f4up
Nauka  RSS
Ekologiczna konieczność czy nowy trend. Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

#zrodlo
Coraz częściej odczuwamy negatywne skutki suszy, która od kilku lat dotyka cały kraj. Na skutek wzrostu temperatur, mniejszej wilgotności powietrza i wzrostu parowania deficyt wody staje się realnym problemem. W zabetonowanych miastach aż do 90 proc. spadającej w czasie deszczu wody spływa kanalizacją do rzek.

Tagi: Susza, WOŚP
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Fala upałów na Syberii "prawie niemożliwa" bez zmian klimatu

#zrodlo
Ostatnie długotrwałe upały na Syberii od stycznia do czerwca 2020 r. byłyby prawie niemożliwe bez wpływu zmian klimatu spowodowanych przez człowieka – wynika z analizy przeprowadzonej przez rosyjskich klimatologów.

Tagi: Praca, Upał
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak oceniasz wczorajsze "debaty" kandydatów na prezydenta? [ANKIETA]

#zrodlo
Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Kto lepiej wypadł we wczorajszym korespondencyjnym pojedynku? Na kogo zagłosujesz w niedzielnych wyborach? Zapraszamy do udziału w inteligentnym badaniu firmy Neurohm. Dzięki państwa zaangażowaniu mamy szansę poznać postawy i przekonania dotyczące wczorajszych spotkań kandydatów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy w twojej pracy poważnie podchodzi się do zaleceń? Weź udział w badaniu

#zrodlo
Jak pandemia wpłynęła na twoją pracę? Czy obawiasz się kolejnego wirusa z Chin? Te i inne pytania znajdują się w najnowszej ankiecie dot. koronawirusa. Pandemia od marca wpływa na szereg dziedzin naszego życia. Jak zmieniają się nasze postawy? W Onecie od wielu tygodni prezentujemy wyniki inteligentnych testów firmy Neurohm. Możemy to robić, dzięki Państwa zaangażowaniu. Dziś po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie.

Tagi: Chiny, Intel
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Czy skorzystasz ze szczepionki? Weź udział w badaniu

#zrodlo
Koronawirus od marca wpływa na szereg dziedzin naszego życia. Jak zmieniają się nasze postawy? Czy boimy się zarażenia i czy chcielibyśmy przetestować się na koronawirusa? W Onecie od wielu tygodni prezentujemy odpowiedzi na te pytania. Możemy to robić, dzięki Państwa zaangażowaniu. Dziś po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Tej nocy będzie początek astronomicznego lata

#zrodlo
Tegoroczne astronomiczne lato rozpocznie się w sobotę 20 czerwca o godz. 23:44. Latem, na nocnym niebie miłośnicy astronomii mogą obserwować dobrze widoczne planety, przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy rój meteorów - Perseidów, zwanych spadającymi gwiazdami.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co Polacy myślą o kolejnym etapie odmrażania gospodarki? Weź udział w badaniu

#zrodlo
Koronawirus obecny jest w naszym życiu - tym społecznym, ale czasami również prywatnym - już od marca. Jak zmieniają się nasze postawy? Czego oczekujemy od państwa? Czego się boimy a co nas uspokaja? W Onecie od wielu tygodni prezentujemy odpowiedzi na te pytania. Możemy to robić, dzięki Państwa zaangażowaniu. Dziś po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Powstały ludzkie komórki przezroczyste, jak u kałamarnicy

#zrodlo
Do hodowanych w laboratorium ludzkich komórek naukowcy wprowadzili gen dla białka, które pozwala kałamarnicom stawać się przezroczystymi i zmieniać barwę. Ludzie raczej nie staną się niewidzialni, ale metoda może pomóc w medycznych i biologicznych badaniach.

Tagi: Badania
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Każdy dzień bez wdrożenia społecznego dystansu wydłuża epidemię o 2,4 dnia

#zrodlo
Miasta, w których szybciej zarządzono społeczny dystans, szybciej też epidemię opanowały - wynika z analizy danych z 58 chińskich miast. Według naukowców jeden dzień zwłoki z wdrożeniem izolacji "wydłużał" czas trwania epidemii o 2,4 dnia.

Tagi: Zwłoki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

W piątek częściowe zaćmienie "truskawkowego Księżyca"

#zrodlo
W najbliższy piątek na wieczornym niebie będzie można zobaczyć pełnię "truskawkowego Księżyca", nazywaną też Różanym albo Gorącym Księżycem. Przy wschodzie Księżyca będzie też widoczne także jego półcieniowe zaćmienie.

Tagi: Księżyc
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ważne odkrycie badaczy. Może przyczynić się do odpowiedzi, jak powstają galaktyki

#zrodlo
Nasza galaktyka otoczona jest obszarem, który jest znacznie gorętszy, niż wcześniej sądzili naukowcy. Co więcej, inne galaktyki mogą być otoczone przez taki sam gorący pierścień. Nowe odkrycia mogą pomóc zrozumieć sposób, w jaki powstają galaktyki - pisze "The Independent".

Tagi: Znaczki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kapsuła załogowa Dragon zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [ZDJĘCIA]

#zrodlo
Dwaj amerykańscy astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley z kapsuły Dragon są już na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja firmy SpaceX miliardera Elona Muska oraz NASA przebiegła w weekend bez zakłóceń.

Tagi: Ameryka
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Andrzej Dragan: przełomowym momentem dla nauki był wybuch bomby atomowej

#zrodlo
- Trudno wyobrazić sobie dziś Alberta Einsteina, który próbuje sformułować teorię względności. Musiałby rozpisać grant na pięć lat do przodu – mówi w rozmowie z Onetem fizyk, prof. Andrzej Dragan. Z naukowcem rozmawiamy przy okazji polskiej premiery znakomicie ocenianej książki "How to. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów" Randalla Munroe'a.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy: za pół wieku miejsce życia 3,5 mld ludzi będzie niemożliwe do zamieszkania

#zrodlo
Jeśli utrzymamy obecny poziom emisji gazów cieplarnianych, obszary zamieszkane przez 1/3 ludności stanie się niemożliwy do zamieszkania – wynika z analizy naukowców z Chin, Europy i USA, którą publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pozytywy płynące z epidemii? Przestaliśmy umierać z powodu smogu

#zrodlo
Mniejsze zanieczyszczenie powietrza, spowodowane ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19, uratowało w Polsce więcej osób, niż zmarło z powodu koronawirusa – wynika z raportu organizacji badawczej CREA, zajmującej się energetyką i kwestiami smogowymi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zamykajmy okna, nadciąga chmura z Czarnobyla? Nawet jeśli, to nic nie trzeba zamykać [KOMENTARZ]

#zrodlo
Wielu z Was dostało dziś zapewne wiadomość na swoim Facebooku, która mogła, a nawet powinna zaniepokoić. W skrócie, fizycy z Polskiej Akademii Nauk mieli ostrzegać, że nad Polskę nadciąga chmura z Czarnobyla, wobec czego trzeba pozamykać okna i pod żadnym pozorem nie wychodzić na zewnątrz. Czy faktycznie powinniśmy się bać?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

2020 rokiem katastrof naturalnych? Wszystko na to wskazuje

#zrodlo
Cały świat pochłonęła walka z pandemią koronawirusa, spychając na dalszy plan inne zagrożenia. A wiele wskazuje na to, że nawet bez ataku wirusa bieżący rok może zostać zapamiętany jako szereg następujących po sobie katastrof naturalnych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wszechświat jednak nie rozszerza się równomiernie? Możliwe, że upada jeden z filarów kosmologii

#zrodlo
Badania niemieckich naukowców współpracujących z NASA mogą przewrócić do góry nogami współczesną astronomię. – Jeżeli tak faktycznie się stanie, trzeba będzie zweryfikować wyniki wielu badań – mówi Onetowi dr Weronika Śliwa*, astronom z Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dlaczego nie powinniśmy pozwolić młodym na swobodne zakażanie się koronawirusem?

#zrodlo
Im więcej obostrzeń ze strony rządu, tym więcej głosów, że więcej z tego będzie kosztów, niż korzyści. Podajemy przykłady Szwecji, Holandii czy Malty, wymieniamy potencjalne zyski – zarówno ekonomiczne, jak i społeczne. Tyle że logika epidemii jest brutalna. I daje nam co najmniej kilka powodów, by nie pozwalać na swobodne zakażanie się młodych ludzi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co robić z czasem spędzonym w domu? Może studia, w dodatku całkowicie za darmo

#zrodlo
Znakomita większość z nas najbliższe dni spędzi w domu. Co robić z wolnym czasem? Można oglądać filmy, czytać książki, grać. Można też... pójść na studia, skończyć je i otrzymać dyplom. Wszystko za darmo! Taką możliwość oferuje Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, dzięki platformie Copernicus College.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Śmiertelny przypadek hantawirusa w Chinach. Dlaczego nie musimy się bać?

#zrodlo
Nowy wirus w Chinach? Media na całym świecie informowały we wtorek o śmiertelnym przypadku zakażenia hantawirusem. Niektórych skusiła łatwa w czasie pandemii możliwość wystraszenia czytelników w tytułach swoich artykułów. Czy nowy wirus jest groźniejszy od koronawirusa? Tak, zdecydowanie. Czy musimy bać się kolejnej strasznej zarazy? Na szczęście nie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus na świecie. Naukowcy o nowych objawach zakażenia

#zrodlo
Lekarze z Wuhan Medical Treatment Group for COVID-19 w swojej publikacji przekonują, że koronawirus wywołuje objawy ze strony układu pokarmowego. Zaznaczają jednak, że ich badania należałoby powtórzyć na większej próbie pacjentów, by potwierdzić lub odrzucić wyciągnięte wnioski.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Piotr Skubała: jeżeli zmienimy swoje podejście, to jako cywilizacja przetrwamy

#zrodlo
- Człowiek bardzo mocno przyczynia się do wymierania gatunków na Ziemi, tutaj nie ma o czym dyskutować. W Polsce jeszcze nie obserwujemy spektakularnych wymierań, ale za chwilę ta sytuacja może się zmienić – mówi Onetowi prof. Piotr Skubała, ekolog z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Tagi: Śląsk
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus w Polsce i na świecie. Które leki mogą okazać się skuteczne?

#zrodlo
Naukowcy i lekarze z całego świata mają dziś tylko jednego przeciwnika, skupieni są tylko na nim. Wierzą, że albo już mamy, albo w niedługim czasie znajdziemy skuteczny lek na koronawirusa SARS-CoV-2. Co konkretnie testują?

Tagi: Leki, Lekarze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pandemia koronawirusa. Ekspert: śmiertelność we Włoszech może być dużo niższa

#zrodlo
Rozwój epidemii koronawirusa będzie zależał od nas wszystkich. Jeżeli będziemy unikać zgromadzeń, nie będziemy wychodzić z kwarantanny, gdy zostaniemy na nią wysłani, będziemy myć ręce, nosić maseczki w przypadku choroby, spowolnimy bardzo rozwój tej epidemii. Jeżeli jednak zaniedbamy nasze działania, bardzo dużo osób się zarazi, a nasz system opieki może nie nadążać z pomocą chorym – mówi Onetowi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Kleczkowski: za nasze grzechy w kwestii smogu ludzie będą cierpieć jeszcze w 2050 r.

#zrodlo
- To pokazuje, jak bardzo trzeba się spieszyć z działaniem. Czy my mamy prawo upośledzać zdrowie następnego pokolenia? To nie jest kwestia rozwoju, a przeżycia – mówi w rozmowie z Onetem prof. Piotr Kleczkowski, specjalista z zakresu ochrony środowiska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus we Włoszech. Ekspert: są różne scenariusze rozwoju epidemii

#zrodlo
- Choćbyśmy podjęli wszelkie działania prewencyjne, znalezienie i wychwycenie pacjenta zero często jest niemożliwe – mówi Onetowi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gdy "skup się" nie pomaga

#zrodlo
ADHD dotyka nie tylko dzieci. Cierpi na nie ponad milion dorosłych Polaków - pisze Anna Brzeska z tygodnika "Przegląd".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dyrektor Centrum Nauki Kopernik: nauka nigdy nie miała i nie ma charakteru narodowego

#zrodlo
W Polsce powinniśmy jak najszybciej włączyć się w nurt światowych badań nad odnawialnymi źródłami energii i stać się liderem innowacji, które służą konkretnym rynkowym rozwiązaniom - mówi Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer w rozmowie z Onetem z okazji Dnia Nauki Polskiej.

Tagi: Energia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Fakty z życia polskich wynalazców. Co wiesz o naszych naukowcach?

#zrodlo
Przez kogo Maria Skłodowska-Curie mogła nigdy nie odkryć polonu i radu? Który Polak wynalazł kasownik do biletów, a co uwiecznił na swoim pierwszym nagraniu pionier polskiej kinematografii? Kto z naszych rodaków odkrył pierwsze planety spoza Układu Słonecznego? Rozwiąż quiz o kulisach życia i pracy polskich wynalazców!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Polecamy
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami