f4up
Nauka  RSS
Prof. Andrzej Dragan: przełomowym momentem dla nauki był wybuch bomby atomowej

#zrodlo
- Trudno wyobrazić sobie dziś Alberta Einsteina, który próbuje sformułować teorię względności. Musiałby rozpisać grant na pięć lat do przodu – mówi w rozmowie z Onetem fizyk, prof. Andrzej Dragan. Z naukowcem rozmawiamy przy okazji polskiej premiery znakomicie ocenianej książki "How to. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów" Randalla Munroe'a.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy: za pół wieku miejsce życia 3,5 mld ludzi będzie niemożliwe do zamieszkania

#zrodlo
Jeśli utrzymamy obecny poziom emisji gazów cieplarnianych, obszary zamieszkane przez 1/3 ludności stanie się niemożliwy do zamieszkania – wynika z analizy naukowców z Chin, Europy i USA, którą publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pozytywy płynące z epidemii? Przestaliśmy umierać z powodu smogu

#zrodlo
Mniejsze zanieczyszczenie powietrza, spowodowane ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19, uratowało w Polsce więcej osób, niż zmarło z powodu koronawirusa – wynika z raportu organizacji badawczej CREA, zajmującej się energetyką i kwestiami smogowymi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zamykajmy okna, nadciąga chmura z Czarnobyla? Nawet jeśli, to nic nie trzeba zamykać [KOMENTARZ]

#zrodlo
Wielu z Was dostało dziś zapewne wiadomość na swoim Facebooku, która mogła, a nawet powinna zaniepokoić. W skrócie, fizycy z Polskiej Akademii Nauk mieli ostrzegać, że nad Polskę nadciąga chmura z Czarnobyla, wobec czego trzeba pozamykać okna i pod żadnym pozorem nie wychodzić na zewnątrz. Czy faktycznie powinniśmy się bać?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

2020 rokiem katastrof naturalnych? Wszystko na to wskazuje

#zrodlo
Cały świat pochłonęła walka z pandemią koronawirusa, spychając na dalszy plan inne zagrożenia. A wiele wskazuje na to, że nawet bez ataku wirusa bieżący rok może zostać zapamiętany jako szereg następujących po sobie katastrof naturalnych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wszechświat jednak nie rozszerza się równomiernie? Możliwe, że upada jeden z filarów kosmologii

#zrodlo
Badania niemieckich naukowców współpracujących z NASA mogą przewrócić do góry nogami współczesną astronomię. – Jeżeli tak faktycznie się stanie, trzeba będzie zweryfikować wyniki wielu badań – mówi Onetowi dr Weronika Śliwa*, astronom z Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dlaczego nie powinniśmy pozwolić młodym na swobodne zakażanie się koronawirusem?

#zrodlo
Im więcej obostrzeń ze strony rządu, tym więcej głosów, że więcej z tego będzie kosztów, niż korzyści. Podajemy przykłady Szwecji, Holandii czy Malty, wymieniamy potencjalne zyski – zarówno ekonomiczne, jak i społeczne. Tyle że logika epidemii jest brutalna. I daje nam co najmniej kilka powodów, by nie pozwalać na swobodne zakażanie się młodych ludzi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Co robić z czasem spędzonym w domu? Może studia, w dodatku całkowicie za darmo

#zrodlo
Znakomita większość z nas najbliższe dni spędzi w domu. Co robić z wolnym czasem? Można oglądać filmy, czytać książki, grać. Można też... pójść na studia, skończyć je i otrzymać dyplom. Wszystko za darmo! Taką możliwość oferuje Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, dzięki platformie Copernicus College.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Śmiertelny przypadek hantawirusa w Chinach. Dlaczego nie musimy się bać?

#zrodlo
Nowy wirus w Chinach? Media na całym świecie informowały we wtorek o śmiertelnym przypadku zakażenia hantawirusem. Niektórych skusiła łatwa w czasie pandemii możliwość wystraszenia czytelników w tytułach swoich artykułów. Czy nowy wirus jest groźniejszy od koronawirusa? Tak, zdecydowanie. Czy musimy bać się kolejnej strasznej zarazy? Na szczęście nie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus na świecie. Naukowcy o nowych objawach zakażenia

#zrodlo
Lekarze z Wuhan Medical Treatment Group for COVID-19 w swojej publikacji przekonują, że koronawirus wywołuje objawy ze strony układu pokarmowego. Zaznaczają jednak, że ich badania należałoby powtórzyć na większej próbie pacjentów, by potwierdzić lub odrzucić wyciągnięte wnioski.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Piotr Skubała: jeżeli zmienimy swoje podejście, to jako cywilizacja przetrwamy

#zrodlo
- Człowiek bardzo mocno przyczynia się do wymierania gatunków na Ziemi, tutaj nie ma o czym dyskutować. W Polsce jeszcze nie obserwujemy spektakularnych wymierań, ale za chwilę ta sytuacja może się zmienić – mówi Onetowi prof. Piotr Skubała, ekolog z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Tagi: Śląsk
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus w Polsce i na świecie. Które leki mogą okazać się skuteczne?

#zrodlo
Naukowcy i lekarze z całego świata mają dziś tylko jednego przeciwnika, skupieni są tylko na nim. Wierzą, że albo już mamy, albo w niedługim czasie znajdziemy skuteczny lek na koronawirusa SARS-CoV-2. Co konkretnie testują?

Tagi: Leki, Lekarze
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pandemia koronawirusa. Ekspert: śmiertelność we Włoszech może być dużo niższa

#zrodlo
Rozwój epidemii koronawirusa będzie zależał od nas wszystkich. Jeżeli będziemy unikać zgromadzeń, nie będziemy wychodzić z kwarantanny, gdy zostaniemy na nią wysłani, będziemy myć ręce, nosić maseczki w przypadku choroby, spowolnimy bardzo rozwój tej epidemii. Jeżeli jednak zaniedbamy nasze działania, bardzo dużo osób się zarazi, a nasz system opieki może nie nadążać z pomocą chorym – mówi Onetowi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Kleczkowski: za nasze grzechy w kwestii smogu ludzie będą cierpieć jeszcze w 2050 r.

#zrodlo
- To pokazuje, jak bardzo trzeba się spieszyć z działaniem. Czy my mamy prawo upośledzać zdrowie następnego pokolenia? To nie jest kwestia rozwoju, a przeżycia – mówi w rozmowie z Onetem prof. Piotr Kleczkowski, specjalista z zakresu ochrony środowiska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus we Włoszech. Ekspert: są różne scenariusze rozwoju epidemii

#zrodlo
- Choćbyśmy podjęli wszelkie działania prewencyjne, znalezienie i wychwycenie pacjenta zero często jest niemożliwe – mówi Onetowi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Gdy "skup się" nie pomaga

#zrodlo
ADHD dotyka nie tylko dzieci. Cierpi na nie ponad milion dorosłych Polaków - pisze Anna Brzeska z tygodnika "Przegląd".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dyrektor Centrum Nauki Kopernik: nauka nigdy nie miała i nie ma charakteru narodowego

#zrodlo
W Polsce powinniśmy jak najszybciej włączyć się w nurt światowych badań nad odnawialnymi źródłami energii i stać się liderem innowacji, które służą konkretnym rynkowym rozwiązaniom - mówi Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer w rozmowie z Onetem z okazji Dnia Nauki Polskiej.

Tagi: Energia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Fakty z życia polskich wynalazców. Co wiesz o naszych naukowcach?

#zrodlo
Przez kogo Maria Skłodowska-Curie mogła nigdy nie odkryć polonu i radu? Który Polak wynalazł kasownik do biletów, a co uwiecznił na swoim pierwszym nagraniu pionier polskiej kinematografii? Kto z naszych rodaków odkrył pierwsze planety spoza Układu Słonecznego? Rozwiąż quiz o kulisach życia i pracy polskich wynalazców!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polskie wynalazki, które mogą odmienić przyszłość

#zrodlo
Nasza cywilizacja nieustannie mierzy się z nowymi wyzwaniami i poszukuje rozwiązań, które pomogą im sprostać. Kryzys klimatyczny, kończące się surowce naturalne czy choroby można przezwyciężyć przez odkrycia nauki i techniki, których polskim naukowcom nie brakuje. Przedstawiamy najciekawsze wynalazki ostatnich lat opracowane w naszym kraju.

Tagi: Surowce
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowoczesny komputer, wycieraczki samochodowe, sprzęt filmowy. Niezwykłe historie polskich wynalazców

#zrodlo
Jeden z polskich wynalazców stworzył najlepszy w ówczesnym świecie model komputera, który przewyższał urządzenia od IBM. Zrobił to zanim jeszcze Steve Wozniak i Steve Jobs założyli Apple'a. Innemu Polakowi zawdzięczamy istnienie wycieraczek w samochodach. Kolejni byli prekursorami w rozwoju telewizji, kamer i kolorowego filmu. Nie brakowało też wynalazców, którzy dzięki swoim urządzeniom pomogli aliantom wygrać II wojnę światową. Oto nieznani szerzej polscy geniusze, inżynierowie i konstruktorzy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nie tylko polon i rad. Które pierwiastki odkryli Polacy?

#zrodlo
Układ okresowy pierwiastków chemicznych ma polskie akcenty, o których nie wszyscy wiedzą. Poza słynnym polonem, którego nazwa nawiązuje bezpośrednio do Polski, tablica Mendelejewa kryje inne pierwiastki, wynalezione przez naszych rodaków. Sprawdź, kim byli ich odkrywcy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odkryto nowy rodzaj zórz polarnych

#zrodlo
Fińscy obserwatorzy zorzy polarnej odkryli nową formę tego zorzy polarnej - tworzącej wielokilometrową pasiastą kurtynę. Przy współpracy z badaczami kosmosu z Helsinek nadali jej nazwę „zorzy wydmowej”.

Tagi: Kosmos
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nowe zdjęcia Słońca. Tak blisko jeszcze go nie było widać

#zrodlo
Pierwszy raz w historii możemy zobaczyć Słońce z taką dużą szczegółowością. Teleskop słoneczny Daniel K Inouye na Hawajach zrobił fotografię naszej gwiazdy z dużą dokładnością. Powierzchnia Słońca wygląda na nich jak samorodek złota lub kukurydza.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Koronawirus z Wuhan. Co wiemy o nim do tej pory?

#zrodlo
Stosunkowo niewielka liczba ofiar śmiertelnych czy taka idąca w tysiące? Działania mające na celu ukrywanie strasznej prawdy czy próba powstrzymania epidemii? Dramatyczne relacje ze szpitali w Wuhan czy klasyczne fejki? Ostatnie doniesienia z Chin przyniosły lawinę pytań i mało konkretnych odpowiedzi. Co naprawdę wiemy o nowym koronawirusie?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Epidemia wirusa z Wuhan. Ekspert: widać, że władze Chin odrobiły lekcję z SARS

#zrodlo
Koronawirus z Wuhan jest nowym patogenem i powinien wzbudzać poczucie zagrożenia. Obecnie wszyscy z niepokojem śledzą rozwój sytuacji, która z czasem może stać się bardzo poważna – mówi w rozmowie z Onetem prof. dr hab. Krzysztof Pyrć*, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pierwszy raz w historii nagrano proces łączenia się i dzielenia atomów

#zrodlo
Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się zarejestrować proces łączenia i dzielenia się atomów. Dokonano tego dzięki „zaawansowanym metodom mikroskopowym”, które pozwoliły na zobaczenie atomów o wielkości od 0,1 do 0,3 nanometrów. Za nagraniem stoją naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Ulm oraz brytyjskiego Uniwersytetu w Nottingham. Zespołowi przewodzili prof. Ute Kaiser oraz prof. Andriej Chłobystow. Badacze zastosowali metodę zwaną transmisyjną mikroskopią elektronową (TEM), która polega na przebijaniu cienkiego preparatu wiązką elektronów o wysokiej energii. Na filmie widać dwa atomy łączące się ze sobą, a następnie poruszające się i wibrujące aż do momentu rozłączenia i rozerwania wiązania.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak i czym wylądujemy na Marsie? Zobacz animację

#zrodlo
Dlaczego jeszcze nie wylądowaliśmy na Marsie? Lądowanie tam jest bardzo trudne. Najnowszym modelem rakiety, która byłaby w stanie przenieść ludzi na Marsa, jest Starship firmy SpaceX. Projekt ten może zmniejszyć koszty podróży kosmicznych - zobaczcie, jak będzie wyglądać i czym się wyróżnia. Materiał powstał we współpracy z National Geographic

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Wyjątkowe znalezisko sprzed 550 mln lat

#zrodlo
Skamieniały fragment przewodu trawiennego zwierzęcia sprzed 550 mln lat odkryli paleontolodzy w Stanach Zjednoczonych. O wynikach badań informują na łamach pisma „Nature Communications”.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Australia w ogniu. Czy faktycznie zbliża się koniec świata? [KOMENTARZ]

#zrodlo
Od ostatnich tygodni świat wraz z Australijczykami wstrzymuje oddech, z przerażeniem patrząc na olbrzymie pożary, które pustoszą najmniejszy z kontynentów. Jako że nigdy wcześniej nie byliśmy aż tak małą globalną wioską, pojawiło się mnóstwo informacji na temat tej katastrofy, które niekoniecznie mają wiele wspólnego z prawdą.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czekają nas wojny o dostęp do wody. A co z Polską?

#zrodlo
Postępujące zmiany klimatyczne skutkują stopniowym ograniczaniem dostępu do zasobów wodnych. Dzieje się to na całym świecie i nie omija także Polski. Coraz bardziej prawdopodobne wojny o dostęp do źródeł wody, znikanie krajów wyspiarskich, gigantyczne migracje, pustynnienie całych regionów. Konsekwencje znikającej wody uderzą w nas bardzo mocno - pisze dla portalu Klubu Jagiellońskiego Zbigniew Karaczun.

Tagi: WOŚP
Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
Polecamy
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami