f4up
Gospodarka  RSS
Nobel za 20 miliardów dolarów

#zrodlo
Nieczęsto ma się przyjemność napisania felietonu o nagrodzie Nobla dla własnego promotora. Mnie spotkał jeszcze większy zaszczyt, bo Paul Milgrom i Bob Wilson – tegoroczni laureaci w dziedzinie ekonomii – to dwójka moich ukochanych nauczycieli i mentorów z Uniwersytetu Stanforda.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Współpraca pomiędzy nauką a biznesem, czyli XXIII edycja konkursu Polski Produkt Przyszłości

#zrodlo
Jesteś twórcą innowacyjnego wyrobu lub nowatorskiej technologii? Poświęciłeś setki godzin pracy, aby po wielu próbach osiągnąć upragniony sukces? W takim razie konkurs „Polski Produkt Przyszłości” jest właśnie dla Ciebie! Tylko do 29 października można zgłaszać projekty do konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polska może być wodorową potęgą

#zrodlo
W ostatnich latach dołączyliśmy do technologicznego wyścigu z największymi potentatami. Jakie mamy szanse wykorzystać potencjał tej technologii? I co zrobić, by przewodzić zmianom, a nie pozostać w tyle? Będzie to jeden z tematów zbliżającego się Kongresu 590, o tym rozmawiali też uczestnicy debaty „Czy Polska jest gotowa na wodorową rewolucję?” w Dzienniku Gazecie Prawnej

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Tanie ubezpieczenia dla samorządów

#zrodlo
Niższe koszty niż u komercyjnego ubezpieczyciela i pieniądze ze składki, które wracają do ubezpieczonego – prezes Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych Rafał Kiliński opowiada w wywiadzie, na czym polegają wzajemne ubezpieczenia

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak sobie uprościć wprowadzenie PPK

#zrodlo
Jeśli samorządy i inne instytucje sektora finansów publicznych już teraz zadbają o zawarcie umów o zarządzenie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), unikną w przyszłym roku dodatkowych procedur i formalności. – Już dziś oferujemy wszechstronną pomoc – deklaruje wiceprezes TFI PZU Marcin Żółtek.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

JPK_V7 to nowe obowiązki dla firm. Warto już dziś przygotować się do wysyłki plików

#zrodlo
Wszyscy czynni podatnicy VAT muszą informować fiskusa o przeprowadzonych przez siebie transakcjach za pomocą nowego JPK_VAT. Wiąże się z tym obowiązek oznaczania niektórych sprzedanych towarów lub usług, rodzajów transakcji oraz dowodów zakupu lub sprzedaży.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

EFPE 2020: Cyfrowe firmy odporne na pandemię

#zrodlo
Przedstawione w czasie Forum Podpisu Elektronicznego i Usług Zaufania przykłady udanej cyfrowej transformacji w firmach pokazują, że problemem nie jest technologia ani prawo, a brak wiedzy i mentalność menedżerów.

Tagi: Wiedeń, Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

W jaki sposób restrukturyzacja chroni miejsca pracy?

#zrodlo
W obliczu kryzysu i utraty płynności finansowej wielu pracodawców staje przed decyzją ograniczenia liczby etatów. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Miejsca pracy można ochronić sięgając po narzędzia restrukturyzacyjne, które choć często kojarzą się z przymusowymi zwolnieniami, w praktyce pomagają w utrzymaniu zatrudnienia.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Banki przyszłości: biznes i technologia muszą iść razem

#zrodlo
Czy można założyć cyfrowy bank w sześć dni? Okazuje się, że dziś można to zrobić w sześć minut.

Tagi: Banki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Lewiatan: System rozszerzonej odpowiedzialności producenta nie gwarantuje osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu

#zrodlo
Obecny system rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) nie gwarantuje osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu, a także zmniejszenia masy odpadów w latach 2025–2030 - uważa Konfederacja Lewiatan.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak Polska i Europa wyjdą z pandemicznego kryzysu?

#zrodlo
Od 12 do 14 października potrwa Europejski Kongres Finansowy. Uczestnicy będą rozmawiać o tym, jak ułożyć świat gospodarki i biznesu w obliczu pandemii. Tak jak w poprzednich dziesięciu edycjach, udział w imprezie wezmą politycy, przedstawiciele świata biznesu, sektora finansowego, samorządowcy i ludzie nauki.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Włoskie i francuskie koncerny walczą o pozwolenie na fuzję

#zrodlo
Po zmianie warunków połączenia PSA i FCA szukają wsparcia u konkurencji, by uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Właśnie z tego powodu włoskie i francuskie przedsiębiorstwa zaproponowały Toyocie zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładach Sevelnord pod Valenciennes.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Neobanki – wyzwanie dla sektora finansów i IT

Od siedmiu lat regularnie pojawiają się w dyskusjach łączących temat nowych usług finansowych i technologii. Czym są? Jakie potrzeby zaspokajają? Jak działają?

Tagi: Banki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak nie wylewać dziecka z kąpielą, czyli czas postawić na certyfikację

#zrodlo
Zaufanie do państwa i stanowionego przez nie prawa to stale kierowany względem prawodawcy postulat. Ma ono też i drugie, rzadziej dyskutowane oblicze, tj. zaufanie „idące od góry”, okazywane przez państwo adresatom i interesariuszom, których traktuje się jako odpowiedzialnych i racjonalnych partnerów, gotowych angażować się w prace legislacyjne, a później włączyć się w proces stosowania prawa.

Tagi: Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Bezpieczeństwo lekowe a innowacje

#zrodlo
Budowanie bezpieczeństwa lekowe kraju wymaga innowacyjnych narzędzi. Wykorzystanie Value Based Healthcare do szacowania wartości krajowych leków i innowacyjnego mechanizmu RTR do powiązania ich ceny nie tylko z efektem zdrowotnym – zapewni Polsce suwerenność i bezpieczeństwo lekowe.

Tagi: Basen
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak dziś postrzegamy innowacje w ochronie zdrowia?

#zrodlo
Innowacja to każdy produkt, proces lub ich połączenie, który może być udostępniony konkretnym odbiorcom. Mają generować postęp i umożliwiać jego wdrażanie. Charakteryzują się wysoką wartością dodaną i co ciekawe, nie muszą być droższe od rozwiązań, jakie zastępują. Dzisiejszy system ochrony zdrowia nastawiony jest na zachowanie zdrowia lub jego szybkie odtworzenie. Potrzebuje nie tylko innowacji w technologiach lekowych, nielekowych i terapeutycznych, ale również tych organizacyjnych i zarządczych, bo to właśnie te ostatnie nierzadko są warunkiem do wdrożenia nowoczesnej medycyny.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Rozwiązania w zakresie zaopatrzenia w wodę dla przemysłu farmaceutycznego i biotechnologii

#zrodlo
Przemysł farmaceutyczny stoi przed szeregiem wyzwań, jednak najważniejszym jest jak najlepsza ochrona pacjentów przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu farmacji na środowisko naturalne.

Tagi: Przemysł
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

MAP: Konsultacje projektu noweli KSH potrwają do 19 września

#zrodlo
Konsultacje projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych, dotyczącego prawa holdingowego i wzmocnienia nadzoru rad nadzorczych nad spółkami handlowymi potrwają do 19 września, poinformował wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

Tagi: Praca
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Odszkodowania za lockdown. Premier chce użyć TK przeciwko przedsiębiorcom

#zrodlo
Po tym jak firmy zaczęły się domagać wypłaty odszkodowań za ograniczenia wprowadzane rozporządzeniami COViD-owymi, premier skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, którego uwzględnienie może skutkować brakiem możliwości dochodzenia roszczeń.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wygrywają ci, którzy są gotowi na wyzwania

#zrodlo
Nowoczesna edukacja oznacza rozwijanie kompetencji cyfrowych. Czym jednak one są i jak je poprawnie zdefiniować? Czy lepsze przygotowanie uczniów przełoży się w niedalekiej przyszłości na umiejętności pracowników i rozwój innowacyjnej gospodarki – zastanawiano się podczas debaty „Czy szkoły staną się liderem cyfrowej transformacji?” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Bezgotówkowe ułatwienia i pułapki

Pandemia przyspieszy cyfryzację usług finansowych, która i tak w Polsce jest na bardzo zaawansowanym poziomie – to główny wniosek z panelu zatytułowanego „Zbliż, zapłać, zaciągnij kredyt, spłać pożyczkę - cyfryzacja usług finansowych”

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ponad 1 mld zł dotacji dla średnich przedsiębiorców. PARP pomaga polskim firmom

#zrodlo
Rozwój, wspieranie innowacji i badania – tym powinien się zajmować PARP. W czasach koronawirusa zajmuje się również ratowaniem przedsiębiorców. O tym i o zabezpieczaniu publicznych środków mówi zastępca prezesa PARP Marcin Czyża.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zakupy odbierzesz w kiosku Ruchu? Regulski: Mamy infrastrukturę logistyczną, która może takie rozwiązanie dostarczyć

#zrodlo
Polacy nauczyli się korzystać z formatu „convenience” – blisko domu, szybki zakup o odpowiedniej porze. Jak się to przekłada na nasz biznes? Jesteśmy blisko klienta. Mamy 2,5 tys. lokalizacji, które możemy przestawić, dopasować do miejsca, gdzie jest klient – mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wiceprezes zarządu Ruch S.A. Piotr Regulski.

Tagi: Dzienniki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

PGNiG stawia na biogazownie. „Praktycznie każda gmina będzie miała taki zakład energetyczny”

#zrodlo
Chcemy wykorzystać możliwości, które mamy i które są związane z Zielonym Ładem, ale dadzą też naszej gospodarce większą niezależność i większe bezpieczeństwo energetyczne. Takim pomysłem jest biometan – mówi w studiu DGP prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Obajtek: Orlen to jedyna spółka w Polsce, przygotowana do transformacji energetycznej

Daniel Obajtek zapewnia w rozmowie z Markiem Tejchmanem, wicenaczelnym DGP, że Orlen jest przygotowany, by zrealizować ambitny plan osiągnięcia zeroemisyjności w 2050

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kuśpik: Jeśli nie zaczniemy wracać do normalności, to gospodarka też do niej nie wróci

#zrodlo
Potrzebujemy eventów, na których spotykamy się z prawdziwymi ludźmi - mówi w rozmowie z Markiem Tejchmanem, wicenaczelnym Dziennika Gazety Prawnej, Wojciech Kuśpik - prezes zarządu Grupy PTWP SA, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Należyty: Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi

- Coraz częściej spotykamy się z proekologiczną postawą obywateli. Dorośli myślą o tym, by pozostawić naszą planetę w takim stanie, by mogły korzystać z jej dóbr także ich dzieci - mówił podczas EKG w Katowicach Grzegorz Należyty, prezes zarządu Simens Energy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Janasik: Polska goni Europę. Przychody z komercjalizacji badań naukowych będą rosnąć [EKG 2020]

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała po to, żeby gonić Europę pod względem komercjalizacji badań naukowych. Czy faktycznie nadrabiamy dystans pod tym względem? W studiu Dziennika Gazety Prawnej na Europejskim Kongresie Gospodarczym rozmawiamy z Michałem Janasikiem, wiceprezesem ds. finansów i komercjalizacji Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Co dalej z resortem funduszy i polityki regionalnej? Jarosińska-Jedynak: Stanowisko ministra nie jest dane na zawsze

Czy jesienna rekonstrukcja rządu przyniesie likwidację Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej? W studiu Dziennika Gazety Prawnej na Europejskim Kongresie Gospodarczym rozmawiamy z szefową MFiPR Małgorzatą Jarosińską-Jedynak.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Forum Ekonomiczne okazją do zacieśniania współpracy

#zrodlo
Tegoroczne Forum Ekonomiczne z racji pandemii odbędzie się w Karpaczu, a nie w Krynicy. Program przewiduje ponad 150 wydarzeń, a organizatorzy spodziewają się też kilku tysięcy gości. W blokach tematycznych Europa Karpat oraz Europa i Świat politycy, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych zastanowią się nad tym, jak rozwiązać kluczowe problemy naszej części Europy.

Tagi: Europa
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2020-10-28 18:58)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Waluty
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-10-28
USD 3,9313 +1,17%
EUR 4,6189 +0,65%
CHF 4,3113 +0,87%
GBP 5,0998 +0,77%
Wspierane przez Money.pl
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami