Wiocha
Wiadomości ze świata  RSS
Morawiecki: W Davos będę rozmawiał m.in. o możliwości kupowania przez polskie firmy konkurentów

#zrodlo
Podczas Światowego Forum Gospodarczego w Davos będę rozmawiał m.in. o możliwościach kupowania przez polskie firmy swoich konkurentów w zachodniej Europie; mamy zaplanowany szereg spotkań z inwestorami - powiedział dziennikarzom w Tokio premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Milczarski: LOT w ciągu 10 lat chce zwiększyć swoją obecność na chińskim rynku

#zrodlo
LOT chce zwiększyć swoją obecność na rynku chińskim i w ciągu 10 lat co najmniej codziennie latać na oba lotniska w Pekinie – powiedział PAP prezes spółki Rafał Milczarski. Dodał, że przewoźnik rozważa otwarcie połączenia do kolejnego miasta w Chinach, jeśli pozwoli na to umowa bilateralna.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

W Senacie formalnie rozpoczął się proces w sprawie impeachmentu Trumpa

#zrodlo
Przedstawiciele oskarżenia z Izby Reprezentantów USA przedstawili w czwartek w Senacie dwa artykuły impeachmentu Donalda Trumpa, co oznacza formalne rozpoczęcie senackiego procesu ws. usunięcia obecnego prezydenta z urzędu. Właściwy proces rozpocznie się we wtorek.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Merkel: Brexit jest sygnałem alarmowym dla Unii Europejskiej

#zrodlo
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest dla Wspólnoty sygnałem alarmowym - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Donald Trump musi zawalczyć o Afroamerykanów

#zrodlo
Prezydent nie ma co prawda szans na przejęcie poparcia tej lewicowo nastawionej grupy etnicznej, ale może zniechęcić ją do udziału w wyborach. I w ten sposób pomieszać szyki demokratom, blokując ich kandydata.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jarosław Narkiewicz do odwołania. Skandal wokół litewskich Polaków

#zrodlo
Wczoraj wieczorem koalicja miała podjąć decyzję, czy odwołać kontrowersyjnego ministra Jarosława Narkiewicza. Apelował o to prezydent.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Błaszczak: widać deeskalację sytuacji na Bliskim Wschodzie

#zrodlo
Przyznanie się władz Iranu do zestrzelenia ukraińskiego samolotu to właściwa postawa, która świadczy o tym, że jest poszukiwane porozumienie; w regionie widać deeskalację - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w sobotę na antenie RMF.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Prezydent Zełenski: Ukraina domaga się od Iranu ukarania winnych i odszkodowania

#zrodlo
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski domaga się ukarania winnych i wypłacenia odszkodowania od Iranu, który przyznał w sobotę do "nieintencjonalnego" zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych, w wyniku czego zginęło 176 osób znajdujących się na pokładzie.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Minister spraw zagranicznych Iranu: Awanturnictwo amerykańskie doprowadziło do katastrofy

#zrodlo
Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif napisał w tweecie, że to przez "amerykańskie awanturnictwo" doszło do katastrofy z ukraińskim samolotem pasażerskim. Wyraził głębokie ubolewanie, przeprosiny i kondolencje dla rodzin ofiar.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Komisja Wenecka przyjęta w Sądzie Najwyższym. Tematem spotkania nowelizacja ustaw sądowych

#zrodlo
Do spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej w Sądzie Najwyższym doszło zarówno w czwartek, jak i w piątek; wiodącym tematem była nowelizacja ustaw sądowych - przekazał po piątkowym spotkaniu rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Szalony Trump, cichy zabójca Obama i dyplomacja dronów


Donald Trump nie ukrywa emocji, kiedy prezentuje wyniki polowań na wrogów Ameryki. Bywa, że balansuje na granicy dobrego smaku. O Abu Bakr al-Baghdadim mówił, że zginął „jak pies, jak tchórz”, który „przed śmiercią płakał i histeryzował”.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Z Iranu zniknęła pierwsza medalistka olimpijska Alizadeh


Pierwsza medalistka olimpijska w Iranie taekwondzistka Kimia Alizadeh Zenoorin, która w Rio de Janeiro zdobyła brąz, opuściła potajemnie kraj, czym zszokowała opinię publiczną. "Szok dla irańskiego taekwondo. Kimia Alizadeh wyemigrowała do Niderlandów” - napisała agencja ISNA.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Potocki: Prezydent Duda wybrał mniejsze zło

#zrodlo
Prezydent Andrzej Duda odwołał wizytę na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie po tym, jak organizatorzy odmówili mu prawa do zabrania głosu. W sytuacji, w której na tej samej imprezie miałby przemawiać Władimir Putin, zapewne po raz kolejny atakując Polskę za rzekomy współudział w wywołaniu II wojny światowej, Warszawa podjęła jedyną słuszną decyzję. Choć zarazem trudno jej nie oceniać w kategorii innej niż mniejszego zła.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jurasz: Idealizacja USA nie pomaga naszej dyplomacji

#zrodlo
Stany Zjednoczone zabiły szefa brygad al-Kuds generała Ghasema Solejmaniego. W Polsce dyskusja na ten temat przebiega pomiędzy tymi, którzy uważają, że USA miały rację – bo jako imperium dobra zawsze mają rację, a tymi, który uważają, że Ameryka nie miała prawa zabijać generała i w efekcie jest imperium zła.

Tagi: Ameryka
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Irak: Pocisk moździerzowy w Bagdadzie ranił pięć osób

#zrodlo
W Bagdadzie w dzielnicy Dżadrija w sobotę eksplodował pocisk moździerzowy. Pięć osób jest rannych - pisze Reuters, powołując się na źródła w policji.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Włoskie media: Teraz świat się boi. Zaczęło krążyć widmo Sarajewa

#zrodlo
"Teraz świat się boi”- tak włoski dziennik „La Repubblica” pisze o dokonanym przez siły USA zamachu na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, potężnego człowieka wywiadu na Bliskim Wschodzie. Według prasy konsekwencje ataku trudno przewidzieć.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Australia: Pożary wyzwoliły tak wysokie temperatury, że powstał swoisty mikroklimat

#zrodlo
Wysokie temperatury, jakie wyzwoliły pożary szalejące na południe od Sydney, przyczyniły się do powstania obszarów, gdzie panuje swoisty mikroklimat charakteryzujacy się burzami bez opadów i ogniowymi tornadami - ostrzega straż pożarna Nowej Południowej Walii.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Irak: Tysiące ludzi w centrum Bagdadu krzyczało "Śmierć Ameryce"


Tysiące Irakijczyków zgromadziły się w centrum Bagdadu, by wziąć udział w procesji żałobnej ku czci irańskiego generała Kasema Sulejmaniego i jego adiutanta. Wznoszone są okrzyki "Śmierć Ameryce!" Ludzie niosą flagi Iraku i sztandary PFM.

Tagi: Irak, Bagdad
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Białoruś wstrzymała eksport paliw w związku z brakiem dostaw ropy z Rosji


Białoruś czasowo zawiesiła eksport produktów naftowych – poinformował agencję TASS przedstawiciel koncernu Biełnaftachim. Jest to spowodowane wstrzymaniem przez Rosję dostaw ropy do białoruskich rafinerii rurociągiem Przyjaźń.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Liderzy i maruderzy AD 2020. Polska będzie piątą gospodarką w UE

#zrodlo
Państwa, którym prognozuje się największy wzrost PKB i najgłębszą recesję, są sąsiadami z Ameryki Południowej.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Chiński smok w roku szczura. Europa i Państwo Środka zacieśniają współpracę

#zrodlo
Współpraca z Pekinem to źródło problemów i szans dla UE. Jej rozwój zdefiniuje sprawa udziału koncernu Huawei w budowie sieci 5G.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Mars, lotniskowce i atom, czyli co czeka świat w Nowym Roku


Sprawdzamy, co wydarzy się w 2020 r. Oto najważniejsze tematy, które poruszać będą opinię publiczną w rozpoczynającym się właśnie roku.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Francja: Strajki przeciw reformie emerytalnej. W Paryżu starcia z policją

#zrodlo
Na wezwanie związków zawodowych w wielu miastach Francji odbyły się w sobotę manifestacje przeciw rządowej reformie systemu emerytalnego. W Paryżu, gdzie pochód związkowy połączył się z marszem „żółtych kamizelek”, doszło do starć z policją.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Von der Leyen: Europa dwóch prędkości to nie jest rozwiązanie

#zrodlo
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel" opowiedziała się przeciwko koncepcji tzw. Europy dwóch prędkości. Przewodnicząca KE odpowiadała na pytania dotyczące podziałów w UE, w tym stanowiska Polski ws. redukcji emisji CO2.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Policja zatrzymała lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego

#zrodlo
Uzbrojeni funkcjonariusze rosyjskich służb przeprowadzili w środę rewizję w Fundacji Walki z Korupcją (FBK), kierowanej przez jednego z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. On sam został najpierw zatrzymany, a po niedługim czasie wypuszczony.

Tagi: Policja, Kreml
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Świąteczna amnestia w Niemczech: Ponad tysiąc więźniów wyszło na wolność

#zrodlo
W Niemczech ponad tysiąc więźniów opuściło przed Bożym Narodzeniem zakłady karne. Choć konkretna argumentacja poszczególnych landowych ministerstw przy wydawaniu tzw. rozporządzeń ułaskawiających jest różna, to zazwyczaj łączy się ona ze Świętami.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Reforma systemu emerytalnego we Francja. Święta nie przerwały strajków

#zrodlo
W święta Bożego Narodzenia strajkujący w wielu branżach we Francji wciąż mówią "nie" władzom chcącym przeprowadzić reformę systemu emerytalnego. W spalonej w kwietniu br. katedrze Notre Dame w Paryżu po raz pierwszy od ponad 200 lat nie odprawiono pasterki.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

USA: Kolejne rekordy na Wall Street, to czwarty tydzień wzrostów z rzędu

#zrodlo
Indeksy na Wall Street zakończyły piątkową sesję wzrostami i nowymi historycznymi szczytami dzięki złagodzeniu głównych czynników ryzyka w geopolityce. To był czwarty z rzędu tydzień zwyżek na amerykańskiej giełdzie.

Tagi: Ameryka
Źródło: www.gazetaprawna.pl

W. Brytania: Izba Gmin poparła w pierwszym głosowaniu ustawę w sprawie brexitu

#zrodlo
Brytyjska Izba Gmin poparła w piątek po południu w pierwszym głosowaniu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia kraju z Unii Europejskiej. Jej przyjęcie jest niezbędne do uporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w dniu 31 stycznia 2020 r.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Impeachment: Trwa walka o usunięcie Donalda Trumpa z urzędu. Wyjaśniamy proceduręNa razie cały proces znajduje się mniej więcej w połowie. Po zakończeniu przesłuchań świadków Izba Reprezentantów postawiła prezydentowi dwa zarzuty, ujęte w tzw. artykułach impeachmentu. Pierwszy dotyczy nadużycia władzy, drugi – utrudniania Kongresowi pracy (Biały Dom nie zgodził się na to, żeby kilku pracowników stawiło się na Kapitol na przesłuchania).

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
Hopaj

f4up
reklama
Wiocha

Prointegra
Kontakt z nami