Wiocha
Gospodarka  RSS
UOKiK: do 2 mln zł kary dla menedżerów za porozumienia ograniczające konkurencję

#zrodlo
Nie tylko firmom grożą sankcje za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję - przepisy dopuszczają nakładanie kar finansowych do wysokości 2 mln zł także na osoby zarządzające, które umyślnie dopuściły do zawarcia porozumień ograniczających konkurencję - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK).

Tagi: UOKiK
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

1,65 mld zł w Pracowniczych Planach Kapitałowych

#zrodlo
PPK w Polsce obecne są od niedawna. W świadomości Polaków – coraz mocniej. Dobitnie świadczą o tym liczby. Coraz więcej uczestników, coraz więcej środków w programie, coraz większe zyski poszczególnych uczestników.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2021 rok

#zrodlo
Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na 2021 r. ze wzrostem PKB o 4 proc. i inflacją na poziomie 1,8 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu we wtorkowym komunikacie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Postępowanie restrukturyzacyjne: Jak prawidłowo uzupełnić kartę do głosowania nad układem

#zrodlo
Moment głosowania nad układem jest niezwykle ważny w każdym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Na tym etapie ważą się losy całego postępowania, jak i interesy obu stron – wierzyciela i dłużnika. Otrzymując informacje o wyznaczeniu terminu głosowania, wierzyciel chce zadbać o swój interes i oddać swój głos w sposób prawidłowy. Mieć pewność, że zrobił co mógł, by zadbać o swoje interesy majątkowe. Jak to zrobić?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zamrożenie płac w sferze budżetowej w 2021? Kościński: Zwiększanie wydatków na nią nie przysłuży się gospodarczemu odbiciu

#zrodlo
Kościński: Nie hamujmy się niepotrzebnie z zadłużaniem. Chodzi o to, by uratować polską gospodarkę

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

NBP: Stopa bezrobocia wyniesie w tym roku 5 proc. W 2021 r. będzie jeszcze wyższa

#zrodlo
Stopa bezrobocia wyniesie 5% na koniec tego roku, ale następnie wzrośnie do 5,6% na koniec 2021 r., po czym spadnie do 5,2% na koniec 2022 r. (wobec 3,3% na koniec 2019 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Światłowód ma iść także w szczerym polu. Zarządcy dróg chcą zmiany przepisów

Zarządcy dróg chcą zmiany przepisów, które nakazują im budowę kanałów dla szybkiego internetu przy każdej przebudowie nawet krótkiego odcinka drogi

Tagi: Internet
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nie ma przyszłości bez… płynności? [DEBATA]

#zrodlo
Debata online „Nie ma przyszłości bez… płynności” – 22 lipca, godz. 11:00 na www.gazetaprawna.pl

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowe zasady na platformach sprzedażowych, portalach społecznościowych i w sklepach z aplikacjami. MSP mają być lepiej traktowani

#zrodlo
Od 12 lipca 2020 r. przedsiębiorcy świadczący usługi za pośrednictwem sieci muszą dostosować swoją działalność do nowych zasad wprowadzonych rozporządzeniem 2019/1150 w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych, korzystających z usług pośrednictwa internetowego (dalej: „rozporządzenie 2019/1150”). O co chodzi?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

PKN Orlen ma list intencyjny ws. przejęcia PGNiG

#zrodlo
PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), podał PKN Orlen.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wychodząc z kryzysu, zaakceptujmy wyższy dług [OPINIA]

#zrodlo
Finanse naszego państwa wyjdą z obecnego kryzysu bardzo poobijane. Jeśli nie zmienimy reguł fiskalnych, czekają nas długie lata zaciskania pasa, które podkopią nasze aspiracje dogonienia Zachodu. Lepiej zrobić krok do przodu – zaakceptować wyższy dług, podnieść konstytucyjny limit zadłużenia i dostosować regułę wydatkową do nowych okoliczności.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nowe zasady restrukturyzacji - kto zyska, a kto straci?

#zrodlo
Dziennik Gazeta Prawna zaprasza do udziału w debacie Nowe zasady restrukturyzacji - kto zyska, a kto straci?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rząd przyjął uchwałę o zwiększeniu o ponad 21 mld zł wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych

#zrodlo
Rada Ministrów przyjęła uchwałę zwiększającą o ponad 21 mld zł wydatki na Program Budowy Dróg Krajowych - poinformował we wtorkowym komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wirus mocno dotknął gospodarki regionu. Polska makroekonomicznym liderem [GRAFIKA]

Ostre hamowanie – tak najkrócej można podsumować wyniki środkowoeuropejskich gospodarek w w pierwszych miesiącach bieżącego roku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Lufthansa zamierza zwolnić 22 tysiące pracowników

#zrodlo
Największy europejski przewoźnik lotniczy niemiecka Lufthansa planuje zwolnić 22 tys. osób na całym świecie w związku z kryzysem, wywołanym pandemią koronawirusa - poinformowały w sobotę władze holdingu w komunikacie. To 16 proc. obecnego zatrudnienia.

Tagi: Lufthansa
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

ZUS odmawia wypłaty postojowego wspólnikom spółek jawnych. Czy ma rację?

#zrodlo
"ZUS odmawia wypłaty postojowego wspólnikom spółek jawnych. Czy ma rację?" - pyta nasz czytelnik. Ekspertka wyjaśnia.

Tagi: ZUS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcza Finansowa już dla wszystkich firm

#zrodlo
Do rozdysponowania w formie subwencji jest łącznie 100 mld zł. Teraz po 25 mld zł mogą sięgnąć też duże przedsiębiorstwa

Tagi: Finanse
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tarcza 4.0: Bank udzieli kredytu przedsiębiorcy dotkniętemu skutkami Covid-19, a do odsetek dopłaci BGK

#zrodlo
Przedsiębiorcy, którzy odczuli skutki lockdownu, będą mieli możliwość zaciągnięcia kredytów o obniżonym oprocentowaniu. Taką możliwość daje tarcza antykryzysowa 4.0. Wszystko to za sprawą dopłat do oprocentowania kredytów bankowych, udzielanych dla zapewnienia płynności finansowej. W praktyce oznacza to, że zgodnie z przepisami Tarczy 4.0 banki będą udzielać przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19 kredytów, a do odsetek dopłaci BGK ze środków budżetu państwa.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jeśli wielkie gospodarstwa znikną, ucierpi gospodarka

#zrodlo
150 z 409 działających w Polsce spółek rolniczych, a więc wielkich gospodarstw użytkujących po ponad tysiąc hektarów, może zniknąć z rynku na skutek przepisów wprowadzonych w 2011 r. Nie zdecydowały się one oddać do państwowych zasobów 30 proc. użytków dzierżawionych od Skarbu Państwa, licząc na zmianę przepisów. W efekcie, wraz z wygasaniem umów, będą tracić prawo do użytkowania ziemi. Ta będzie przydzielana rolnikom indywidualnym, ponieważ docelowy model rolnictwa w Polsce ma być oparty na gospodarstwach rodzinnych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

25. Ranking firm TSL. Kto w czołówce tym razem? Zapraszamy na galę wręczenia nagród

#zrodlo
Dziennik Gazeta Prawna zaprasza do obejrzenia transmisji gali 25. Rankingu firm TSL. Podczas tego wydarzenia zaprezentujemy najlepsze firmy z branży TRANSPORT-SPEDYCJA-LOGISTYKA. Gala odbędzie się 16 czerwca 2020 r. o godz. 12 w serwisie gazetaprawna.pl, a pełne wyniki rankingu opublikowane zostaną 18 czerwca w dodatku do Dziennika Gazety Prawnej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kto ma płacić i sprzątać plastikowe opakowania - samorządy czy biznes?

#zrodlo
Rynek recyklingu kuleje, a opłaty za odpady rosną lawinowo w całej Polsce. Wielu ekspertów wiąże te dwa zjawiska z brakiem odpowiedniego systemu finansowania gospodarki komunalnej, w którym większa odpowiedzialność za opakowania z tworzyw sztucznych spoczywałaby na producentach, a nie gminach i mieszkańcach. O tym jak zreformować system rozmawialiśmy podczas debaty „Rozszerzona odpowiedzialność producentów na ostatniej prostej – czas na konkrety jak zbudować nowy system”. Zorganizował ją DGP w ramach projektu Perły Samorządu Online

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nawet 350 zł "opłaty covidowej". UOKiK skontroluje prywatne placówki medyczne

#zrodlo
Niemal jedna trzecia skontrolowanych prywatnych placówek medycznych obciążała pacjentów tzw. opłatami covidowymi. Kwoty wynoszą od 10 zł do nawet 350 zł, zaś średnia oscyluje wokół 70 zł. Informację tę przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego urzędnicy oraz inspektorzy Inspekcji Handlowej ustalili, że prywatne placówki medyczne naliczają dodatkowe kwoty mające stanowić odpłatność za zapewnienie odpowiednich wymogów sanitarnych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Poczta Polska: E-przesyłka z trzech adresów

#zrodlo
Poczta Polska ulepsza swoją e-skrzynkę, likwidując wadę tego narzędzia, o której pisał DGP. Dzięki wprowadzonym zmianom każdy użytkownik będzie mógł teraz zgłosić trzy adresy, z których otrzyma korespondencję w formie dokumentu elektronicznego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Widać efekty odmrażania gospodarki, jednak do osiągnięcia stanu sprzed pandemii jeszcze daleka droga

#zrodlo
Nastroje menedżerów w firmach przemysłowych poprawiają się szybciej, niż zakładano. W maju indeks PMI, za pomocą którego się je mierzy, odbił od kwietniowego dna i wyniósł 40,6 pkt.. Wtedy, w warunkach zamrożenia gospodarki, PMI był rekordowo niski, wyniósł 31,9 pkt. Ekonomiści zakładali, że gorzej już nie może być, skoro z początkiem maja zaczęto znosić ograniczenia, a proces nabrał tempa w połowie miesiąca. Ale sądzili, że poprawa będzie przebiegała wolniej i indeks wzrośnie do 35–36 pkt.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rodzina jest najważniejsza. Spółka „matka” będzie mogła wydawać wiążące polecenia „córkom”

#zrodlo
Spółki córki będą mogły podejmować niekorzystne dla siebie działania, o ile będą one potrzebne całej grupie. To kluczowe założenie dużej nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Edukacja ekonomiczna w nowoczesnej gospodarce

Wszyscy chcemy żyć bezpiecznie i dostatnio. To, czy rozumiemy mechanizmy ekonomii i jak radzimy sobie z finansami, przekłada się nie tylko na nasz dobrobyt, lecz także – w połączeniu z tysiącami naszych współobywateli – kształtuje obraz gospodarczy kraju i jego rozwój. Wiedza na temat zarządzania finansami, oszczędzania, inwestowania jest bardzo ważna, ponieważ może wpłynąć na to, czy osiągniemy życiowe cele.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Farmaceuci zyskają na znaczeniu - wywiad

#zrodlo
Rząd wreszcie dostrzegł ich kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia

Tagi: Znaczki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Dochody gospodarstw domowych są niższe niż przed rokiem. Dane napływające z gospodarki są gorsze niż przewidywali analitycy

Średnie wynagrodzenie w kwietniu było o 204 zł niższe od marcowego. Wynagrodzenia spadły po raz pierwszy od siedmiu lat. Po uwzględnieniu inflacji dochody gospodarstw domowych są mniejsze niż przed rokiem.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Na tropie beneficjenta rzeczywistego. Termin zgłoszenia coraz bliżej

#zrodlo
Choć przepisy „Tarczy antykryzysowej” pozwoliły przedsiębiorcom chwilowo zapomnieć o Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, przesunięty na 13 lipca 2020 r. termin na dokonanie zgłoszenia nieubłaganie się zbliża i ponownie wymaga ich uwagi, jeśli dotąd nie wykonali ciążącego na nich obowiązku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pomoc publiczna dla przedsiębiorców: Tarcza antykryzysowa i inne źródła

#zrodlo
Należy pamiętać, że niezależnie od obowiązujących w czasie pandemii przepisów dotyczących możliwości pozyskania dodatkowej pomocy od państwa przez przedsiębiorców, bez zmian pozostają procedury jej udzielania wynikające z ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2020-08-03 18:58)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-08-03
USD 3,7499 +0,90%
EUR 4,4168 +0,22%
CHF 4,0887 -0,14%
GBP 4,9125 +0,69%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami