzuca się udział w zamachu stanu z 2016 roku. Wydano 103 nowe nakazy aresztowania dotyczące członków sił zbrojnych w całym kraju.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Włochy: Krzywa Wieża w Pizie rozbłyśnie barwami polskiej flagi

#zrodlo
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Krzywa Wieża w Pizie zostanie 16 listopada oświetlona na biało-czerwono. O tej rocznicowej inicjatywie poinformowała w piątek ambasada RP we Włoszech w komunikacie przekazanym PAP.

Tagi: Włochy
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wielka Brytania: DUP grozi brakiem poparcia porozumienia ws. Brexitu


Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) zagroziła w piątek odmową udzielenia poparcia dla porozumienia w sprawie Bexitu z Unią Europejską, gdyby dopuszczało ono w treści możliwość pojawienia się granicy celnej na Morzu Irlandzkim.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacjami o sprawie GetBack

#zrodlo
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacjami o sprawie GetBack - powiedział w czwartek PAP jej przewodniczący Marek Opioła. Według niego służby i instytucje wyciągnęły wnioski z poprzednich afer i teraz skutecznie współpracują.

Tagi: Sejm
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sekretarz ds. energii USA Perry: Jesteśmy dumni, że jesteśmy partnerami Polski

#zrodlo
Jesteśmy dumni, że jesteśmy waszymi parterami - powiedział sekretarz ds. energii USA Rick Perry odnosząc się do m.in. zawartej w czwartek umowy PGNiG z Cheniere Marketing International. Dodał, że decyzje, które są podejmowane w Polsce w zakresie bezpieczeństwa energetycznego będą niezwykle istotne.

Tagi: PGNiG, Kreta
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Po wyborach środka kadencji program Trumpa może być w potrzasku [ANALIZA]

#zrodlo
Utrata przez Partię Republikańską większości w Izbie Reprezentantów i podzielony Kongres, w którym Senat kontroluje jedna partia, a Izbę Reprezentantów druga, może spowodować, że cały ambitny program Trumpa znajdzie się przez następne dwa lata „w potrzasku”.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Twardy elektorat chce Trumpa, a nie focha establishmentu


Ledwie dwóch republikanów, którzy się jawnie sprzeciwiają polityce Białego Domu, zachowało swoje posady. To tak zwani RINO – Republican in name only – czyli republikanie tylko z nazwy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Dobre informacje płyną z niemieckiej gospodarki


Z niemieckiej gospodarki w końcu zaczynają napływać dobre informacje. Pierwszy raz w tym roku zarówno produkcja przemysłowa, jak i nowe zamówienia rosną przez dwa miesiące z rzędu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wybory w USA: Niebieska fala, a nie niebieskie tsunami

#zrodlo
Partia Demokratyczna liczyła, że odbije z rąk republikanów cały Kongres. Zamiast tego mają niewielką większość w Izbie Reprezentantów, a w Senacie nie byli w stanie obronić swojego stanu posiadania.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami