Wiocha
Nauka  RSS
Polak powstrzymał terrorystę kłem narwala. Co to za zwierzę?

#zrodlo
W piątek Polak wraz z kilkoma przypadkowymi osobami powstrzymał w Londynie uzbrojonego w nóż terrorystę. Nasz rodak zaatakował napastnika półtorametrowym kłem narwala, który prawdopodobnie zdjął ze ściany w pobliskiej restauracji. Odpowiadamy na pytania - czym jest narwal i dlaczego ludzie pozyskują jego kły?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy wiesz, co to za zwierzę?

#zrodlo
Niedawno furorę w sieci zrobił uroczo wyglądający kanczyl – zwierzę zwane myszojeleniem, które zaobserwowano w wietnamskiej dżungli po raz pierwszy od prawie 30 lat! Poniżej znajdziecie 10 mniej znanych zwierzaków - ciekawe, ile z nich rozpoznacie na zdjęciach Małgorzaty Zdziechowskiej - "Polskiej Dr Dolittle", która od lat pracuje jako wolontariuszka w ośrodkach dla dzikich zwierząt na całym świecie.

Tagi: Wietnam
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Ogromna asteroida pędzi w kierunku Ziemi

#zrodlo
NASA opublikowała szczegóły dotyczące asteroidy JF1, która 6 maja 2022 r. znajdzie się blisko Ziemi. W przybliżeniu rozmiar asteroidy odpowiada Wielkiej Piramidzie w Gizie. Gdyby doszło do zderzenia, siła wybuchu wyniosłaby 230 kiloton trotylu i byłaby piętnaście razy większa, niż siła bomby atomowej spuszczonej na Hiroszimę - informuje express.co.uk. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest jednak bardzo małe.

Tagi: Asteroidy
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kosmiczny spacer załogi ISS

#zrodlo
Załoga Ekspedycja 61 rozpoczęła serię złożonych spacerów kosmicznych w celu naprawy wykrywacza cząstek kosmicznych w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Tagi: SpaceVR
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zmiany klimatu mają wpływ na zdrowie człowieka? Raport nie pozostawia wątpliwości


Uszkodzenia serca, płuc i innych istotnych narządów, które już dotykają osoby starsze, a zaczną też dzieci – na takie skutki narażona jest ludzkość przez wypadkową zmian klimatu. Do takich wniosków doszli naukowcy i lekarze z całego świata, których badania publikuje w swoim raporcie prestiżowe czasopismo Lancet.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak wielki biznes walczy ze smogiem? "Polegając na kapitale ludzkim firm, udało się stworzyć coś wartościowego"

#zrodlo
- Dla nas raport o domach ubóstwa był sygnałem, że jest duża potrzeba wiedzy na temat źródeł problemu smogu w Polsce. Dlatego postanowiliśmy skupić się na edukacji, która jest centralnym punktem wszystkich innych działań w walki o czyste powietrze – mówi w rozmowie z Onetem Dorota Franczukowska z PwC, poruszając temat raportu "Domy ubóstwa. Warunki mieszkaniowe osób ubogich" oraz programu „Biznes kontra smog", którego druga edycja właśnie wystartowała.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czy sztuczna inteligencja może prognozować jakość powietrza?

#zrodlo
Jakość powietrza jest bardzo ogólnym pojęciem, jednak w ostatnich czasach bardzo często pod tym pojęciem kryją się dwie główne składowe zanieczyszczeń – pisze dr hab. inż. Piotr A. Kowalski, prof. AGH, ekspert Airly ds. uczenia maszynowego, naukowiec z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH i Instytutu Badań Systemowych PAN.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dr Wojciech Feleszko: mamy niezbite dowody na wpływ smogu na nasze dzieci

#zrodlo
Dzieci narażone na smog chorują częściej – do takich wniosków doszli lekarze w pierwszym ogólnopolskim badaniu epidemiologicznym w tej sprawie. O tym, dlaczego tak się dzieje, mówi w rozmowie z Onetem dr Wojciech Feleszko, pediatra, jeden z autorów badania.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowiec ostrzega: powodzie miejskie będą częstsze

#zrodlo
Trudno jest przewidywać powodzie miejskie spowodowane przez opady deszczu. Trzeba się liczyć z tym, że będą one coraz częstsze, z powodu globalnych zmian klimatu - powiedział hydrolog, prof. Artur Magnuszewski. Jego zdaniem miasta mogą się jednak do nich przygotować.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

30 Polaków na Święto Niepodległości. Ilu z nich rozpoznasz?

#zrodlo
30 Polaków - znanych i mniej znanych, ale na pewno takich, którzy zapisali się na kartach polskiej historii. Z okazji dzisiejszego Święta Niepodległości proponujemy wam podróż w przeszłość i rozpoznanie polskich królów, pisarzy, polityków oraz naukowców. Czy trzy informacje o postaci wystarczą, by ją rozpoznać? Spróbujcie zdobyć komplet punktów

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak wyglądałby świat bez testów na zwierzętach?

#zrodlo
Ujawnione niedawno filmy z okrutnych testów na małpach, kotach i psach w niemieckim laboratorium wzbudziły na nowo dyskusję na temat sensowności eksperymentów na zwierzętach. Sam fakt, że w ogóle głośno poruszamy kwestię potencjalnego zakazu takich praktyk, pokazuje, na jak zaawansowanym etapie rozwoju jesteśmy. Bez badań na zwierzętach nie zbudowalibyśmy jednak nawet fundamentów współczesnej nauki. A co za tym idzie – całej naszej cywilizacji.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy o podnoszącym się poziomie mórz: jest znacznie gorzej, niż sądziliśmy


Nawet trzy razy więcej ludzi niż pierwotnie sądzono mieszka na terenach zagrożonych powodziami w związku ze zmianami klimatycznymi – wynika z najnowszych badań opublikowanych w naukowym czasopiśmie "Nature Communications". W Polsce w 2050 r. coroczne powodzie będą problemem dla co najmniej 200 tys. ludzi.

Tagi: Znaczki
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Litwa kupi miliony tabletek jodu. Szykują się na katastrofę atomową


Litewskie ministerstwo zdrowia ogłosiło przetarg na kupno 4 milionów tabletek jodu na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 50 km od Wilna.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Eksplozja w centrum naszej galaktyki. Naukowcy nie znają przyczyny


Ślady potężnej eksplozji w centrum Galaktyki Drogi Mlecznej zauważył prof. Joss Bland-Hawthorn z Uniwersytetu w Sydney, analizując fotografie rentgenowskie galaktyki. O całej sprawie szeroko pisze dziś "Gazeta Wyborcza".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Fauna Grenlandii wymiera? Przyczyną ekstremalne zjawiska pogodowe

#zrodlo
Rosnące temperatury to niejedyne zagrożenie dla arktycznej przyrody. Jak wykazują naukowcy, co najmniej równie poważnym problemem są coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe – informuje "Scientific American", powołując się na badaczy, którzy obserwowali grenlandzką faunę przez ostatnie 20 lat.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie wirus grypy w Polsce

#zrodlo
U jednorocznego dziecka zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie przypadek wirusa grypy w naszym kraju - poinformowała prof. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH. Od początku października 2019 r. w całym kraju odnotowano ponad 228 tys. zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Laureat Nobla z fizyki: nigdy nie skolonizujemy innej planety


Rzeczywistość jest brutalna: psujemy Ziemię, a wszystkie marzenia o kolonizacji innych planet nie mają szans się ziścić – uważa Michel Mayor, laureat tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki, odkrywca pierwszej egzoplanety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Jego wytłumaczenie, dlaczego nigdy nie skolonizujemy innej planety przedstawiła francuska agencja AFP.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Prof. Piotr Skubała: wszyscy musimy się nauczyć brać tyle, ile potrzebujemy, nigdy więcej


Dane, które płyną z kolejnych raportów naukowych są zatrważające. Zmiany przyspieszają. Nie udaje się zatrzymać żadnych negatywnych trendów – mówi w rozmowie ze SmogLabem prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

Tagi: Śląsk
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Historyczne wojny. Jak dobrze je znasz?

#zrodlo
Historia świata to historia wojen: konfliktów, bitew, rozejmów, zdrad i pokojów. Mamy quiz dla prawdziwych miłośników historii - sprawdźcie, co wiecie o wojnach od starożytności aż po czasy najnowsze. Powodzenia!

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Naukowcy odkryli życie na Marsie 40 lat temu? Tak twierdzi były pracownik NASA


Gilbert V. Levin, pracując w NASA, odpowiadał m.in. za misje wysyłające lądownik Viking na Marsa. Teraz ujawnia, że życie na Marsie odkryto już w 1976 r. Wszystko opisał w czasopiśmie Scientific American.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki. Ekspert tłumaczy osiągnięcia laureatów


James Peebles otrzymał Nagrodę Nobla za tworzenie modeli kosmologicznych uwzględniających dane eksperymentalne. Z modeli tych możemy dowiedzieć się czegoś o składnikach Wszechświata, o których niewiele wiemy, tzn. o ciemnej materii i ciemnej energii. Z kolei Michael Mayor i Didier Queloz zajmują się czymś o wiele bardziej "przyziemnym" – tłumaczy Onetowi Jacek Błoniarz-Łuczak, szef Laboratorium Fizycznego w Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Odkryto 20 nowych księżyców Saturna


Naukowcy odkryli aż 20 nowych księżyców Saturna, co oznacza, że jest to teraz planeta Układu Słonecznego o największej liczbie znanych naturalnych satelitów. Ma ich 82, czyli o trzy więcej niż Jowisz.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Centrum Drogi Mlecznej rozerwała gigantyczna eksplozja. Zdaniem naukowców całkiem niedawno


Według najnowszych badań astronomów 3,5 mln lat temu, a więc w kategoriach astronomicznych całkiem niedawno, w centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej nastąpiła gigantyczna eksplozja, której skutki dawały się odczuć w odległości do 200 tys. lat świetlnych.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Bardzo toksyczny grzyb rozprzestrzenia się po Australii


Wyjątkowo niebezpieczny gatunek grzyba Podostroma cornu-damae zaczyna występować w miejscach, w których nigdy nie był notowany. Grzyb jest tak trujący, że spożycie niecałego grama jego owocnika może być zabójcze. O jego pojawieniu się w Australii poinformował portal ABC.net.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Japońscy naukowcy wynaleźli uniwersalną sztuczną krew


Japońscy naukowcy opracowali sztuczną krew, którą można przetaczać pacjentom bez względu na grupę krwi, zwiększając tym samym szansę na przeżycie wielu potrzebujących - informuje największy japoński dziennik "Asahi Shimbun".

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Pijesz herbatę z plastikowych torebek? Naukowcy ostrzegają


Stosowane przez niektórych producentów plastikowe torebki porcjowanej herbaty kruszą się we wrzątku. Oznacza to, że wypicie szklanki takiej herbaty to również spożycie miliardów cząsteczek plastiku - poinformowali naukowcy z Montrealu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Drapieżne żurnale. "Fake science"


– Jeśli chcesz zaprzeczyć zmianom klimatycznym lub powiedzieć, że szczepionki powodują autyzm, możesz napisać artykuł, a drapieżne czasopisma chętnie go opublikują, jeśli tylko za to zapłacisz – mówi Jeffrey Beall*.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Kolejne smutne wnioski naukowców, tym razem o oceanach. Raport IPCC


Tylko znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w krótkim czasie może powstrzymać skutki oddziaływania kryzysu klimatycznego na zbiorniki wodne i lodowce – wskazuje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w najnowszym raporcie specjalnym, dotyczącym oceanów i kriosfery.

Tagi: Lodowce
Źródło: wiadomosci.onet.pl

Erupcja wulkanu na Kurylach spowodowała zmianę koloru nieba na całej półkuli


22 czerwca doszło do wybuchu wulkanu Rajkokie na archipelagu Wysp Kurylskich (obwód sachaliński, w pobliżu Japonii). Ilość dwutlenku siarki, jaki eksplozja wprowadziła do atmosfery, wystarczyła, by zmienić kolor nieba na wiele dni na całej półkuli północnej naszej planety – informuje portal LiveScience.com.

Tagi: Japonia
Źródło: wiadomosci.onet.pl

WMO: za pięć lat temperatura może być o 1,2-1,3 st. C wyższa niż w epoce przedindustrialnej


Już w ciągu pięciu najbliższych lat średnia temperatura na świecie osiągnie prawdopodobnie poziom o 1,2-1,3 stopnia Celsjusza wyższy w stosunku do epoki przedindustrialnej – oświadczył przedstawiciel Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Omar Baddour.

Tagi: Ciąża
Źródło: wiadomosci.onet.pl

reklama
Hopaj

f4up
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami