f4up
Wiadomości z tagiem Żołnierze  RSS
Napoleon w Egipcie

18.11.2018 13:10

Kair: "Żołnierze czterdzieści wieków patrzy na was" - niezapomniana podróż w nieznane, do krainy Żywych i Umarłych. 21 lipca 1798 roku, zaledwie 5 kilometrów na północ od Kairu, dwie wielkie armie - francuska, dowodzona przez Napoleona Bonaparte oraz mamelucka, dowodzona przez Muraja Beja i Ibrahima Beja, stoczyły bitwę, która utorowała Francuzom zwycięską drogę do Kairu i opanowania całego kraju.
Niemymi świadkami rzeczonych wydarzeń były majaczące na horyzoncie piramidy, które usłyszały, niesione piaskiem pustyni słowa, wypowiedziane przez Napoleona do swoich żołnierzy: "Żołnierze! Pamiętajcie, że czterdzieści wieków patrzy na was z wysokości tych pomników”. Czy wyprawa Napoleona to tylko działania militarne? Jaką spuściznę pozostawiły po sobie wojska Napoleona? Czy 12-tomowe dzieło pt. Description de l'Egypte otworzyło szeroko, zamknięte do tej pory wrota do poznania tajemnic starożytnego kraju Faraonów? Kraju, w którym Żywi żyją wraz z Umarłymi tworząc potężne miasto-cmentarzysko zwane Miastem Żywych i Umarłych. Na spotkanie zaprasza Dominik Masełbas z Koła Arabistów UW.

Źródło: kulturalnie.waw.pl

Odsłonięto pomnik poświęcony polskim lotnikom w Irlandii Północnej

17.11.2018 22:06

Pomnik, poświęcony pamięci polskich lotników i żołnierzy polskich sił zbrojnych, którzy zostali pochowani w Irlandii Północnej, został odsłonięty w sobotę w Newtownards, 16 km na wschód od Belfastu.

Źródło: www.deon.pl

Nie żyje legendarny scenarzysta William Goldman

16.11.2018 15:40

Zmarł legendarny amerykański scenarzysta, William Goldman. Miał 87 lat.  Zanim Goldman rozpoczął swoją scenariopisarską karierę, był redaktorem, script doctorem oraz pisarzem. Do kina trafił w 1963 roku dzięki filmowi "Żołnierz w deszczu". Dwa lata później pojawiła się "Maskarada szpiegów" - jego pierwszy w pełni autorski projekt.  Od tamtej pory, przez blisko pięć dekad, pozostawał jednym z

Źródło: www.filmweb.pl

Kolejni ochotnicy wcieleni do WOT. Czeka ich szkolenie, a później przysięga

16.11.2018 13:49

Ponad 50 ochotników wstąpiło dziś do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Teraz czeka ich 16-dniowe szkolenie, zakończone przysięgą wojskową. Żołnierze wyjadą na poligon w Nowej Dębie, gdzie przejdą wiele ćwiczeń - wyjaśnia podpułkownik Piotr Gadomski, zastępca dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT.

Źródło: www.radio.kielce.pl

Żołnierze przysporzyli leśnikom... mnóstwo pracy

16.11.2018 12:31

1000 dębów na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości posadzili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Akcję zorganizowano w podkieleckiej Bilczy.

Źródło: www.radio.kielce.pl

dziś, 16 lis 23:00 (TVP 2) - Róża

16.11.2018 5:07


Tadeusz to były żołnierz AK i powstaniec warszawski. Róża to wdowa po niemieckim żołnierzu. Ich drogi krzyżują się latem 1945 r. na Mazurach.

Źródło: teletydzien.interia.pl

Żołnierze pomagają w poszukiwaniach 12-latka z Podkarpacia

15.11.2018 15:07


Wojska Obrony Terytorialnej włączyły się w poszukiwania 12-letniego Daniela Sękowskiego. We wtorek, dziecko, zaginęło w miejscowości Izdebki na Podkarpaciu. W poszukiwania chłopca zaangażowanych jest prawie tysiąc osób. Oprócz kilkuset żołnierzy, na miejscu pracują też policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, czy ratownicy GOPR. W poszukiwania włączyli się też mieszkańcy. Chłopiec jest leczony neurologicznie i ma problemy z komunikowaniem się.

Źródło: fakty.interia.pl

Trwają manewry wojskowe Anakonda 18. Wśród uczestników ''terytorialsi'' z Warmii i Mazur

15.11.2018 12:08


Na polskich poligonach trwają obecnie największe ćwiczenia sił zbrojnych 2018 organizowane przez Polskę. W manewrach uczestniczą żołnierze z 10 krajów NATO oraz struktur dowodzenia i sił Sojuszu. Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy biorą w nich również udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym terytorialsi z Warmii i Mazur.

Źródło: www.olsztyn.com.pl

Starsze wiadomości »
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami