f4up
Rozrywka  RSS
Olga Tokarczuk odwiedzi szkołę w imigranckiej dzielnicy. Peter Handke nie został zaproszony

#zrodlo

Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk odwiedzi szkołę w imigranckiej dzielnicy Tensta w Sztokholmie. Polska pisarka bierze udział w tygodniu noblowskim. W piątek podpisała krzesło w kawiarni Muzeum Nobla. We wtorek 10 grudnia odbierze z rąk króla Szwecji złoty medal oraz dyplom.

Źródło: www.rmf24.pl

Muzeum Nobla. Pierwszy przystanek w Sztokholmie dla laureatów prestiżowej nagrody

#zrodlo

"Oczywiście, że przyjadę do Sztokholmu odebrać Nobla" – zapowiedziała już w październiku Olga Tokarczuk, której przyznano literacką nagrodę Nobla za rok 2018. Polska pisarka jak zapowiedziała, tak zrobiła. Od czwartku gości już w stolicy Szwecji. 10 grudnia odbierze z rąk króla Karola XVI Gustawa noblowski złoty metal oraz dyplom. Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie bankiet w ratuszu w Sztokholmie. Dziś laureaci Nagrody Nobla zwiedzili między innymi muzeum Alfreda Nobla. Zostawili po sobie pamiątki – autografy na krzesłach w muzealnej...

Źródło: www.rmf24.pl

Alfred Nobel: Od chłopca z zapałkami do najbogatszego wagabundy Europy

#zrodlo

Urodził się w 1833 roku w Sztokholmie w rodzinie inżynierów. Sam był chemikiem i wynalazcą. W 1895 roku kupił stalownię, którą przekształcił w zakłady zbrojeniowe. Przez całe swoje życie Alfred Nobel zgromadził gigantyczny majątek, wzbogacając się na produkcji środków, które służyły do zabijania. To sprawiło, że w testamencie zapisał swój majątek „tym, którzy przyczynią się dla ludzkości”. Był człowiekiem renesansu, władał biegle pięcioma językami, pisał wierze po szwedzku i angielsku, podróżował po całym świecie, umarł w samotności.

Tagi: Sztokholm
Źródło: www.rmf24.pl

Świąteczna gala Robbie’ego Williamsa. Zdobądź wejściówkę

#zrodlo

Robbie Williams przyjeżdża do Polski. 8 grudnia wystąpi w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Robbie Williams z zespołem wykona świąteczne klasyki oraz nowe utwory ze swojej płyty "The Christmas Present".

Źródło: www.rmf24.pl

Aerosmith ogłasza daty 2020 European Tour z okazji 50-lecia istnienia zespołu

#zrodlo

Świeżo po odbyciu serii fenomenalnych koncertów Deuces are Wild w Las Vegas amerykański rockowy zespół wszech czasów AEROSMITH przyjedzie do Europy z ekskluzywną trasą koncertową. 12 lipca zespół wystąpi w Krakowie w Tauron Arena.

Źródło: www.rmf24.pl

Albert Camus został zabity przez KGB? Tak twierdzi włoski pisarz

#zrodlo

​Albert Camus, francuski laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, zginął w wypadku samochodowym 60 lat temu. Teraz jeden z badaczy opublikował książkę, w której stawia tezę, że pisarz został zamordowany na zlecenie sowieckiego KGB za jego antyradzieckie wypowiedzi - pisze brytyjski "The Guardian".

Źródło: www.rmf24.pl

Zajrzyjcie do... Szuflandii - filmowej krainy krasnoludków

#zrodlo

Szuflandia, czyli kamienica przy ul. Wólczańskiej 17 w Łodzi, dziś i jutro otwiera swoje drzwi przed zwiedzającymi. Budynek zasłynął za sprawą kultowego filmu „Kingsajz” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Jak wygląda filmowa kraina krasnoludków?

Tagi: Filmy
Źródło: www.rmf24.pl

90 lat temu urodził się Stanisław Bareja. "Nie był ulubieńcem krytyków, kiedyś uznawano go za szmirusa"

#zrodlo

90 lat temu, 5 grudnia 1929 roku, urodził się Stanisław Bareja, uznawany za króla polskiej komedii. "Chyba w ogóle dlatego zostałem reżyserem, by móc robić komedie" - mówił w 1967 roku magazynowi "Kino".

Źródło: www.rmf24.pl

Emma Stone zaręczyła się. Pokazała pierścionek

#zrodlo

Emma Stone wkrótce zmieni stan cywilny. Aktorka nagrodzona Oscarem za rolę w filmie "La La Land" powiedziała "tak" swojemu narzeczonemu - Dave'owi McCary.

Źródło: www.rmf24.pl

Olga Tokarczuk w piątek rozpoczyna tzw. tydzień noblowski. "Czuły narrator" to tytuł jej odczytu

#zrodlo

Olga Tokarczuk w czwartek spodziewana jest w Sztokholmie. Od piątku rozpoczyna intensywny tak zwany tydzień noblowski. Laureatka literackiego Nobla za 2018 roku 10 grudnia odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal oraz dyplom.

Tagi: GUS, Sztokholm
Źródło: www.rmf24.pl

"1917" Sama Mendesa. Czy to jeden z oscarowych faworytów?

#zrodlo

W Londynie odbyła się uroczysta premiera filmu "1917". Sam Mendes, zdobywca Oscara za "American Beauty" i reżyser dwóch Bondów, czyli "Skyfall" i "Spectre", tym razem nakręcił film wojenny.

Źródło: www.rmf24.pl

Berlinale 2020: Honorowy Złoty Niedźwiedź trafi do Helen MirrenOrganizatorzy Berlinale poinformowali, że w czasie przyszłorocznej edycji festiwalu Honorowy Złoty Niedźwiedź za całokształt twórczości trafi do brytyjskiej aktorki Helen Mirren. 70. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odbędzie się w dniach 20.02 - 01.03.2020 r.

Źródło: www.rmf24.pl

Anna Maria Sieklucka zagra Laurę w "polskiej wersji Greya"

#zrodlo

Wiadomo już, kto zagra główną rolę w filmie "365 dni" na podstawie książki Blanki Lipińskiej. Będzie to 27-letnia Anna Maria Sieklucka.

Źródło: www.rmf24.pl

"No Time to Die". Jest pierwszy zwiastun nowego filmu o Jamesie Bondzie

#zrodlo

W sieci pojawił się pierwszy pełny zwiastun 25. filmu z serii o przygodach agenta 007. Obraz będzie nosił tytuł "No Time to Die" ("Nie czas umierać").

Tagi: Filmy
Źródło: www.rmf24.pl

Henry Cavill o "Wiedźminie": Twórcy gry wykonali dobrą pracę

#zrodlo

Premiera „Wiedźmina” już coraz bliżej. Serial oparty na bestsellerowej powieści Andrzeja Sapkowskiego ma pojawić się na platformie Netflix już 20 grudnia. W Geralta z Rivii wcielił się znany z roli Supermana Henry Cavill, który nie może nachwalić się grą stworzoną przez CD Projekt RED. "Za każdym razem, kiedy grałem, zastanawiałem się jak mogę odtworzyć to w ten konkretny sposób na ekranie. Zrobili coś niewiarygodnego, w pewnym sensie wykonali za nas całą pracę" - wyznał. Prace nad 2 sezonem rozpoczną się w Londynie na początku 2020 roku.

Źródło: www.rmf24.pl

Bartosz Bielenia zdobywcą Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego!

#zrodlo

Bartosz Bielenia - odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy - zdobył Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Jest ona przyznawana młodym aktorom, którzy wyróżniają się wybitną indywidualnością.

Źródło: www.rmf24.pl

Jest projekt uchwały ws. Olgi Tokarczuk. "Opowiada o nas bez kompromisu, z ogromną czułością"

#zrodlo

Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt uchwały, w którym proponują wyrażenia uznania dla laureatki literackiej Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. "Sejm, jako przedstawiciel wszystkich Polaków, powinien podziękować Tokarczuk" - powiedział poseł Tomasz Zimoch (KO).

Tagi: Sejm
Źródło: www.rmf24.pl

Milan Kundera odzyskał czeskie obywatelstwo. Po 40 latach!

#zrodlo

Milan Kundera uzyskał po 40 latach ponownie czeskie obywatelstwo. Najsłynniejszy współczesny czeski pisarz od 1975 roku żyje na emigracji we Francji.

Tagi: Francja
Źródło: www.rmf24.pl

Nie żyje Cha In-ha. Koreański aktor miał 27 lat

#zrodlo

​Nie żyje koreański aktor Cha In-ha - informują południowokoreańskie media. Artysta miał 27 lat. Nieznane są na razie okoliczności jego śmierci.

Tagi: Śmieci
Źródło: www.rmf24.pl

Roman Polański straci nominacje do Europejskich Nagród Filmowych?Aktorki Rosanna Arquette i Andrea Bescond są wśród osób, które podpisały się pod apelem o odebranie Romanowi Polańskiemu nominacji do Europejskich Nagród Filmowych - pisze "The Hollywood Reporter". "Europejskie Oscary" zostaną przyznane już w ten weekend - 7 grudnia.

Źródło: www.rmf24.pl

Łukasz Gaweł p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie

#zrodlo

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie dr. hab. Łukaszowi Gawłowi. Do tej pory był on zastępcą dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Źródło: www.rmf24.pl

Jak wygląda Sea Dragon? Finał prac na planie "Avatara 2"

#zrodlo

Koniec prac na planie drugiej części "Avatara". Ekipa laureata Oscara Jamesa Camerona pochwaliła się finałem tegorocznych zdjęć w mediach społecznościowych.

Źródło: www.rmf24.pl

Nowy tydzień w kulturze: Oczekiwanie na dwie premieryNagrodzony na ostatnim festiwalu w Cannes "Młody Ahmed" w kinach. I "Joanna d'Arc na stosie" w Operze Krakowskiej. To dwie oczekiwane premiery najbliższego tygodnia

Tagi: Cannes, Kina
Źródło: www.rmf24.pl

Nie poddajemy się - mówią artyści z okradzionego teatru. Gramy i zapraszamy na spektakle

#zrodlo

Działamy dalej, zapraszamy na spektakle. Tak mówią artyści z alternatywnego, krakowskiego teatru Scena Supernova, który został okradziony. Złodzieje zabrali między innymi bardzo potrzebne do wystawiania spektakli nagłośnienie i projektory. Co to za miejsce o tym Marlenie Chudzio opowiadał jego szef - Jakub Kowalik.

Źródło: www.rmf24.pl

Tomasz Ossoliński szyje suknię dla Olgi Tokarczuk na bankiet królewski w Sztokholmie

#zrodlo

Projektant Tomasz Ossoliński poinformował, że przygotowuje dla Olgi Tokarczuk suknię na bankiet królewski, który odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie. Na razie nie wiadomo, w czyjej kreacji pisarka odbierze literacką Nagrodę Nobla 10 grudnia.

Źródło: www.rmf24.pl

Spotkanie z Romanem Polańskim w Szkole Filmowej w Łodzi odwołane na prośbę reżysera

#zrodlo

Nie odbędzie się zaplanowane na dziś spotkanie z Romanem Polańskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Jak poinformowała uczelnia, odwołano je na prośbę reżysera. Wcześniej pojawiła się internetowa petycja nawołująca do odwołania spotkania w związku z faktem, że reżyser oskarżany jest o gwałty.

Źródło: www.rmf24.pl

Polański odebrał w Łodzi statuetkę Złotego Glana

#zrodlo

Roman Polański odebrał w Łodzi statuetkę Złotego Glana. Uroczystość odbyła się podczas gali zamknięcia 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Statuetka przyznawana jest twórcom niezależnym i idącym pod prąd.

Źródło: www.rmf24.pl

Spór o wizytę Polańskiego w Łodzi: Odwołania spotkania chce mniej niż 1 proc. studentów

#zrodlo

"Pod petycją ws. odwołania spotkania z Romanem Polańskim podpisało się 43 studentów i absolwentów łódzkiej "Filmówki" na 868 obecnych studentów i kilka tys. absolwentów" - napisano w oświadczeniu Szkoły Filmowej w Łodzi. Podkreślono, że liczba ta nie przekracza 1 proc.

Źródło: www.rmf24.pl

Minister kultury chce odwołać dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie

#zrodlo

Minister kultury Piotr Gliński chce odwołać dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Skierował do związków zawodowych działających w placówce oraz do ogólnopolskich stowarzyszeń muzealniczych pismo z prośbą o zaopiniowanie zamiaru odwołania Jerzego Miziołka.

Źródło: www.rmf24.pl

Kasia Moś w piosence "I generalnie w ogóle" z tekstem Artura Andrusa

#zrodlo

W Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia przedszkolaki ze Słupska pobiły rekord Polski w jednoczesnym przytulaniu swoich misiów. Ta informacja zainspirowała Artura Andrusa do napisania Piosenki z Prawdziwego Zdarzenia o charakterze… anty-misiowym. Bo czy każdy miś musi mieć kryształowy charakter?

Źródło: www.rmf24.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami