Wiocha
Rozrywka  RSS
W łańcuckim zamku odtworzono Łaźnie Rzymskie. Od lutego będą dostępne dla zwiedzających

#zrodlo

Historyczne Łaźnie Rzymskie, znajdujące się w piwnicach dawnej rezydencji magnackiej w zamku w Łańcucie, zostały odtworzone i będą w lutym udostępnione zwiedzającym. We wtorek wnętrza zostały zaprezentowane dziennikarzom na konferencji prasowej.

Źródło: www.rmf24.pl

Kraków: Królewskie sarkofagi wróciły na Wawel

#zrodlo

​Bogato zdobione sarkofagi króla Władysława IV Wazy i jego żony Cecylii Renaty wróciły do krypty na Wawelu. Przez ostatnie dziewięć miesięcy poddawane były konserwacji.

Źródło: www.rmf24.pl

Światowa premiera "Gwiezdnych wojen". Gwiazdy na czerwonym dywanie

#zrodlo

W Hollywood odbyła się światowa premiera "Gwiezdnych wojen". Ostatnia część sagi nosi tytuł "Skywalker. Odrodzenie" i 19 grudnia wejdzie do kin. Ale już dzień wcześniej zaczną się pokazy przedpremierowe.

Źródło: www.rmf24.pl

Oscary 2020: "Boże Ciało" Jana Komasy coraz bliżej nominacji! Film trafił na shortlistę

#zrodlo

"Boże Ciało" Jana Komasy znalazło się na krótkiej liście obrazów walczących o nominacje w kategorii "najlepszy film międzynarodowy". Nominacje zostaną ogłoszone 13 stycznia 2020 roku.

Źródło: www.rmf24.pl

Małgorzata Szumowska kręci nowy film. Główną rolę gra aktor znany ze "Stranger Things"

#zrodlo

Małgorzata Szumowska rozpoczęła zdjęcia do nowego filmu "Wonder Zenia" (projekt jest znany również pod tytułem "Masażysta") - podaje "Variety". W obsadzie są m.in. Weronika Rosati, Agata Kulesza i Maja Ostaszewska. Głównego bohatera gra Alec Utgoff - znany m.in. z popularnego serialu "Stranger Things".

Tagi: Rosja, Filmy
Źródło: www.rmf24.pl

Tokarczuk po spotkaniu w Senacie: Jestem wdzięczna za zaproszenieOlga Tokarczuk spotkała się z marszałkiem Senatu, Tomaszem Grodzkim. Jak zapewniała noblistka: Mieliśmy bardzo interesujące, świetne i ciepłe spotkanie. Grodzki zapewniał że rozmowy nie dotyczyły polityki

Źródło: www.rmf24.pl

Wiedźmin w Polsce i premiera "Gwiezdnych Wojen: Skywalker. Odrodzenie"

#zrodlo

To będzie bardzo filmowy tydzień. W środę 18 grudnia do Polski przyjedzie ekipa "Wiedźmina". Dzień później do kin trafią nowe "Gwiezdne wojny". A w piątek 20 grudnia na ekranach w Polsce pojawi się "Osierocony Brooklyn" z gwiazdorską obsadą.

Źródło: www.rmf24.pl

Belgia: Festiwal usunięty z listy dziedzictwa UNESCO za przejawy antysemityzmu

#zrodlo

Belgijski festiwal w Aalst został usunięty z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Powodem usunięcia są skargi na przejawy antysemityzmu, do jakich miało dojść podczas ostatniej edycji festiwalu.

Tagi: Belgia, UNESCO
Źródło: www.rmf24.pl

Colin Firth rozwodzi się po 22 latach małżeństwa

#zrodlo

Colin Firth rozwodzi się z Livią Giuggioli. Para była małżeństwem 22 lata. Mają razem dwóch nastoletnich synów. O zakończeniu związku poinformowali w krótkim oświadczeniu. "Utrzymują bliskie relacje i pozostają zjednoczeni w miłości do swoich dzieci" - czytamy. Aktor i producentka w 2015 roku zdecydowali się na trwającą rok separację. W tym czasie Giuggioli miała mieć romans z włoskim dziennikarzem. Nie wiadomo jednak, czy wpłynęło to na decyzję o rozwodzie.

Źródło: www.rmf24.pl

Nie żyje znany amerykański aktor Danny Aiello

#zrodlo

Znany amerykański aktor Danny Aiello zmarł w szpitalu w New Jersey w wieku 86 lat. Aktor dostał zakażenia po otrzymanym zastrzyku - poinformowała jego agentka Jennifer De Chiara.

Źródło: www.rmf24.pl

Star Wars 9: Pojawił się jeszcze jeden, zaskakujący zwiastun!

#zrodlo

19 grudnia do kin tafia najnowsza część "Gwiezdnych wojen" zatytułowana "Skywalker: Odrodzenie". Do sieci trafił nowy zwiastun 9. części sagi.

Źródło: www.rmf24.pl

Zespół Guns N' Roses wystąpi w Warszawie

#zrodlo

Zespół Guns N’ Roses, który w 2016 roku zelektryzował świat wiadomością o swoim historycznym powrocie, ogłosił właśnie daty koncertów w 2020 roku. Będzie to kolejny krok w ich fenomenalnej karierze. Rozpoczynająca się w środę 20 maja w Lizbonie (Portugalia) w Passeio Maritimo De Alges trasa, przeniesie się następnie do innych europejskich miast, gdzie zespół zagra swoje największe przeboje. Guns N’ Roses odwiedzą m.in. Polskę!

Źródło: www.rmf24.pl

Kolędy wigilijne

#zrodlo

Kolędy wigilijne ​towarzyszą nam podczas świąt Bożego Narodzenia. Kolędy wprowadzają wyjątkową atmosferę, niepowtarzalną w żadnym innym okresie roku.

Źródło: www.rmf24.pl

Wrocław: Psychoteatr wraca z "Rzeczami". Spektakl w Centrum Sztuki Piekarnia

#zrodlo

Psychoteatr wraca z autorskim spektaklem zatytułowanym "Rzeczy". Możecie go zobaczyć w niedzielę 15 grudnia o godz. 19:00 w Centrum Sztuki Piekarnia we Wrocławiu.

Tagi: Wrocław, Psy
Źródło: www.rmf24.pl

Sztokholm: Gigantyczna kolejka po podpis Tokarczuk. "Jestem bardzo szczęśliwa, opłacało się tyle czekać!"

#zrodlo

Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk przez dwie i pół godziny podpisywała swoje książki w domu towarowym Nordiska Kompaniet (NK) w Sztokholmie. Kolejka czytelników wychodziła poza budynek.

Źródło: www.rmf24.pl

Spotkaj się z obsadą "Wiedźmina". Mieliśmy zaproszenia na polską premierę w Warszawie

#zrodlo

18 grudnia w Warszawie na polskiej premierze "Wiedźmina" pojawi się grający główną rolę Henry Cavill. Towarzyszyć mu będą m.in Freya Allan i Anya Chalotra, czyli filmowe Ciri i Yennefer.

Źródło: www.rmf24.pl

Piosenka z prawdziwego zdarzenia w RMF Classic. "Kolęda pocieszycielka" i Alicja Majewska

#zrodlo

Święta Bożego Narodzenia stały się inspiracją do stworzenia kolejnego utworu z cyklu "Piosenka z prawdziwego zdarzenia w RMF Classic". Do współpracy Artur Andrus zaprosił Alicję Majewską. Posłuchajcie "Kolędy pocieszycielki".

Źródło: www.rmf24.pl

Ogrodnicy znaleźli obraz w worku na śmieci. To zapewne dzieło Gustava Klimta

#zrodlo

Tajemniczy obraz został znaleziony przez ogrodników podczas wyrywania chwastów w Piacenzy na północy Włoch. Był w czarnym worku na śmieci. "To zapewne skradzione w tym mieście 22 lata temu dzieło Gustava Klimta" - przypuszczają śledczy prowadzący dochodzenie w tej sprawie.

Tagi: GUS, Śmieci
Źródło: www.rmf24.pl

Olga Tokarczuk w RMF FM: Jest mi wstyd za ten straszny 2014 rok, kiedy Polska nie przyjęła imigrantów

#zrodlo

"Było cudownie, bardzo się wzruszyłam. Patrząc na te dzieci - kolorowe, w różnych ubraniach, witające mnie w różnych swoich językach - pomyślałam, jakie to bogactwo sobie Szwecja przygarnęła wraz z imigrantami. Jaki to jest potencjał różnych sposobów myślenia, wrażliwości, puli genetycznej" - mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Olga Tokarczuk, wspominając swoje spotkanie - dzień po odebraniu literackiego Nobla - z uczniami w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu, Rinkeby. "Zawsze w takich momentach jest mi po prostu wstyd za ten straszny...

Źródło: www.rmf24.pl

Olga Tokarczuk odwiedziła szkołę w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu

#zrodlo

Korowód św. Łucji przywitał noblistkę Olgę Tokarczuk w szkole w imigranckiej dzielnicy Rinkeby w Sztokholmie. Polska pisarka, laureatka literackiej nagrody Nobla za rok 2018, odebrała we wtorek z rąk króla Szwecji złoty medal i dyplom.

Źródło: www.rmf24.pl

Mdła kaczka, tatuaż księżniczki i Tokarczuk na parkiecie. Kulisy noblowskiego bankietu

#zrodlo

Do 2:00 w nocy trwały tańce na najbardziej snobistycznym balu Szwecji – bankiecie noblowskim. Wcześniej w ciągu dnia laureaci nagrody ufundowanej przez Alfreda Nobla odebrali z rąk króla medale i dyplomy. Szwedzka prasa wytyka wpadki i rozczarowania wieczora.

Tagi: Tatry, Banki
Źródło: www.rmf24.pl

Jarosław Klejnocki: Olga Tokarczuk to pisarka, która umie zadbać o czytelnika

#zrodlo

"Można by powiedzieć banalnie, że za wybitną twórczość, ale ja bym powiedział, że za twórczość, która się wymyka opisom" - tak Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, uzasadniał w Porannej rozmowie w RMF FM przyznanie Oldze Tokarczuk literackiego Nobla. "Jakbym miał dawać Nobla, to bym uzasadnił, że Tokarczuk się bardzo dobrze czyta, to pisarka, która umie zadbać o czytelnika" - podkreślał gość Roberta Mazurka.

Tagi: Warszawa
Źródło: www.rmf24.pl

Olga Tokarczuk na bankiecie noblowskim: Składam poprzez odmęty czasu ukłon innym kobietom

#zrodlo

"Składam poprzez odmęty czasu ukłon innym kobietom, twórczyniom, który wykroczyły poza narzucone im przez społeczeństwo role i miały odwagę opowiedzieć swoją historię głośno" - powiedziała Olga Tokarczuk na zakończenie bankietu noblowskiego. "Czuję, że stoją teraz obok mnie. Naprawdę wygrałyśmy Nobla!" - dodała.

Tagi: Banki
Źródło: www.rmf24.pl

Baniak: Po wydaniu "Ksiąg Jakubowych" zaczęło się u nas mówić, że Akademia Szwedzka zwróci na nie uwagę"Przy okazji wydania ‘Ksiąg Jakubowych’ zaczęło się mówić u nas na korytarzach, w pokojach, podczas rozmaitych zebrań redakcyjnych, spotkań, że coś może być na rzeczy, że to jest przełom, że to jest książka tak wielka, tak monumentalna, tak epicka, że z pewnością Akademia Szwedzka zwróci na nią uwagę" - zdradził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Marcin Baniak, dyrektor działu promocji Wydawnictwa Literackiego, które wydaje książki Olgi Tokarczuk.

Źródło: www.rmf24.pl

Laudacja na cześć Tokarczuk. "Polska literatura błyszczy w Europie"

#zrodlo

"Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice" - powiedział Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk.

Tagi: Europa
Źródło: www.rmf24.pl

Olga Tokarczuk odebrała literackiego Nobla. Zobacz ten historyczny moment [FILM]

#zrodlo

W Sztokholmie odbyła się ceremonia wręczania laureatom Nagrody Nobla medali i dyplomów. Wśród wyróżnionych była Polka - Olga Tokarczuk, której przyznano literackiego Nobla za 2018 rok.

Źródło: www.rmf24.pl

Gliński: W wykładzie Tokarczuk zabrakło odważniejszego zmierzenia się z wartościami

#zrodlo

"Olga Tokarczuk jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała nagrodę Nobla" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Podkreślił, że ceni Tokarczuk przede wszystkim za "warsztat i język". Nawiązał również do wykładu noblowskiego pisarki zatytułowanego "Czuły Narrator". Stwierdził, że zabrakło mu w nim "bardziej odważnego zmierzenia się z wartościami".

Źródło: www.rmf24.pl

Olga Tokarczuk odebrała literackiego Nobla. Przeżyjmy to jeszcze raz, minuta po minucie!

#zrodlo

Olga Tokarczuk odebrała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla. Na miejscu byli specjalni wysłannicy RMF FM, którzy na bieżąco relacjonowali te historyczne wydarzenia. Najważniejsze informacje, komentarze i multimedia zbieraliśmy w relacji minuta po minucie!

Źródło: www.rmf24.pl

Marie Fredriksson nie żyje. Wokalistka Roxette zmarła w wieku 61 lat

#zrodlo

W wieku 61 lat zmarła Marie Fredriksson, wokalistka szwedzkiego zespołu Roxette. "Z wielkim smutkiem musimy poinformować, że zmarła nasza największa i najbardziej ukochana artystka. Marie Fredriksson odeszła o poranku 9 grudnia” – poinformowała firma menadżerska piosenkarki Dimberg Jernberg. "Jakimż to cudownym marzeniem przyszło nam się dzielić" - tymi słowami swoją partnerkę z zespołu pożegnał Per Gessle.

Źródło: www.rmf24.pl

Olga Tokarczuk odbiera nagrodę Nobla. Relacje w RMF FM prosto ze Sztokholmu

#zrodlo

Olga Tokarczuk odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla. Od 14:00 w Faktach RMF FM specjalne wydania serwisów informacyjnych na żywo prosto ze Sztokholmu. Prowadzą je Katarzyna Sobiechowska-Szuchta, Tomasz Staniszewski i Mateusz Chłystun!

Źródło: www.rmf24.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami