Wiocha
Gospodarka  RSS
Hostessa zaprosiła do stoiska? Można zrezygnować z zakupu bez podania przyczyn

Umowa zawarta na targach bezpośrednio po tym, gdy kontakt z klientem nawiązano we wspólnej alei, jest sprzedażą poza lokalem przedsiębiorstwa. Tak wynika z postanowienia trybunału w Luksemburgu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przetargi: Wątpliwości należy interpretować na korzyść wykonawcy

#zrodlo
Organizator przetargu nie może dopiero na etapie badania ofert określać metodologii, na podstawie której będzie oceniał wymagane przez siebie próbki. Jeśli uznaje za dopuszczalny tylko jeden konkretny sposób, to powinien go wskazać już w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Inflacja może jeszcze rosnąć. I będzie się to działo równolegle z gospodarczym spowolnieniem

#zrodlo
Stagflacja – to słowo, które po wstępnych danych o grudniowej inflacji coraz częściej przewija się w ekonomicznych dysputach. Określa stan, w którym nie ma wzrostu gospodarczego, ale ceny gwałtownie rosną. Jest niszcząca: inflacja pożera wartość pieniądza, ograniczając w ten sposób konsumpcję i ogólnie popyt, przez co gospodarka wpada w zaklęte koło, bo słaby popyt pogłębia zjawiska recesyjne.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rośnie liczba upadłości konsumenckich. Zmiana prawa sprzyja zadłużonym

#zrodlo
Liczba upadłości konsumenckich opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, wyniosła 7 944 w na koniec grudnia 2019 r., co oznacza wzrost o 20,9% r/r, podał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej (COIG).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych. Czy to rozwiązanie się sprawdzi

#zrodlo
7 listopada 2019 r. za sprawą nowelizacji k.p.c. do procedury cywilnej wróciło odrębne postępowanie: Sprawy gospodarcze. O tym, na czym polegają zmiany, jaki będą miały skutek w stosunku do przedsiębiorcy i jego pozycji w procesie – mówi radca prawny Natalia Basałaj z Kancelarii Kondrat i Partnerzy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dotacje dla biznesu w Łódzkiem

#zrodlo
We współczesnej gospodarce firma, która nie stawia na rozwój, oddaje pole konkurencji. Więc jeśli nie chcesz zostać w tyle, zastanawiasz się skąd czerpać fundusze na ekspansję, badania i wprowadzanie innowacji w swojej firmie - już dziś zapoznaj się z ofertą konkursową Centrum Obsługi Przedsiębiorcy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prosta spółka akcyjna [KOMENTARZ DO PRZEPISÓW, CZĘŚĆ 2]

#zrodlo
W drugiej części komentarza praktycznego do przepisów o prostej spółce akcyjnej omówiona zostanie procedura zgłoszenia jej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zgłoszenie takie może zostać dokonane na dwa sposoby: przy użyciu formularzy urzędowych lub przez internet.

Tagi: Internet
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Eksport napędzany zerami i jedynkami

#zrodlo
Dzięki nowoczesnym technologiom pół miliarda konsumentów z Europy jest w zasięgu paru kliknięć. To olbrzymia szansa dla polskiego biznesu

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dlaczego ceny mieszkań z rynku wtórnego są coraz częściej wyższe niż kupowanych od dewelopera

#zrodlo
Jeszcze dwa lata temu wydawało się normalne, że nowe mieszkania są droższe niż używane. To się zmieniło. Po ostatnich zmianach cen w niektórych miastach więcej trzeba zapłacić za te z rynku wtórnego. Różnice w cenie dochodzą nawet do 2 tys. zł za m kw.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Executive MBA to inwestycja w karierę

#zrodlo
Rafał Mrówka: Wielu polskich menedżerów ma niezaspokojoną potrzebę rozwoju. Te studia dają okazję do tego, by tę potrzebę zrealizować.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zakup papierów od podmiotu w kiepskiej kondycji? Dom maklerski może odpowiadać przed inwestorem

To orzeczenie, do uzasadnienia którego dotarł DGP, jest ważne dla tysięcy obligatariuszy, którzy nie doczekali się spłaty. Wynika bowiem z niego, że choć co do zasady odpowiedzialność spoczywa na emitencie papierów, to w niektórych przypadkach można wyegzekwować pieniądze od pośrednika w obrocie, np. domu maklerskiego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jaki będzie wpływ PPK na giełdę. I dlaczego słabszy niż oczekiwano

#zrodlo
Warszawska giełda jest od 2010 r. nieszczęściem dla inwestorów. Teraz mają ją wzmocnić pieniądze z PPK, ale ich napływ na GPW będzie mniejszy niż początkowo myślał rząd. Nie tylko z powodu słabszego zainteresowania PPK ze strony pracowników.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rada nadzorcza Lotosu odwołała Mateusza Bonca. PO prezesa został Jarosław Wittstock

#zrodlo
Rada nadzorcza Lotosu odwołała z zarządu spółki prezesa Mateusza Bonca; funkcję prezesa powierzyła Jarosławowi Wittstockowi, dotychczasowemu wiceprezesowi ds. korporacyjnych - poinformowała w piątek w komunikacie spółka.

Tagi: Lotus, Lotto
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

GetBack zaktualizował plan restrukturyzacji. Przyspieszy płatność pierwszych rat

#zrodlo
GetBack w restrukturyzacji złożył informacje o realizacji planu restrukturyzacji wraz z jego aktualizacją do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej, Wydział VIII Gospodarczy do spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych oraz do Sądu Okręgowego we Wrocławiu, XI Wydział Gospodarczy Odwoławczy, podała spółka. Przedłożony plan restrukturyzacji zakłada, że nadwyżka środków pieniężnych wygenerowana w trakcie realizacji układu zostanie przeznaczona na przyspieszenie płatności pierwszych dwóch rat oraz na rezerwę na pokrycie wydatków nieujętych w planie restrukturyzacji.

Tagi: Wrocław
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Metamfetamina: Nad Wisłą powstał największy kanał przerzutowy w Europie

Zalewająca czeski rynek substancja wytwarzana jest dzięki nieudolności polskich funkcjonariuszy.

Tagi: Wisła, Kanada
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Co dzieje się z polską gospodarką? Zagrożenie nadpływa z budownictwa

#zrodlo
Najnowsze informacje o polskiej gospodarce nadal są dobre, ale niepokój wywołała sytuacja w budownictwie. Dlatego analitycy z dużym zainteresowaniem czekają na dane za listopad o produkcji budowlano-montażowej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Trwa gastronomiczny boom

Wolne od handlu niedziele sprawiły, że Polacy zaczęli więcej chodzić do restauracji. Obecnie odwiedzają je średnio cztery razy na miesiąc. Rosną także wydatki na jedzenie poza domem. Dziś w lokalach zostawiamy średnio 130 zł miesięcznie, czyli o 24 zł więcej niż przed rokiem.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pieniądze z PARP mają zainspirować do działania na rzecz dostępności

#zrodlo
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybierze firmy, które będą organizować szkolenia dla przedsiębiorstw chętnych do tworzenia produktów i usług przeznaczonych dla osób z ograniczeniami w mobilności lub percepcji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Przywrócenie MIG-ów do służby pozwoli wypłacić pieniądze za ich remonty

#zrodlo
Decyzja o przywróceniu części MiG-ów 29 do służby pozwoliła odetchnąć nie tylko pilotom, którzy będą mogli wrócić do latania, a przez to do pobierania tzw. dodatku lotniczego. Jest ona korzystna również dla przemysłu. Chodzi o Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 w Bydgoszczy i WZL nr 2 w Warszawie, które mają być wkrótce połączone. Te przedsiębiorstwa zajmują się serwisowaniem samolotów MiG-29 i w dużej mierze z tego żyją.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Emilewicz: Wyzwaniem jest utrzymanie wysokiego wzrostu PKB

Mieszkanie plus z pakietem smart city i czy ulgi wpierające wzrost i innowacyjność – to najważniejsze zapowiedzi szefowej resortu Rozwoju.

Tagi: Ulgi, Plus, Smart
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dialog i technika pomogą pogodzić sprzeczne interesy

#zrodlo
Ograniczenie ruchu samochodów w centrach polskich miast czyni je bardziej przyjaznymi. Rozwiązania muszą jednak powstawać w oparciu o dialog z mieszkańcami. Takie wnioski płyną z dyskusji „Miasto przyjazne mieszkańcom: jak połączyć konflikt interesów” odbywającej się w ramach Open Eyes Economic Summit,19 w Krakowie

Tagi: Samochody
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Erdman: CSR to nie mogą być działania pozorowane

#zrodlo
- Błędem by było, gdybyśmy sprowadzili CSR do pozorowanych działań z pograniczna marketingu i PR - mówi Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Bank Śląski

Tagi: Banki, Śląsk
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

ZPPPS: Podwyżka akcyzy na wyroby alkoholowe jest nieefektywna ekonomicznie

#zrodlo
Podwyżka akcyzy na poziomie 10% na wyroby alkoholowe jest nieefektywna ekonomicznie, wątpliwości budzi także argumentacja o zmianie struktury konsumpcji napojów alkoholowych w Polsce, poinformował Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZPPPS) w liście otwartym do premiera.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dominika Bettman z Siemens Polska: O zysku już mówiliśmy, pora na zrównoważony rozwój, który wyrównuje różnice

#zrodlo
Firma oparta na idei? Czy to tylko dużo wzniosłych słów, czy stoją za tym konkretne działania. I czy to jednak nie zysk jest tym, co napędza firmy i pozwala na długofalowy rozwój - pyta Sebastian Stodolak z DGP prezeskę zarządu Siemens Polska - Dominikę Bettman.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak postawić pierwsze kroki na nowych rynkach

#zrodlo
Firmy z sektora MMSP będą mogły przeszkolić swoich pracowników z tematyki zamówień publicznych i partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) na preferencyjnych warunkach, bo szkolenia będą dofinansowane przez PARP

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Brunon Bartkiewicz: Utrzymywanie się firm na węglu termalnym jest niebezpieczne [WIDEO]

- Utrzymywanie się firm na węglu termalnym jest niebezpieczne - przestrzega Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wicemarszałek woj. małopolskiego: Na szczęście moda na ekologię stała się powszechna [WIDEO]

#zrodlo
- Mamy gotowy pakiet rozwiązań przeciwdziałających ubóstwu energetycznemu, który chcielibyśmy wdrożyć w woj. małopolskim - mówi Łukasz Smołka, wicemarszałek województwa.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Konferencja Pomorskiej Izby Adwokackiej o prawie gospodarczym

#zrodlo
Pięć lat temu Pomorska Izba Adwokacka postawiła sobie za cel organizację corocznych konferencji naukowych z różnych dziedzin prawa. Tematyką piątej jubileuszowej konferencji, która odbyła się w dniu 07 listopada 2019 roku na Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni, było prawo gospodarcze.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czym jest prosta spółka akcyjna [KOMENTARZ DO PRZEPISÓW]

#zrodlo
Już od 1 marca 2020 r. w polskim prawie pojawi się nowy typ spółki kapitałowej – prosta spółka akcyjna (P.S.A.). Właśnie tego dnia wejdzie w życie ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 30 sierpnia 2019 r. poz. 1655), która wprowadza nową instytucję. Rozpoczynamy dziś komentowanie wybranych przepisów kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) dotyczących prostej spółki akcyjnej (w wersji obowiązującej od 1 marca 2020 r.).

Tagi: Praca, Akcyza
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ciepłowniczy węzeł gordyjski. Bez wsparcia UE będzie trudno zmodernizować sieci

#zrodlo
Pewnie tym razem jeszcze się uda – jeszcze się znajdzie, jak mówi jeden z ekspertów, salomonowe rozwiązanie – i UE zgodzi się na przyznanie Polsce dotacji do modernizacji sieci ciepłowniczych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Hopaj

f4up
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2020-01-22 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-01-22
USD 3,8202 -0,21%
EUR 4,2370 -0,21%
CHF 3,9328 -0,52%
GBP 4,9894 -0,05%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami