Prointegra
Wiadomości ze świata  RSS
Rząd się sam wyżywi: Kto najbardziej ucierpi na goverment shutdown?

#zrodlo
Niemoralność shutdownu sprowadza się do tego, że w jego konsekwencji cierpią najbiedniejsi. Pensje ludzi, którzy decydują o tym, że nie ma ustawy budżetowej i wskutek tego zamykane są federalne instytucje, są wypłacane. Kongresmeni, senatorowie, ich personel oraz oczywiście cała ekipa Białego Domu na czele z prezydentem dostają pieniądze na czas. Portal Politico cały czas publikuje listy od Amerykanów, którzy opisują w nich, jak bardzo skomplikowało się im w ostatnich kilkunastu dniach życie.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

NYT: FBI wszczęło śledztwo, by ustalić, czy Trump pracuje dla Rosji

#zrodlo
Federalne Biuro Śledcze (FBI) w 2017 roku wszczęło dochodzenie w sprawie Donalda Trumpa, wówczas już prezydenta USA, aby ustalić, czy pracował on dla Rosji i wbrew interesom narodowym swojego kraju - pisze w sobotę "New York Times".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Paryż: Wybuch i pożar w centrum miasta. Policja podejrzewa wyciek gazu

#zrodlo
Kilka osób zostało rannych w sobotę rano na skutek silnego wybuchu i pożaru w piekarni w centrum Paryża - poinformowała miejscowa policja. Według wstępnych ustaleń przyczyną wypadku był najprawdopodobniej wyciek gazu. Na razie nie ma doniesień o zabitych.

Tagi: Policja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Najdłuższy shutdown w historii USA trwa już 22 dni. Admnistracja kraju jest sparaliżowana

#zrodlo
Rozpoczęte 22 grudnia i trwające już 22 dni częściowe zawieszenie działalności rządu federalnego USA (tzw. shutdown) w nocy z piątku na sobotę stało się najdłużej trwającym paraliżem administracji w historii kraju. Na razie nic nie zapowiada jego zakończenia.

Tagi: Historia
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francja wzywa Iran do rezygnacji z prac nad pociskami balistycznymi

#zrodlo
Francja wezwała w piątek Iran do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań związanych z pociskami balistycznymi, które mogłyby przenosić broń nuklearną. To reakcja na zapowiedź wprowadzenia przez Iran w najbliższych tygodniach dwóch satelitów na orbitę okołoziemską.

Tagi: Francja, Iran
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Woś: Koniec świata kontra koniec miesiąca

#zrodlo
Noblista Joseph Stiglitz napisał tekst, który dobrze wyraża nastroje sporej części opinii publicznej. W Polsce również. Bo z jednej strony wiemy, że troska o środowisko naturalne musi być większa.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Waszyngton i Pekin mają dużo do stracenia na wojnie handlowej. Kto ugnie się pierwszy?

#zrodlo
Strony dały sobie czas do 2 marca na osiągnięcie porozumienia. Jeśli do niego nie dojdzie, USA grożą nałożeniem dodatkowych ceł na chińskie produkty.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Erdoğan zmotywowany, aby uderzyć w Kurdów


Recep Erdoğan nie przyjął doradcy Donalda Trumpa i szykuje podróż do Moskwy. Turecki prezydent zapowiada uderzenie na terytoria kontrolowane w Syrii przez Powszechne Jednostki Ochrony.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

KE o ustawie obniżającej ceny prądu: Jesteśmy w kontakcie z polskimi władzami


Komisja Europejska jest w kontakcie z polskimi władzami w sprawie ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w Polsce - poinformowała w środę PAP, rzeczniczka KE. Zaznaczyła, że Komisja chce uzyskać pełen obraz skutków nowej ustawy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Węgry: Nie będzie wspólnych list opozycji

#zrodlo
Przepisy wprowadzone przez Fidesz utrudniają przeprowadzenie strajku generalnego na Węgrzech.

Tagi: Węgry
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zamrożenie budżetówki w USA: Troska o bezpieczeństwo zagraża bezpieczeństwu

#zrodlo
Zamrożenie budżetówki w Stanach Zjednoczonych wywołało poważne problemy na amerykańskich granicach, zwłaszcza w portach lotniczych. Ryzykowna gra Trumpa zwiększa prawdopodobieństwo zamachu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wielka Brytania: Premier May wykluczyła opóźnienie wyjścia kraju z UE

#zrodlo
Brytyjska premier Theresa May wykluczyła w środę opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podkreślając, że kraj opuści Wspólnotę 29 marca br. Jednocześnie wezwała posłów do poparcia proponowanej umowy dotyczącej warunków brexitu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zawieszenie wylotów z Heathrow po pojawieniu się drona

#zrodlo
Londyńskie lotnisko Heathrow poinformowało we wtorek o tymczasowym zawieszeniu wylotów w ramach "środków ostrożności" po pojawieniu się drona nad północnym pasem startowym. Jak podkreślono, port lotniczy współpracuje z londyńską policją metropolitalną.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Premier Francji zapowiada ostrzejsze traktowanie wykroczeń i nielegalnych manifestacji

#zrodlo
Premier Francji Edouard Philippe w poniedziałkowym wywiadzie telewizyjnym zapowiedział ostrzejsze traktowanie wykroczeń i nielegalnych manifestacji. Obserwatorzy oceniają, że te propozycje nie wystarczą; krytycy uważają je za zbyt represyjne.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wśród włoskich polityków budzi skrajne emocje. Kim jest Matteo Salvini? [SYLWETKA]

#zrodlo
„Dziękuję, Polsko” - pisał po wyborach w 2015 r. wygranych przez PiS i jego koalicjantów; euro nazwał „zbrodnią przeciwko ludzkości”, a w Rosji czuje się „jak w domu” - to wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini, polityk o najmocniejszej pozycji w kraju.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Deutsche Welle: USA po cichu obniżyły rangę dyplomatyczną przedstawicielstwa UE

#zrodlo
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa obniżyła rangę dyplomatyczną przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Waszyngtonie i wbrew przyjętemu zwyczajowi nie poinformowały o tym strony unijnej - podaje we wtorek Deutsche Welle, powołując się na źródła w UE.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Kevin Spacey nie przyznaje się do napastowania 18-latka

#zrodlo
Amerykański aktor Kevin Spacey nie przyznał się w poniedziałek przed sądem w Nantucket w stanie Massachusetts do postawionego mu zarzutu napastowania seksualnego i naruszenia nietykalności cielesnej 18-latka w 2016 roku. Kolejna rozprawa odbędzie się w marcu.

Tagi: Ameryka, Seks
Źródło: www.gazetaprawna.pl

O polityku, który albo jest mitomanem, albo zdradza sekrety państwa


Zapytaliśmy osoby związane z dyplomacją i służbami specjalnymi o ocenę książki Radosława Sikorskiego. Wiceszef MSZ odpowiedzialny m.in. za politykę bezpieczeństwa i wschodnią Bartosz Cichocki uznał, że podawanie takich rewelacji jest nieodpowiedzialne. – Tak robi osoba, która żegna się z polityką. Trudno oceniać, gdy ktoś najpierw pisze, a potem myśli o tym, co napisał – powiedział w rozmowie z DGP Cichocki. Proszący o zachowanie anonimowości były pracownik polskich służb specjalnych zapewnia, że konwencja, w której jest utrzymana publikacja, jest co najmniej dziwna. – Miesza się wiele wątków. Bezwartościowe informacje przeplatane są bardzo wrażliwymi danymi – komentuje. – Wiele podawanych faktów jest bardzo prawdopodobnych. Nie oznacza to jednak, że po zaledwie kilku latach od tych wydarzeń należy je ujawniać. To co jest wartościowe dla dziennikarzy, nie musi służyć państwu – dodaje. Były wysokiej rangi polski dyplomata mówi wprost, że Sikorski poszedł za daleko. – Nie wierzyłem, że to się ukazało – komentuje. Z kolei zwolennicy Sikorskiego przekonują, że „taki jest Radek”, a styl odzwierciedla okres, gdy był ministrem. - Był problem z jego nadmierną szczerością – przyznaje jeden z nich.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Radosław Sikorski ujawnia informacje o więzieniach CIA i planach rozbioru Ukrainy [NEWS DGP]


Radosław Sikorski podzielił się ze światem wiedzą na wrażliwe dla państwa tematy. Bez hamulców. Wskazuje, gdzie CIA miało swoje centrum przesłuchań. Wraca do propozycji rozbioru Ukrainy, którą Władimir Putin złożył Donaldowi Tuskowi. Spekuluje na temat podwójnych etatów dyplomatów. Tak daleko nie posunął się dotąd żaden polski urzędnik.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rzecznik Erdogana: Kurdowie nie są naszym celem. Chodzi nam o YPG, PYD i PKK

#zrodlo
Twierdzenie, że celem tureckich działań na terytorium Syrii są Kurdowie jest irracjonalne, gdyż celem Ankary są bojownicy Państwa Islamskiego i kurdyjskie ugrupowania YPG, PYD i PKK - oświadczył w niedzielę rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Doradca Trumpa ostrzega syryjski rząd przed użyciem broni chemicznej

#zrodlo
Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton ostrzegł w sobotę rząd Syrii, by nie traktował wycofania amerykańskich wojsk z tego kraju jako złagodzenia stanowiska Stanów Zjednoczonych w sprawie stosowania broni chemicznej.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zamiana Białego Domu w telewizyjne reality-show. Tak wygląda zarządzanie przez kryzys

#zrodlo
Donald Trump obiecał, że „osuszy waszyngtońskie bagno”. Na półmetku kadencji Biały Dom unurzany jest w skandalach, prezydent zaś nie umie rządzić inaczej niż tylko przez konflikt i kryzys.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Iran: Mimo sankcji USA mamy nowych potencjalnych nabywców ropy

#zrodlo
Mimo presji USA wywieranej na nasz rynek ropy mamy nowych potencjanych nabywców - oświadczył w sobotę irański wiceminister ds. ropy Amir Hossein Zamaninia. Dodał, że kraje, którym USA pozwoliły na kupno pewnej ilości tego surowca, przestrzagają ograniczeń.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Nie ma pośpiechu z wycofaniem się z Syrii

#zrodlo
Zapowiedziany przez prezydenta Donalda Trumpa "proces wycofywania wojsk USA z Syrii nie został ujęty w żadne konkretne ramy czasowe - powiedział agencji Reutera przedstawiciel amerykańskiej dyplomacji. - Możliwe, że nasi wojskowi zostaną tam do pokonania IS".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kochanie, gdzie są moje dane? Prosty przewodnik po społecznych problemach internetu na 2019


Rok 2018 to rok Wielkiego Internetowego Rozczarowania; rok, w którym po raz pierwszy głównego zagrożenia dla liberalnej demokracji nie upatrywano w samym neoliberalizmie, populizmie czy oderwaniu kosmopolitycznych elit, ale właśnie w mechanizmach funkcjonowania globalnej sieci. W tym cyklu próbujemy sobie uporządkować kilka spraw, które wzbudziły nasze lęki. Dziś to, czym stały się nasze dane, kto je posiada, kto kupuje, a kto sprzedaje – i co z tego wynika.

Tagi: Internet
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Macron w rozmowie z May: Obecna umowa ws. brexitu najlepszą z możliwych

#zrodlo
Prezydent Francji Emmanuel Macron w piątkowej rozmowie telefonicznej z brytyjską premier Theresą May podkreślił, że wynegocjowana z Brukselą umowa ws. brexitu to "najlepsze z możliwych" porozumień - poinformował przedstawiciel Pałacu Elizejskiego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Alternatywa dla Niemiec: Reforma Unii albo dexit

#zrodlo
Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) domaga się w projekcie programu przed wyborami do europarlamentu radykalnej reformy UE. W przeciwnym razie Niemcy powinny jej zdaniem opuścić Wspólnotę - relacjonuje w piątek dziennik "Die Welt".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Gdy wyjście na ulice to jedyne rozwiązanie. Protesty w Europie przybierają na sile [WYWIAD]

#zrodlo
- Tak gwałtowny wybuch jest oznaką coraz słabszej zdolności rządów na Zachodzie do reagowania na problemy społeczeństw - mówi Sheri Berman w rozmowie z DGP.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Szef MSZ Iranu: Planowane testy rakiet zgodne z prawem międzynarodowym

#zrodlo
Planowane przez Iran próby rakietowe są zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 - ocenił w czwartek szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif. Przeciwnego zdania są władze Stanów Zjednoczonych.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francja: Jeden z liderów "żółtych kamizelek" wypuszczony z aresztu po nocnym zatrzymaniu

#zrodlo
Eric Drouet, jeden z liderów ruchu "żółtych kamizelek" we Francji, w czwartek po południu został zwolniony z aresztu, gdzie trafił nocą w związku z podejrzeniem zorganizowania niesankcjonowanego protestu w Paryżu. Było to już drugie zatrzymanie Droueta.

Tagi: Francja
Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami