f4up
Ciekawostki  RSS
Ostatni znany film wymarłego wilka workowatego. NFSA zaprezentowało zrekonstruowane cyfrowo nagranie

#zrodlo
National Film and Sound Archive of Australia (NFSA) zaprezentowało po raz pierwszy zrekonstruowane cyfrowo nagranie przedstawiające wilka workowatego. To ostatni znany zachowany film z tym zwierzęciem. Powstał w 1935 r.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Miały być puste, a nie są. Badanie fragmentów zwojów z Qumran ujawnia niewidoczny tekst

#zrodlo
Najnowsze badania wykazały, że przechowywane w John Rynalds Library cztery fragmenty zwojów znad Morza Martwego, które wydawały się puste, w rzeczywistości zawierają tekst. Odkrycie oznacza, że University of Manchester, którego częścią jest wspomniana biblioteka, jest jedyną w Wielkiej Brytanii instytucją posiadającą zawierające tekst autentyczne fragmenty zwojów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Udało się zarejestrować odgłosy wydawane przez kodkoda

#zrodlo
Specjaliści z National Geographics zarejestrowali i upublicznili, prawdopodobnie jako pierwsi w historii, odgłosy wydawane przez ocelota chilijskiego (Leopardus guigna), znanego też jako kodkod czy güiña. Ten najmniejszy dziki kot zachodniej półkuli prowadzi bardzo skryte życie, dlatego niewiele o nim wiadomo

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dlaczego Ocean Południowy się ochładza, gdy klimat się ociepla?

#zrodlo
Badanie Oceanu Południowego nigdy nie było łatwe. To nieprzyjazne, niebezpieczne i odległe wody, do których docierali najbardziej uparci podróżnicy. Jednak okolice te sprawiają problemy nie tylko tym, którzy chcą prowadzić badania na miejscu. Nawet dla modeli klimatycznych Ocean Południowy jest wyzwaniem. Nie zachowuje się bowiem tak, jak modele przewidują.

Tagi: Badania
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Europejska Agencja ds. Leków zatwierdzi remdesivir jako pierwszy lek do walki z COVID-19

#zrodlo
Szef Europejskiej Agencji ds. Leków, Guido Rasi, poinformował, że w ciągu najbliższych dni Agencja powinna zatwierdzić remdesivir jako lek na COIVD-19. Środek ten, z którym od początku wiązano duże nadzieje, stanie się więc pierwszym lekiem dopuszczonym do użycia specyficznie przeciwko nowej chorobie.

Tagi: Leki
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Aresztowany za noc w muzeum


Aresztowano mężczyznę, który włamał się do Muzeum Australijskiego, najstarszego muzeum w Australii i najstarszego muzeum historii naturalnej na świecie, i robił sobie selfie z głową w odlewie czaszki tyranozaura. Podejrzany ukradł też kapelusz kowbojski jednego z pracowników. Jego zachowanie utrwaliły kamery przemysłowe. Na nagraniu widać, jak mężczyzna przez ok. 40 min przechadza się po muzeum, robiąc zdjęcia, a także przeszukując szuflady i pomieszczenia magazynowe.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Wrocław: przełomowe wyniki badań i nowe nadzieje dla pacjentów z rzadką odmianą czerniaka


Naukowcy wykazali, że wzrost ilości dwóch białek - PARP1 i IDO1 - w komórkach nowotworowych wiąże się z istotnie gorszym rokowaniem u pacjentów z czerniakiem błon śluzowych. Ograniczenie aktywności tych białek może poprawić wyniki leczenia tego nowotworu.

Tagi: Wrocław
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nadmiar przeciwutleniaczy niekorzystnie wpływa na serce i mięśnie szkieletowe

#zrodlo
Amerykańscy naukowcy odkryli, że nadmiar przeciwutleniaczy jest patogenny dla serca i mięśni szkieletowych.

Tagi: Ameryka
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Odnaleziono szczątki angielskiego samuraja, którego w Szogunie grał Richard Chamberlain


Archeolodzy zidentyfikowali szczątki Williama Adamsa, angielskiego samuraja, którego losy opowiada popularny serial „Szogun” z Richardem Chamberlainem w roli głównej. Grób ze szczątkami Adamsa odnaleziono w ubiegłym roku, a obecnie poinfomowano o zakończeniu badań DNA.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Cyberprzestępcy uderzyli w brytyjską infrastrukturę energetyczną


Jedna z kluczowych firm dla brytyjskiej energetyki, specjalizująca się w przesyłaniu energii Elexon, padła ofiarą cyberataku. W jego wyniku pracownicy stracili dostęp do e-maila i nie mogli zdalnie łączyć się z firmową siecią.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W czasie epidemii spadł poziom dwóch zanieczyszczeń i wzrósł jednego

#zrodlo
Na łamach pisma Geophysical Letters, wydawanego przez Amerykańską Unię Geofizyczną, ukazały się wyniki dwóch badań nad zanieczyszczeniami powietrza w czasie epidemii koronawirusa. Dowiadujemy się z nich że nad Chinami, USA i Europą Zachodnią znacząco spadł poziom dwóch głównych zanieczyszczeń, ale wzrósł poziom jednego z drugoplanowych form zanieczyszczeń.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Polscy naukowcy na łamach Science o koronach drzew i zmianach klimatycznych


Generowany przez zwarte korony drzew chłód chroni organizmy leśne przed ekstremalnymi temperaturami i ma znaczący wpływ na ich przystosowanie do globalnego ocieplenia – tak wynika z badań naukowców zaangażowanych w projekt Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research, opublikowanych w czasopiśmie Science. Do międzynarodowego zespołu należą pracownicy Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nietypowe znalezisko w słynnej Vindolandzie

#zrodlo
W słynnej Vindolandzie, rzymskim fortci położonym około kilometra na południe od Muru Hadriana, znaleziono niespotykany obiekt. Archeolodzy, którzy nie mogą obecnie prowadzić wykopalisk, postanowili dokładniej przyjrzeć się olbrzymiej kolekcji butów i innych skórzanych przedmiotów odkrytych dotychczas w Vindolandzie

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kolejny antybiotykooporny patogen coraz bardziej rozpowszechnia się w szpitalach

#zrodlo
Bakteria Stenotrophomonas maltophilia naturalnie występuje w ekosystemie w otoczeniu człowieka. Do niedawna była uważana za nie sprawiającą większych problemów. Teraz okazuje się, że jest to coraz bardziej rozpowszechniony wieloantybiotykooporny patogen powodujący ciężkie infekcje układu oddechowego

Tagi: Bakterie
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Czy w tajnym pomieszczeniu w kościele w Milevsku znajduje się skarb ukryty przed husytami?

#zrodlo
W najstarszym kompleksie klasztornym kraju południowoczeskiego, w Milevsku, znaleziono tajne przejście wiodące do pomieszczenia, które mogło być średniowiecznym sejfem. Pracujący tam archeolodzy nie wykluczają, że w pomieszczeniu znajdą całość lub część klasztornego skarbu ukrytego przed husytami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Sensacyjne odkrycie w Japonii. Znaleziono ostatni zamek jednego z trzech zjednoczycieli państwa

#zrodlo
Instytut Badań Archeologicznych Miasta Kioto poinformował o znalezieniu fosy i murów ostatniego zamku wybudowanego przez Hideyoshi Toyotomiego, przywódcę politycznego i militarnego, jedną z najważniejszych postaci w historii Japonii. Wg specjalistów, to odkrycie stulecia w dziedzinie wykopalisk japońskich zamków.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zimnowojenne testy jądrowe wpływały na wzorce opadów

#zrodlo
Prowadzone w czasie zimnej wojny testy broni jądrowej zmieniały wzorce opadów w miejscach oddalonych o tysiące kilometrów od miejsc detonacji, wynika z najnowszych badań. Naukowcy z University of Reading badali, w jaki sposób ładunki elektryczne pochodzące z promieniowania uwolnionego w czasie detonacji jądrowych, wpłynęły na formowanie się chmur deszczowych.

Tagi: Tesla
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Matematyk udowodnił niestabilność jednego z rodzajów czasoprzestrzeni


Równania wywiedzione z ogólnej teorii względności opisują trzy podstawowe konfiguracje czasoprzestrzeni. Teraz udowodniono, że jedna z tych konfiguracji, ważna z punktu widzenia grawitacji kwantowej, jest z natury niestabilna.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nagrania z drona pokazują, że dorosłe rekiny także wykorzystują płycizny jako schronienie przed dużym drapieżnikiem

#zrodlo
Dzięki ujęciom z drona, nagranym u wybrzeży południowo-wschodniej Florydy, po raz pierwszy uwieczniono jedyne w swoim rodzaju zachowanie unikowe żarłaczy czarnopłetwych (Carcharhinus limbatus), które próbują umknąć dużym drapieżnikom. Okazuje się, że spotykając głowomłoty Sphyrna mokarran, dorosłe C. limbatus wpływają na płytkie wody.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Dojrzewające psy zachowują się jak dojrzewający nastolatkowie

#zrodlo
Typowy dla ludzi bunt w wieku nastoletnim nie jest charakterystyczny tylko dla naszego gatunku. Badacze z Newcastle University wykazali, że również u dojrzewających psów występuje cała gama zachowań podobnych do zachowań ludzkich nastolatków.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Polscy naukowcy wiedzą, jak poradzić sobie z blistrami farmaceutycznymi

#zrodlo
Dzięki chemikom z UŁ z 1 tony odpadowych blistrów farmaceutycznych będzie można odzyskać ok. 200 kg aluminium i ok. 800 kg tworzywa PVC! Zespół profesora Marka Zielińskiego opracował metodę zagospodarowania ton blistrów farmaceutycznych i to nie tylko tych odpadów wyrzucanych do śmietnika, ale zwłaszcza powstających w dużych firmach farmaceutycznych

Tagi: Wiedeń
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kawa – jak najbardziej, byle z umiarem

#zrodlo
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Okazuje się, że o tym, czy ma korzystny czy niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, decydują geny, twierdzą autorzy pierwszych tego typu badań. naukowcy z University of South Australia wykazali, że nadmierne spożycie kawy może mieć dla nas zgubne skutki zdrowotne.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Neurony prążkowia z receptorami D2: cechy molekularne i funkcje są ściśle związane z lokalizacją


Międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że neurony, w których zachodzi ekspresja receptora dopaminowego D2 (D2R), wykazują w zależności od lokalizacji w prążkowiu różne cechy molekularne i funkcje. Badania na modelu mysim otwierają drogę do opracowania lepszych metod terapii chorób, w przypadku których poziom dopaminy jest zmieniony, np. schizofrenii czy choroby Parkinsona.

Tagi: Badania
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Antyszczepionkowcy – nieliczni, ale skuteczni. Mogą znakomicie utrudnić zakończenie pandemii


Specjaliści obawiają się, że ruchy antyszczepionkowe mogą znacząco utrudnić zakończenie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Badania sieci społecznościowych wykazały, że antyszczepionkowców jest niewielu, jednak ich propaganda ma bardzo szeroki zasięg, a liczba ich zwolenników rośnie.

Tagi: Badania
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Tapiry pomogą w ponownym zalesieniu Amazonii. Wystarczy, że będą jeść, trawić i chodzić...

#zrodlo
Tapiry amerykańskie (Tapirus terrestris), a właściwie ich odchody, mogą być kluczem do odtworzenia lasów deszczowych w południowo-wschodniej Amazonii, którym zagrażają fragmentacja, pożary podszytu czy ekstremalne zdarzenia klimatyczne. By przedsięwzięcie się udało, tapiry muszą jednak wesprzeć koprofagi.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

#zostajewdomu 12 najciekawszych quizów na czas epidemii

#zrodlo
Nie tylko dostarczają rozrywki, ale i edukują. Quizy mogą być idealnym lekarstwem na nudę w czasie izolacji. Portal Onet oferuje szeroką gamę quizów o różnej tematyce - kulturalnej, szkolnej, rozrywkowej, motoryzacyjnej i wielu innych. Rozwiąż je z dzieckiem, by urozmaicić edukację w domu. Poniżej przedstawiamy 12 quizów, które umilą czas izolacji. Pozostałe znajdziecie w tym miejscu.

Tagi: Szkoły
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wszystko o biedronkach

#zrodlo
"Biedroneczko, leć do nieba..." - każde dziecko zna ten krótki wierszyk. Owady te darzymy sympatią, ale uważajmy - w Polsce występują też ich azjatyckie kuzynki, nazywane arlekinami. To inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. Biedronki te różnią się od powszechnie występujących w Polsce siedmiokropek tym, że potrafią gryźć. Co więcej - pozbywają się konkurencji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wielki quiz Onetu! 100 pytań z wiedzy ogólnej

#zrodlo
9 kwietnia to setny dzień roku. Z tej okazji zapraszamy was do rozwiązania quizu składającego się ze stu pytań! To też dobry sposób, aby oderwać się na chwilę od niewesołej sytuacji związanej z koronawirusem. Szykujcie się na powrót do szkoły - zapytamy was o geografię, język polski czy matematykę. Nie zabraknie też historii oraz zagadnięć z szeroko pojmowanych dziedzin kultury - muzyki, filmu, literatury, sztuki. Miłośnicy zwierząt oraz fani motoryzacji też będą usatysfakcjonowani. No to znajdujemy wygodny fotel, bierzemy wielgachny kubek kawy w rękę - i do dzieła! Więcej quizów znajdziecie w tym miejscu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Trzy metody wycinania serca. Tak w Mezoameryce składano ofiary z ludzi


Najsilniej z ofiarami z ludzi, a szczególnie z rytualnym wycinaniem serca, kojarzone są kultury Mezoameryki, przede wszystkim zaś Aztekowie. I właśnie temu zwyczajowi postanowili bliżej przyjrzeć się specjaliści z Uniwersytetu w Chicago, którzy chcieli zbadać, jakie techniki były stosowane przez tamtejszych kapłanów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Schwytany rzadki irbis nie zostanie wypuszczony na wolność, ale trafi do zoo


W wiosce Giu, w sąsiadującym z Tybetem indyjskim stanie Himachal Pradesh schwytano irbisa (panterę śnieżną). Przedstawiciel narażonego na wyginięcie gatunku utknął w zagrodzie z owcami i kozami. Nie zostanie wypuszczony na wolność. Ma trafić do zoo.

Tagi: Wiosna, Zoo
Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
Hopaj

f4up
Polecamy
Znaleźli sposób na utrzymanie dystansu. Goście z makaronem na głowie


Kawiarnia w niemieckim Schwerin hucznie obchodziła wielkie otwarcie po przerwie wymuszonej epidemią koronawirusa. Zgodnie z zaleceniami rządu, w lokalu wprowadzono restrykcje, między innymi utrzymanie dystansu między klientami. Z tym sobie poradzono w nietypowy sposób. Każdy gość musiał założył na głowę kapelusz z przyczepionym makaronem basenowym. Niemcy wykazali się ogromnym poczuciem humoru - chętnych nie brakowało.

Tagi: Niemcy, Basen
Źródło: fakty.interia.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami