f4up
Ciekawostki  RSS
II wojna światowa - sprawdź, ile o niej wiesz

#zrodlo
Jak nazywała się bomba zrzucona na Hiroszimę? Która znana obecnie firma produkowała mundury SS? Kto - poza Niemcami i ZSRR - napadł w 1939 r. na Polskę? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę na temat II Wojny Światowej!

Tagi: Niemcy, ZSRR
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pierwsze spójne badanie zderzeń galaktyk w rzeczywistych i symulowanych wszechświatach

#zrodlo
Wykorzystując sztuczną inteligencję, po raz pierwszy udało się znaleźć zlewające się pary galaktyk przy użyciu identycznej metody zarówno w symulacjach, jak i obserwacjach prawdziwego wszechświata. Współautorem pionierskiej pracy jest dr William Pearson z Zakładu Astrofizyki Departamentu Badań Podstawowych NCBJ.

Tagi: Intel
Źródło: kopalniawiedzy.pl

W czasie pandemii gwałtownie wzrósł odsetek ciąż obumarłych

#zrodlo
Od początku pandemii koronawirusa w wielu krajach na świecie obserwuje się znaczny wzrost odsetka obumarłych płodów, kiedy to dzieci umierają w łonie matki. Naukowcy mówią, że w niektórych krajach w czasie pandemii ciężarne kobiety były objęte mniejszą opieką niż było to potrzebne. To zaś powodowało, że wiele komplikacji, prowadzących do zgonu dziecka, zostało prawdopodobnie przeoczonych.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Po raz pierwszy znaleziono doskonale zachowane ciało niedźwiedzia jaskiniowego

#zrodlo
Po raz pierwszy znaleziono doskonale zachowane ciało niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus). Natrafili na nie pasterze reniferów z Wielkiej Wyspy Lachowskiej w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich. To znalezisko jedyne w swoim rodzaju - pierwszy niedźwiedź zachowany z tkankami miękkimi. Zachował się w całości, ze wszystkim narządami wewnętrznymi, a nawet nosem. Wcześniej odkrywano jedynie czaszki i inne elementy szkieletu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Algorytm sztucznej inteligencji równie dobrze wykrywa raka piersi jak radiolodzy

#zrodlo
Porównanie trzech komercyjnych systemów sztucznej inteligencji wykorzystywanej w diagnostyce obrazowej raka piersi wykazało, że najlepszy z nich sprawuje się równie dobrze jak lekarz-radiolog. Algorytmy badano za pomocą niemal 9000 obrazów z aparatów mammograficznych, które zgromadzono w czasie rutynowych badań przesiewowych w Szwecji.

Tagi: Niemcy, Intel
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Korespondencja wojskowa wskazuje, że część Biblii mogła powstać przed zburzeniem Pierwszej Świątyni


Najnowsze analizy dowodzą, że w biblijnym Królestwie Judy umiejętność pisania i czytania była bardzo rozpowszechniona. To zaś stanowi mocny argument za teorią, zgodnie z którą wiele tekstów biblijnych powstało przed zniszczeniem Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej przez wojska Nabuchodonozora.

Tagi: Wojsko, Burze
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Microsoft zakończył wyjątkowy eksperyment. Podwodne centrum bazodanowe zdało egzamin na piątkę


Przed dwoma laty Microsoft rozpoczął interesujący eksperyment. Firma zatopiła u wybrzeża Orkadów centrum bazodanowe. Teraz wydobyto je z dna, a eksperci przystąpili do badań dotyczących jego wydajności i zużycia energii. Już pierwsze oceny przyniosły bardzo dobre wiadomości. W upakowanym serwerami stalowym cylindrze dochodzi do mniejszej liczby awarii

Tagi: Microsoft
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Podczas wykopalisk w Myrze, starożytnym mieście we wschodniej Licji, odkryto ponad 50 terakotowych figurek

#zrodlo
Podczas wykopalisk w Myrze archeolodzy odkryli ponad 50 terakotowych figurek sprzed 2-2,2 tys. lat. Przedstawiają one kobiety, mężczyzn, jeźdźców czy barany. Artefakty będą wystawiane w Muzeum Cywilizacji Licyjskich w Demre.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Oksfordzkie muzeum usuwa z wystawy pomniejszone głowy, gdyż „wzmacniają rasistowskie stereotypy”

#zrodlo
Po 80 latach należące do University of Oxford Pitt Rivers Museum usunęło z gablot pomniejszone ludzkie głowy. Były one prezentowane w ramach wystawy zatytułowanej „Traktowanie zmarłych wrogów” i dla wielu wizytujących było główną atrakcją muzeum. Teraz zabytki trafią do magazynu, gdyż uznano, że „wzmacniają rasistowskie stereotypy”.

Tagi: Ford, Oksford
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Przewodnicy z Galápagos, którzy stracili pracę wskutek pandemii, pomogą w skatalogowaniu gatunków archipelagu


Przewodnicy turystyczni z Galápagos, którzy stracili pracę w wyniku pandemii, przechodzą pod okiem naukowców kurs. Dzięki temu będą mogli wziąć udział w projekcie Barcoding Galapagos, pomagając w skatalogowaniu gatunków zamieszkujących archipelag.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Musk zapowiada test SN8. Rakieta wzniesie się na 18 kilometrów i bezpiecznie wyląduje

#zrodlo
Elon Musk poinformował, że w przyszłym tygodniu odbędzie się lot testowy rakiety SN8. Pojazd ma wznieść się na wysokość 18 300 metrów, a następnie bezpiecznie wylądować. SN8 to rakieta z rodziny Starships, która w przyszłości ma zawieźć astronautów na Księżyc i Marsa

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Fosforowodór na Wenus. Może wskazywać na istnienie życia

#zrodlo
Międzynarodowy zespół naukowy pracujący pod kierunkiem profesor Jane Greaves z Cardiff University poinformował o odkryciu fosforowodoru w chmurach na Wenus. Na Ziemi fosforowodór powstaje w wyniku procesów przemysłowych lub jest wytwarzany przez mikroorganizmy beztlenowe.

Tagi: Przemysł
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Popiół wulkaniczny utrzymuje się długo po erupcji. Może mieć większy wpływ na klimat niż sądzono

#zrodlo
Popiół wulkaniczny może mieć większy wpływ na klimat niż dotychczas sądzono. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Colorado Boulder, którzy badali skutki erupcji wulkanu Mount Kelut na Jawie, który wybuchł w 2014 roku.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kryptoanalitycy z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni odszyfrowali 3 okupacyjne wiersze zakochanej nastolatki


Kryptolodzy z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni rozszyfrowali 3 zakodowane wiersze Haliny Kolbińskiej, młodzieńczej miłości Józefa Szczepańskiego, "Ziutka" z batalionu Parasol Armii Krajowej. Wiersze zaprezentowano 10 września, w 76. rocznicę śmierci poety i powstańca warszawskiego.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Urodzeni w latach 60. i 70. są podatni na infekcję wirusem grypy H3N2

#zrodlo
Osoby urodzone pod koniec lat 60. i w latach 70. ubiegłego wieku mogą znajdować się w stanie ciągłego narażenia na infekcję wirusem grypy H3N2, wynika z badań przeprowadzonych na Perelman School of Medicine University of Pennsylvania. Dzieje się tak, gdyż co prawda ich przeciwciała łącza się z wirusem H3Nw, ale nie zapobiegają infekcji

Tagi: Podatki, Praca
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kielce: szóstą edycję Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich wygrał zespół ERIG e.V z Niemiec

#zrodlo
Zakończoną w niedzielę szóstą edycję Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (ERC 2020) wygrał zespół ERIG e.V z Niemiec. Na drugim miejscu uplasowała się czeska RoverOva, a brązowy medal przypadł w udziale – po raz pierwszy w historii ERC – dwóm drużynom: DJS Antariksh z Indii i Robocol z Kolumbii. Warto przypomnieć, że w tegorocznym finale rywalizowało ze sobą 26 zespołów z 14 krajów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

W pobliżu Norwegii znaleziono wrak niemieckiego krążownika z 1940 roku

#zrodlo
Norweska państwowa firma Statnett, odpowiedzialna za budowę i utrzymanie sieci energetycznej, odkryła na dnie Morza Północnego wrak niemieckiego lekkiego krążownika Karlsruhe, zatopionego w 1940 roku.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Muzykolog z PAN powołany do Academia Europaea

#zrodlo
Profesor Paweł Gancarczyk z Instytutu Sztuki PAN otrzymał nominację do prestiżowej organizacji naukowej Academia Europaea. To szansa na szeroką promocję polskich badań muzykologicznych na forum międzynarodowym – ocenia naukowiec.

Tagi: Europa
Źródło: kopalniawiedzy.pl

W pobliżu Ostii odkryto duży basen z IV w. p.n.e. Nie wiadomo, do czego służył

#zrodlo
Podczas rocznych wykopalisk ratowniczych w pobliżu Ostii odkryto duży basen z IV w. p.n.e. Nieopodal zbiornika o długości 48 i szerokości 12 m płynie Tyber. Nie wiadomo, jaką basen spełniał rolę. To znalezisko zaskoczyło naszych archeologów - podkreśla Daniela Porro, szefowa Soprintendenza Speciale Archeologia, Belle Arti e Paesaggio di Roma.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Nagroda za 15 lat wytężonej pracy: ciągnące się i subtelnie słodkie daktyle z palmy z nasiona sprzed 2 tys. lat

#zrodlo
Dzięki wytrwałości dwóch badaczek w kibucu Ketura w Izraelu udało się uzyskać daktyle z palmy daktylowej, która wyrosła z nasiona sprzed ok. 2 tys. lat (znaleziono je na stanowisku archeologicznym na Pustyni Judzkiej). Złotobrązowe owoce o lekko pomarszczonej skórce są podobno bardzo smaczne - ciągnące się i subtelnie słodkie. Zebranie daktyli było kulminacją 15 lat pracy.

Tagi: Wyroki, Izrael
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Kara za wysadzenie wyjątkowych australijskich jaskiń. Szefostwo koncernu wyrzucone z pracy

#zrodlo
Szef jednego z największych koncernów wydobywczych na świecie oraz dwóch innych wysokich rangą dyrektorów zostało zmuszonych do rezygnacji po tym, jak koncern Rio Tinto wysadził w powietrze dwie wyjątkowe jaskinie ze śladami bytności człowieka sprzed 46 000 lat.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Tik Tok ma poważne kłopoty. Spór między Chinami a USA może zaważyć na przyszłości aplikacji

#zrodlo
Jedna z najpopularniejszych obecnie aplikacji, Tik Tok, może paść ofiarą wielkiej polityki, a konkretnie wojny handlowej i sporów o bezpieczeństwo pomiędzy USA a Chinami. Najpierw administracja prezydenta USA zapowiedziała blokadę Tik Toka jeśli firma pozostanie w rękach chińskich, a gdy rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania nabywcy, okazało się, że nie wiadomo, czy na sprzedaż firmy pozwalają chińskie przepisy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

NASA chce kupować kawałki Księżyca. Zachęca firmy, by podjęły działalność wydobywczą

#zrodlo
NASA poinformowała, że będzie płaciła prywatnym firmom za próbki skał, gruntu, pyłu i innych materiałów przywiezionych z Księżyca. Administrator Agencji, Jim Bridenstine napisał w komentarzu do ogłoszenia, że plany takie nie naruszają międzynarodowego traktatu z 1967 roku, zgodnie z którym państwa nie mogą rościć obie praw własności do przestrzeni pozaziemskiej i naturalnych obiektów, które tam się znajdują.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Terapia bakteriami Roseomonas mucosa korzystnie wpływa na atopowe zapalenie skóry u dzieci

#zrodlo
Eksperymentalna terapia, która ma na celu modyfikację mikrobiomu skóry, bezpiecznie zmniejszyła nasilenie atopowego zapalenia skóry (AZS) i poprawiła jakość życia dzieci. Poprawa utrzymywała się do 8 miesięcy od zakończenia leczenia. Wyniki badań zespołu z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia ukazały się w piśmie Science Translational Medicine.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Przyszłość wojskowej sztucznej inteligencji to nie zabójczy Terminator, a banalnie nudna infrastruktura

#zrodlo
Sztuczna inteligencja w zastosowaniach wojskowych kojarzy się z autonomicznymi systemami broni czy androidami jak Terminator. Jednak amerykańscy eksperci twierdzą, że rzeczywistość będzie mniej spektakularna, a potęga militarnej SI nie będzie opierała się na zabójczych robotach.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Testy ważącego 3 tony aparatu fotograficznego. Wykonano zdjęcie o rekordowej rozdzielczości

#zrodlo
Aparat, który zostanie umieszczony na teleskopie Vera C. Rubin Observatory, wykonał pierwsze testowe fotografie, ustalając tym samym nowy światowy rekord rozdzielczości pojedynczego zdjęcia. W czasie testów urządzenie wielkości SUV-a wykonało fotografie o rozdzielczości 3200 megapikseli. To rozdzielczość tak duża, że pozwala na zarejestrowanie piłeczki golfowej z odległości 25 kilometrów.

Tagi: SUV, Golf
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Zdrowsza czekolada mleczna z wyciagami ze skórek orzeszków ziemnych i fusów kawy


Czekolada mleczna jest ceniona na całym świecie za swoją słodycz i kremową konsystencję. Czekolada gorzka jest o wiele zdrowsza, bo zawiera przeciwutleniające związki fenolowe, ale pewnej części konsumentów przeszkadza jej twardość i gorycz. Naukowcy znaleźli jednak sposób na to, by zwiększyć właściwości antyoksydacyjne mlecznej czekolady. Badają potencjał wyciągów ze skórek orzeszków ziemnych i fusów kawy, które inaczej trafiłyby na wysypisko.

Tagi: Zdrowie, Lada
Źródło: kopalniawiedzy.pl

Urządzenie fotowoltaiczne osiągnęło wydajność 130%. Twórcy nie mogli uwierzyć w wyniki pomiarów


Gdy naukowcy z fińskiego Uniwersytetu Aalto po raz pierwszy zobaczyli wyniki badań nad wydajnością swoich detektorów z czarnego krzemu, sądzili, że to pomyłka. Trudno im bowiem było uwierzyć nie tylko w to, że stworzyli pierwsze urządzenie fotowoltaiczne, które przekroczyło limit 100% zewnętrznej wydajności kwantowej, ale i w to, że wydajność ta od razu sięgnęła 130%

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Archeolog, który pracował samotnie na poddaszu Oxburgh Hall, znalazł pod podłogą tysiące cennych artefaktów


Matt Champion, niezależny archeolog, zgodził się kontynuować prace w okresie ograniczeń związanych z pandemią. Pod podłogą poddasza manoiru Oxburgh Hall znalazł tysiące cennych obiektów, w tym stronę z rzadkiego XV-wiecznego iluminowanego manuskryptu, fragmenty książek z końca XVI w. czy tekstylia z epoki elżbietańskiej. Sporo artefaktów datowało się na epokę Tudorów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Pszczelarze: w tym roku pszczoły chętnie się roiły, będzie mniej miodu


Po zimie liczba pszczelich rodzin w Polsce znacznie spadła, a w kolejnych miesiącach pszczoły chętnie się roiły – mówią eksperci w rozmowie z PAP. Oceniają, że obecny rok – m.in. z powodu pogody – nie będzie łaskawy, jeśli chodzi o zbiory miodu.

Tagi: Pszczoły
Źródło: kopalniawiedzy.pl

reklama
Hopaj

f4up
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami