f4up
Wiadomości z tagiem Archeolodzy  RSS
Sadząc oliwki, odkrył kurosy z okresu archaicznego

15.11.2018 6:26

Podczas październikowych wykopalisk archeolodzy z Agencji Starożytności Jednostek Regionalnych Ftiotyda i Eurytania odkryli starożytną nekropolię oraz fragmenty 4 kurosów, czyli rzeźb przedstawiających nagiego młodego mężczyznę. Kondycja wszystkich była ponoć bardzo dobra.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Choć uwarzono je 2 tys. lat temu, podczas przelewania nadal uwalnia bogaty aromat

14.11.2018 6:58

W Luoyangu (prowincja Henan) w grobowcu z okresu Zachodniej Dynastii Han archeolodzy odkryli dzban z brązu, w którym znajdowało się sporo alkoholu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Polscy archeolodzy odkryli najstarszą świątynię w rejonie Zatoki Perskiej

13.11.2018 10:13

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej ma ponad 7 tys. lat. Odkrył ją właśnie polsko-kuwejcki zespół archeologów w Kuwejcie. Ta budowla to ewenement, bo kolejna świątynia na tym obszarze jest młodsza o kilka tysięcy lat – uważają odkrywcy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Egipt: Odkryto dziesiątki mumii kotów

12.11.2018 12:06


Zdumiewające odkrycie w Egipcie. W sobotę (10 listopada), w jednym z grobowców w pobliżu słynnych piramid w Gizie, znaleziono mumie kotów i skarabeuszy. Odkrycia dokonano w nekropolii w Sakkarze. Jak poinformowali miejscowi archeolodzy, w sumie w siedmiu sarkofagach znaleziono dziesiątki mumii kotów, drewniane figury przedstawiające zwierzęta oraz rzadką kolekcję skarabeuszy. Niektóre z nich pochodzą sprzed 6000 lat.

Źródło: fakty.interia.pl

​Polscy archeolodzy odkryli najstarszą świątynię w rejonie Zatoki Perskiej

10.11.2018 11:06


Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej ma ponad 7 tys. lat. Odkrył ją właśnie polsko-kuwejcki zespół archeologów w Kuwejcie. Ta budowla to ewenement, bo kolejna świątynia na tym obszarze jest młodsza o kilka tysięcy lat - uważają odkrywcy.

Źródło: fakty.interia.pl

Mitologiczny humor łazienkowy z II w. n.e.

07.11.2018 13:25

W latrynie z Antiochii ad Cragum w Anatolii archeolodzy odkryli 2 mozaiki z II w. n.e. Jedna z nich przedstawia Narcyza zafascynowanego odbiciem swojego fallusa, a druga Ganimedesa, którego przyrodzenie jest czyszczone gąbką przez czaplę.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Po sześciu latach otwarto muzeum starożytności w Damaszku

28.10.2018 23:10


Po sześciu latach od zamknięcia ze względu na wojnę domową w Syrii, w Damaszku w niedzielę otwarto ponownie Muzeum Narodowe, słynące ze zbiorów starożytności. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz syryjskich, archeolodzy i konserwatorzy.

Źródło: fakty.interia.pl

Egipt: Odkryto salę tronową faraona Ramzesa II

26.10.2018 12:39

Egipscy archeolodzy odkryli na przedmieściach Kairu salę tronową faraona Ramzesa II. Doniesienia o znalezisku potwierdziło ministerstwo do spraw...

Źródło: wiadomosci.wp.pl

W wyschniętym Dunaju znaleziono skarb

26.10.2018 10:08

Archeolodzy odkryli w pobliżu Budapesztu skarb z XVIII w., w tym monety i broń białą. Znajdował się we wraku statku na Dunaju, odsłoniętym dzięki wyjątkowo niskiemu stanowi wody w rzece.

Źródło: nauka.wiara.pl

Badają wczesnośredniowieczne miasto pod Granadą

19.10.2018 19:07

Pozostałości miasta Madinat Ilbira, poprzednika Granady, badają archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Jeden z najważniejszych wczesnośredniowiecznych ośrodków miejskich na terenie Hiszpanii nie został do tej pory kompleksowo zbadany.

Źródło: nauka.wiara.pl

Starsze wiadomości »
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami