f4up
Wiadomości ze świata  RSS
Parafianowicz: Polska dla Zełenskiego nie była nawet 10. tematem


Niewielu miało nadzieję na zmianę w stosunkach polsko-ukraińskich, gdy dokładnie rok temu Wołodymyr Zełenski obejmował władzę na Ukrainie. Zresztą wejście prezydenta do realnej polityki międzynarodowej było wyjątkowo niefortunne. I to nie z jego winy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Singapur: Wyrok śmierci wydany podczas wideokonferencji na Zoomie

#zrodlo
Oskarżony o handel narkotykami 37-letni Malezyjczyk został w Singapurze skazany na śmierć przez powieszenie podczas wirtualnej rozprawy na platformie Zoom. To pierwszy wyrok śmierci ogłoszony w tym kraju na wideokonferencji – zaznacza w środę agencja Reutera.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Bezrobocie w USA. Ponad bilion dolarów trafi do kieszeni Amerykanów

#zrodlo
Trwają prace nad kolejnymi elementami tarczy antykryzysowej w związku z pandemią. Kraj musi się zmierzyć ze społecznymi skutkami największego od Wielkiego Kryzysu bezrobocia.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Nieskuteczny, ale dość uczciwy, czyli pierwszy rok rządów Zełenskiego [WYWIAD]

#zrodlo
Pierwszy rok rządów Wołodymyra Zełenskiego nie zapowiada udanej prezydentury – mówi ukraiński politolog Wiktor Andrusiw.

Tagi: Ukraina
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kanada: 7 mln emerytów otrzyma dodatkowe świadczenie w związku z pandemią

#zrodlo
Kanadyjski rząd wypłaci siedmu milionom emerytów dodatkowe świadczenie, od 300 do 500 dolarów kanadyjskich (900-1500 zł) - poinformował we wtorek premier Justin Trudeau. Podkreślił, że pozwoli to zrekompensować niektóre wydatki związane z pandemią.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Uhrik: Na szczęście Słowacją nikt się nie zainteresował [WYWIAD]


Milan Uhrík, wiceszef Kotlebowców, którzy w lutowych wyborach na Słowacji dostali 8 proc. głosów, mówi DGP o swojej wizji nacjonalistycznej Europy i broni się przed zarzutami o propagowanie faszyzmu

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Saakaszwili powrócił do ukraińskiej polityki. Znów jest na szczycie, z którego spadał już wiele razy

#zrodlo
W ukraińskiej wersji znanego mema czytamy: po tygodniu kwarantanny w kanałach Wenecji znów widziano delfiny, po dwóch tygodniach – do brytyjskich miast zawitały dzikie kozy, po trzech – Micheil Saakaszwili powrócił do ukraińskiej polityki. Były prezydent Gruzji niczym kot ma wiele politycznych żyć i właśnie rozpoczyna kolejne. Znów na szczycie, z którego spadał już wiele razy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Lockdown to atak na wolność? Tucker: Tak, ale trwa on już mniej więcej od 30 lat [WYWIAD]

#zrodlo
Jeśli chcesz pogorszyć sytuację, zastosuj centralne planowanie. Nie uważam, aby istniały okoliczności usprawiedliwiające zamknięcie niewinnych ludzi jak w więzieniu - mówi w wywiadzie dla DGP Jeffrey A. Tucker, libertariański pisarz polityczno-ekonomiczny pracujący w American Institute for Economic Research, jednym z najstarszych think tanków ekonomicznych świata.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Woś: Kryzys niszczy wszystko

#zrodlo
Pojęcie „kreatywnej destrukcji” autorstwa Josepha Schumpetera uchodzi za jeden z najkrótszych, a jednocześnie najcelniejszych opisów podstawowej siły napędowej systemu kapitalistycznego. Problem w tym, że właśnie się okazało, że w warunkach realnego kapitalizmu kreatywna destrukcja w zasadzie… nie istnieje. Przynajmniej, gdy chodzi o zderzenie z poważnym kryzysem.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Teorie spiskowe zasługują na poważne traktowanie. To zjawisko mówi o czymś bardzo niewygodnym dla elit

#zrodlo
Od 13 tys. lat wokół Ziemi krąży Czarny Rycerz, satelita obcego pochodzenia. NASA o tym wie, ale nie powie. Lotnisko w Denver, wybudowane przez przedstawicieli Nowego Porządku Świata, to centrum zarządzania globalnym ludobójstwem i obóz reedukacyjny dla rebeliantów. Finlandia nie istnieje, w jej miejscu jest Morze Bałtyckie. Finowie żyją w Szwecji, a wszystkie aktualne mapy i odczyty GPS są zmanipulowane.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Węgry: Otwarto granice dla pracowników w rolnictwie z państw sąsiednich

#zrodlo
Rząd Węgier umożliwił pracownikom sezonowym z państw sąsiednich uczestniczenie w pracach rolnych na terytorium kraju – poinformowała w czwartek Narodowa Izba Gospodarki Rolnej (NAK). Stosowny dekret został opublikowany w Monitorze Węgierskim.

Tagi: Węgry, Praca
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Czechy: Matury rozpoczną się 1 czerwca, egzaminy do szkół średnich - 8 czerwca

#zrodlo
Minister edukacji Czech Robert Plaga ogłosił w środę termin matur i egzaminów do szkół średnich. Matury rozpoczną się 1 czerwca, a tydzień później ruszą egzaminy do szkół średnich. Szkoły zamknięto 11 marca i nie wiadomo było, czy egzamin dojrzałości w ogóle się odbędzie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Trump grozi trwałym wstrzymaniem płatności na rzecz WHO

#zrodlo
W liście do dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że wstrzyma na stałe zamrożone czasowo płatności USA na rzecz WHO, jeśli nie przestanie ona działać w myśl interesów Chin.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Izrael: Nowy rząd zatwierdzony przez Kneset. Trwa zaprzysiężenie ministrów

#zrodlo
Po ponad 500 dniach tymczasowego rządu, nowy, 35. gabinet w historii Izraela został w niedzielę zatwierdzony przez 120-osobowy Kneset, 73 głosami za i przy 46 przeciw. Jako pierwszy zaprzysiężony został szef partii Likud Benjamin Netanjahu w charakterze szefa nowego rządu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wojna może wybuchnąć. Amerykanie nie chcą się dzielić władzą i iść na kompromisy

#zrodlo
- Spirala się nakręca. Trump już ogłosił, że za bezpieczeństwo handlu na oceanach trzeba będzie teraz Stanom Zjednoczonym płacić. Że czasy darmowej ochrony się skończyły - mówi w wywiadzie dla DGP Jacek Bartosiak, ekspert do spraw geostrategii, założyciel firmy Strategy&Future zajmującej się prognozą geopolityczną.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Hiszpania: Raport wojskowy przewiduje dwie nowe fale pandemii koronawirusa


Raport hiszpańskich wojsk lądowych przewiduje dwie nowe fale pandemii koronawirusa do 2022 r. Zgodnie z raportem społeczeństwo nigdy nie nabędzie „stuprocentowej odporności” na wirusa, a w dużych miastach ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 będzie największe.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Koronawirus we Włoszech: 80 proc. mieszkańców kraju chce wrócić do barów i restauracji [SONDAŻ]

#zrodlo
80 procent Włochów chce wrócić do barów i restauracji - to wyniki sondażu przedstawione w czwartek, na cztery dni przed wznowieniem pracy przez lokale gastronomiczne w kraju w związku z odmrożeniem wielu sektorów biznesu. Włosi zapewnili, że będą ostrożni.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Brazylia: Na Covid-19 zmarło już ponad 13 tys. osób

#zrodlo
W Brazylii w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 749 chorych, zwiększając liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem do 13 149; stwierdzono też prawie 189 tys. zakażeń - poinformowało w środę wieczorem (czasu lokalnego) ministerstwo zdrowia.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Odwet ekonomiczny? Rosja nas straszy, bo uznaliśmy ją za zagrożenie


Eksperci uspokajają: Moskwa z roku na roku dysponuje coraz słabszymi instrumentami, które mogłyby uderzyć w polską gospodarkę.

Tagi: Rosja, Moskwa
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Węgry: Budapeszt sięga po rewizjonizm pod pozorem walki z pandemią


Węgry prezentują się na Bałkanach jako jedyne państwo, które jest gotowe pomagać sąsiadom podczas epidemii.

Tagi: Węgry
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ukraina: Trwa bunt przeciw Zełenskiemu

#zrodlo
Charków i Odessa otwarcie kwestionowały decyzję władz w Kijowie ws. przeciwdziałania epidemii. Zakarpacie, Czernihów, Winnica i Lwów miały odrębne zdanie. Do ligi zbuntowanych dołączyły Czerkasy.

Tagi: Ukraina
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Koronawirus w Gruzji: Tbilisi radzi sobie świetnie w walce z pandemią

#zrodlo
Tbilisi radzi sobie z wirusem najlepiej spośród wszystkich państw regionu.

Tagi: Tbilisi
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Trump jeszcze bardziej zgubiony. Na COVID-19 może umrzeć nawet 400 tys. Amerykanów

#zrodlo
W administracji panuje chaos, a Amerykanie coraz chętniej uczestniczą w protestach.

Tagi: Ameryka
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Władza chce wiedzieć, czy jesteśmy chorzy. Na całym świecie testuje się rozwiązania ingerujące w prywatność

#zrodlo
Izraelski resort obrony testuje system masowej inwigilacji obywateli. W Europie każdy kraj wprowadza własne rozwiązania, w różnym stopniu ingerujące w prywatność.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Druga faza walki z epidemią: Kogo mogą odwiedzać Włosi?

#zrodlo
Po sześciu dniach domysłów i polemik rząd Włoch wyjaśnił w sobotę obywatelom, kogo mogą odwiedzać w rozpoczynającej się 4 maja drugiej fazie walki z epidemią i złagodzenia niektórych restrykcji. Zinterpretowano, kim są osoby "powiązane", o których mowa w dekrecie.

Tagi: Włochy
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Przyszły świat będzie jeszcze bardziej skomplikowany. Globalizm trzeba będzie przedefiniować [WYWIAD]

#zrodlo
- Najsilniejsi przetrwają, najmądrzejsi wespną się na szczyty swoich karier, a jak się wszyscy postaramy, umeblujemy świat lepiej, niż zrobili to nasi przodkowie - mówi w wywiadzie dla DGP Zuzanna Skalska, właścicielka 360Inspiration, partner FutureS Thinking Group.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Hiszpania: Już 44 proc. ludności utrzymuje się dzięki środkom z budżetu państwa

#zrodlo
21 mln Hiszpanów, czyli 44 proc. populacji tego kraju, utrzymuje się dzięki środkom wypłacanym przez państwo. Coraz więcej z tych ludzi, to ofiary kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa - wynika z danych resortu pracy i gospodarki społecznej, do których dotarł dziennik “El Mundo”.

Tagi: Hiszpania
Źródło: www.gazetaprawna.pl

WHO: Wirus pozostanie z nami na długi czas

#zrodlo
Szef Światowej Organizację Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w środę, że wiele krajów w Afryce i Ameryce Łacińskiej jest dopiero na "wstępnym etapie epidemii". "Nie łudźmy się, czeka nas długa droga. Wirus pozostanie z nami na długi czas" - dodał.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Biały Dom: Nie wiemy, w jakim stanie jest Kim Dzong Un

#zrodlo
Obecnie nie wiemy, w jakim stanie zdrowia jest przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un - oświadczył we wtorek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien. To pierwsze oficjalne stanowisko Waszyngtonu w sprawie, o której wcześniej informowała CNN.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Budzisz: Zmierzch czy przemiana putinizmu [OPINIA]


Lew Timofiejew, jeden z weteranów rosyjskiej opozycji, napisał na stronie Echa Moskwy artykuł zatytułowany „Czy Rosja przetrwa do 2024 r.?”. Odwołanie do słynnego eseju Andrieja Amalrika z 1969 r. jest nieprzypadkowe, bo w opinii Timofiejewa wraz z wybuchem epidemii Rosja, a zwłaszcza stworzony przez Władimira Putina system sprawowania rządów, wchodzi w czas próby, której podobnie jak ZSRR nie przetrwa.

Tagi: Rosja, ZSRR
Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
Wiocha

Prointegra
reklama
Hopaj

f4up
Kontakt z nami